Українські правоохоронці з 24 лютого зафіксували понад 40 тисяч злочинів, пов’язаних із російською агресією проти України. Серед них 26 тисяч — воєнні злочини армії РФ. Створення спеціального міжнародного трибуналу над винними у цих злочинах Україна ініціювала пів року тому. Вже частково підтримали створення трибуналу у Парламентській асамблеї Ради Європи, Європарламенті, асамблеї НАТО та ОБСЄ, повідомляє FREEДОМ.
Президентка Європарламенту Роберта Метсола підтримує ініціативу створення міжнародного трибуналу для тих, хто розв’язав війну на території України. Разом із керівником Офісу президента України (ОПУ) Андрієм Єрмаком цю тему вони обговорили на відкритті виставки Russian War Crimes у Брюсселі 5 вересня.
Єрмак заявив, що “всі архітектори розв’язаної війни” мають бути покарані:
“Є прямі виконавці: російські солдати та офіцери, ті, хто ґвалтував і вбивав, ті, хто віддавав і виконував злочинні накази. Але це лише верхівка айсберга. Головні винуватці — ті, хто розпочав цю жахливу війну проти України”.
Після кожного звільнення українського міста чи селища від окупації російської армії відкриваються нові цинічні воєнні злочини. Досі Україна не має точної інформації про кількість загиблих жителів міста Маріуполя Донецької області. За словами президента Маріупольського телебачення та волонтера Миколи Осиченка, є інформація, що в маріупольських моргах задокументовано 87 тисяч загиблих. На його думку, ці дані неповні.
Останки загиблих під час російської окупації продовжують знаходити й у Київській області. 5 вересня в одному з гаражів міста Бучі поліція знайшла два спалені тіла. Російські військові утримували там місцевих чоловіків, повідомив начальник обласної поліції Андрій Нєбитов.
Від початку повномасштабного вторгнення Росії загинули 380 українських дітей та ще понад 700 було поранено.
“Доказ факту злочину агресії проти України стане підставою для вироку. Це або довічне позбавлення волі, або значні терміни ув’язнення. А фактичне виконання вироку відбудеться, коли хтось із підсудних з’явиться на території країни, що приєдналася до договору про створення спеціального міжнародного трибуналу. Для цього існує три шляхи: або міжнародний договір між Україною та іншими державами, або угода з ООН, або угода з ЄС чи Радою Європи”, — заявив Єрмак.
Створення міжнародного трибуналу для організаторів та виконавців воєнних злочинів з боку Росії Україна ініціювала одразу після початку повномасштабної війни. У Європарламенті, НАТО, ПАРЄ та ОБСЄ цей план уже частково підтримали. Основою для формування та запуску спецтрибуналу стане міжнародний договір. Київ очікує, що низка країн підпише документ уже до кінця поточного року. Це буде перший рішучий крок. У договорі прописується все — від структури до місця та шляхів фінансування трибуналу.
“Це буде міжнародний суд, який займеться Путіним та приблизно 20 членами його політичної команди, які віддавали накази, які продукують план вторгнення і є ватажками цієї військової так званої “операції”, — повідомила голова української делегації в ПАРЄ Марія Мезенцева в ефірі загальнонаціонального марафону.
Також Україна пропонує світовій громадськості розслідувати воєнні злочини Росії у Міжнародному кримінальному суді у Гаазі. Прокурор суду Карім Хан раніше анонсував створення постійного офісу суду в Україні. У травні на деокупованих територіях працювало понад 40 міжнародних слідчих та експертів.
Значним аргументом залишається можливість засудження Путіна та його соратників без їхньої присутності. Така перспектива є малоймовірною, кажуть експерти, навіть за наявності міжнародного ордера на арешт. Але російських посадовців можна засудити й заочно.
“За кілька місяців після створення такого трибуналу може бути обвинувальний висновок, у якому може йтися про те, що громадянин Росії А, В, С звинувачується у скоєнні злочину на міжнародному рівні”, — розповів агент України у Міжнародному суді ООН Антон Кориневич в інтерв’ю “Радіо Свобода”.
Крім того, Україна матиме можливість взяти всю відповідальність на себе і провести трибунал винятково під українською юрисдикцією. За словами прокурора Міжнародного трибуналу щодо колишньої Югославії Джеффрі Найса, у суто українському трибуналі самі українці мають дати чітку відповідь, передусім майбутнім поколінням, на питання про те, хто конкретно скоїв злочини щодо їхнього народу.
Читайте також: Якою буде РФ після Путіна — прогнози та думки експертів (ВІДЕО)
Нагадаємо, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба звернувся до країн-партнерів із закликом підтримати створення спеціального трибуналу в справі про злочин агресії Росії проти Української держави.