Мобілізаційний ресурс РФ на окупованих територіях України: про ситуацію розповів експерт

Сергій Гармаш. Фото: uatv.ua

Нині як такої “мобілізації” на окупованих Росією територіях України немає. І, швидше за все, масово вона не почнеться допоки у РФ навесні не переоберуть Путіна. Такою думкою сьогодні, 19 листопада, поділився журналіст, президент Центру досліджень соціальних перспектив Донбасу Сергій Гармаш у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ.

За його словами, зараз на окупованих територіях іде незаконний призов на строкову службу до армії РФ. Водночас Росія забезпечує собі мобілізаційний ресурс.

“Люди, отримуючи паспорти [РФ], повинні ставати на військовий облік. А без російських паспортів вони сьогодні не можуть нічого взагалі. Тобто ані влаштуватися на роботу, ані отримати якісь соціальні пільги… Без паспорта вже нікуди. Тому цей мобілізаційний ресурс, скажімо так, з’явився у Російської Федерації з видачею російських паспортів. Я не можу сказати, що він масовий, тому що перед президентськими виборами Росія, скажімо так, не педалює питання мобілізації для того, щоб не спричинити невдоволення нинішньою владою”, — каже Гармаш.

Він додав, що ще один спосіб поповнення російської армії мешканцями окупованих українських територій — так звана контрактна служба.

“Буквально рознарядки приходять і на окуповані території України, як, власне, до регіонів Російської Федерації, на мобілізацію контрактників… Вони їх називають добровольцями. Але насправді, які добровольці, якщо є рознарядка на регіон? І регіональна влада вже сама вирішує, скажімо, проблему: агітує, когось змушує”, — пояснює журналіст.

За його словами, один зі способів — використання боржників. Це популярно й у РФ, й на окупованих територіях.

“Хочеш не віддавати борг — йди служи”, — коментує він.

Гармаш нагадав, що у Росії також активно використовують для цього мігрантів. Це, на його думку, свідчить про те, що мобілізаційний ресурс у РФ закінчується.

“Після президентських виборів можна чекати наступної хвилі мобілізації в Російській Федерації, такої ж, яка була минулої осені”, — вважає він.

Також Гармаш зазначив, що на окупованих територіях родичі “мобілізованих” вкрай незадоволені відсутністю “демобілізації”, проте публічних виступів немає, оскільки люди дуже залякані.

“На окупованих територіях ще з 2014 року людей відучили, в принципі, виходити на якісь акції, страйки. Ми пам’ятаємо, були страйки гірників на Луганщині — вони закінчилися тим, що люди просто почали пропадати: з ними працювала ФСБ. Були акції жінок, я пам’ятаю, які виходили в Донецьку, намагалися вийти принаймні на майдани, анонсували свої акції, і потім виявлялося, що там нікого немає, окрім ФСБ-шників чи місцевих “МДБ”-шників… Тому настрої є, але громадських проявів немає, бо люди просто бояться. Я думаю, що ситуація на окупованих територіях ще гірша зі свободою, скажімо так, із висловленням своєї позиції, ніж у Російській Федерації”, — поділився гість ефіру.

Нагадаємо, раніше юристка, ексчленкиня української делегації у Тристоронній контактній групі з Донбасу Тетяна Іванова розповіла в ефірі FREEДОМ, що на окупованих територіях України “мобілізація” відбувається практично постійно, але не завжди має масовий характер. Російські окупанти “мобілізують” лише українців, які отримали паспорт громадянина РФ.

Прямий ефір