Муніципалітети світу об’єднують зусилля з підтримки українських громад і регіонів на шляху відновлення територій, реінтеграції деокупованих громад, а також на шляху євроінтеграції України. Сьогодні, 20 квітня, у Києві відбувся міжнародний саміт міст і регіонів. На захід приїхали очільники всіх громад України, народні депутати та представники міжвідомчих і міжнародних організацій, щоб обговорити відновлення українських територій. Про це з місця подій в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомила кореспондентка Юлія Грановська.
Сьогодні був другий день саміту, основний. Відбулись пленарні засідання. Загалом у саміті взяло участь 250 представників муніципалітетів, частина — онлайн. Саміт відбувався з ініціативи президента України Володимира Зеленського. Глава держави наголосив, що питання реінтеграції, відновлення українських територій сьогодні є пріоритетним не тільки для України.
“І я запрошую вас усіх брати участь у розвитку нової інфраструктури безпеки в Україні, щоб згодом можна було поширити цю важливу роботу в інших країнах та регіонах — від бомбосховищ в школах до нового, абсолютно нового стандарту кіберзахисту для всіх систем країни, від нової захищеної інфраструктури в кожній громаді до нової децентралізованої енергосистеми в країні, яку неможливо знищити ракетним терором, який проти нашої держави застосувала Російська Федерація. Сьогодні я хочу окремо подякувати усім країнам та хочу подякувати відповідним громадам, усім містам, народам, найголовніше — це люди, то ж я дуже вдячний людям, людям звичайним та лідерам суспільств, які допомогли і продовжують це робити, допомагати Україні”, — звернувся Зеленський.
У заході взяв участь і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. У своєму зверненні він зазначив, що цей саміт — свідчення того, що у Києва багато союзників, готових допомогти Україні перемогти російську агресію і відновити українські території, а НАТО — один із важливих партнерів у цьому питанні.
“Я радий вітати мерів на цьому саміті: від Парижа до Утрехта, Талліна і Тампере. В України є сильні друзі, і НАТО також є другом України. Ми будемо поруч стільки, скільки буде необхідно. Ще від лютого 2022 року Альянс надав безпрецедентну військову та гуманітарну підтримку на багато мільярдів доларів, включно з 65 млрд євро військової підтримки. Зараз ми готуємо допомогу літаками, броньованою технікою, вона змінить обстановку на фронті. У НАТО ми також фокусуємося і на потребах України після війни”, — сказав Столтенберг.
Перемога України — найважливіше завдання на сьогодні всієї світової спільноти, однак і відновлення українських територій не менш важливий аспект. На сьогодні є вже успішно реалізовані проєкти між Київською областю, містами з Польщі, Данії, Франції та інших країн, які допомагають відновлювати раніше зруйновану російським агресором інфраструктуру.
“Сьогодні міжнародне муніципальне партнерство набуло небачених масштабів. Понад 300 територіальних громад України уклали 1,5 тисячі партнерських договорів. Майже 60 країн світу допомагають нашим містам, селищам та селам вижити та відновитися після смертоносних ворожих атак”, — повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Ще один не менш важливий аспект — планування “дорожньої карти” з деокупації тимчасово захоплених Росією територій України та їхньої реінтеграції. Заступник Енергодарського міського голови Іван Самойдюк наголосив, що, попри те, що на сьогодні все ще триває боротьба за звільнення українських територій, однак, потрібно готуватися до їхнього повернення до України, де знову розвиватиметься український прапор, і сьогодні треба думати про те, як відбудовувати цю територію, щоб вона здобула нове нормальне життя.
“Ми готуємося до повернення нашого міста і до його відновлення. Не дивімось на Україну як на сіру зону, яка може тільки захистити від якоїсь навали, яка може йти зі сходу. Дивімось на неї як на наш спільний майбутній комфортний дім. Я впевнений, що ми найближчими місяцями відновимо нашу територіальну цілісність, і я впевнений, що знову для всієї України наші дві електростанції даватимуть струм, а в Енергодарі житимуть безпечно і комфортно наші енергодарці”, — сказав Самойдюк.
Не тільки обговореннями закінчився саміт, а й підписанням 13 міжвідомчих договорів про співпрацю. Наприклад, Херсонська область підписала договір про співпрацю з Нідерландами.
Про те, як надалі відновлюватимуть території, зруйновані РФ, цілком імовірно, обговорюватимуть і в новому регіональному Офісі співробітництва, який незабаром відкриється в Києві. Його головним завданням буде консультація та планування співпраці між українськими громадами та країн Європи.
Можна говорити і про перші результати саміту. У підсумку було підписано низку міжвідомчих договорів, меморандумів, плани щодо подальшої співпраці між містами та регіонами. Херсонська область заручилася точковою підтримкою Королівства Нідерланди, Миколаївська — Польщі, а Одеська — одночасно і Польщі, і Франції.
Крім того, в підсумку саміту було ухвалено рішення про відкриття регіонального Офісу міжнародного співробітництва.
“Для тих міст і громад, які вже перебувають у партнерських відносинах, регіональний офіс може слугувати надійним консультативно-дорадчим центром. Це платформа, яка об’єднає зусилля конкретних регіонів України, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, дипломатичних, урядових та неурядових організацій. Систематизація, супровід і координація — три функції, які виконуватиме регіональний офіс Міжнародного співробітництва. До кожної з цих функцій на засадах відкритості та прозорості будуть залучені всі сторони, зацікавлені в міжнародному співробітництві, за формулою “Win-Win”, — повідомив заступник керівника Офісу президента України Олексій Кулеба.
Міжнародна підтримка в питаннях розмінування, реінтеграції, деокупації та відновлення українських територій — це не тільки крок на шляху до мирного життя в Україні, а й крок на шляху до повноцінного вступу України до Європейського Союзу. Про це сьогодні заявив президент Комітету регіонів ЄС Васко Алвес Кордейру:
“Україна б’ється за Європу. І я думаю, що справа не тільки в геополітиці чи стратегії. Усе зосереджується на цінностях та основних принципах, які відрізняють того, хто захищається, від того, хто нападає, які різняться між жертвою та агресором. Демократична фінансована місцева влада — це одна з тих цінностей, які ми поділяємо в Комітеті. З огляду на це все, ми приїхали на саміт не тільки в контексті війни, яка триває, а й дивлячись у майбутнє, — майбутнє, де Україна є повноправним членом європейської спільноти. Тобто багато напрямків може використовуватися для розвитку партнерства, але, зокрема, це аспект розвитку потенціалу, можливість зміцнити місцеве самоврядування в Україні”.
Повномасштабне вторгнення Росії до України об’єднало десятки міст і сотні країн у питаннях гуманітарної, військової та фінансової допомоги. Приміром, один із лідерів, який допоміг Україні пережити енергетичний терор, який влаштувала Росія, — Париж. За що сьогодні президент Зеленський подякував меру Парижа і вручив нагороду місто-рятівник. Однак, Париж — не єдине місто, і Франція — не єдина країна, які надають і продовжують надавати підтримку Україні. Серед них і Польща, Данія, Нідерланди та інші країни.
“Ми всі зібралися тут, щоб допомогти Україні, українським містам і регіонам відкрити ворота до Європейського Союзу. Це наш обов’язок, наше зобов’язання. Як це зробити? Звісно ж, через розвиток мережі міст-побратимів, через допомогу одне одному. Залишаючись одне з одним. Наприклад, місто-партнер Гданська — це Маріуполь. І в період Другої світової війни Гданськ був повністю зруйнований, головним чином росіянами. Але потім ми повністю відбудували місто. І Гданськ знову став великим містом, яке як Фенікс відродилося з попелу. Я впевнена, що разом ми зможемо відбудувати і Маріуполь”, — заявила голова Робочої групи з питань України Комітету регіонів ЄС, президент м. Гданськ (Польща) Олександра Дулькевич.
“Коли Росія напала на Україну, вона недооцінила силу українського духу, стійкість і бажання відстоювати свободу. Це так само і наша боротьба. Тому ми підтримуємо вас і підтримуватиме до тих пір, поки ви не переможете в цій війні. Наш уряд підтримує Збройні сили України, а ми підтримуємо міста гуманітарною допомогою. Кожне місто у Данії робить усе, щоб докластися до відбудови і реінтеграції деокупованих територій. Ми хочемо робити конкретні кроки, надаючи обладнання з наших міст українським громадам, надаючи експертні знання, допомагаючи у розвитку сфери послуг. Минулого місяця в Данії створено український фонд, щоб нація Данії могла взяти на себе відповідальність за відбудову Миколаєва. Але ми хочемо розшири нашу співпрацю з Україною”, — висловився мер міста Орхус, віцеголова Національної асоціації муніципалітетів Данії Якоб Бундсґорд.
Головне завдання України — перемогти і покарати всіх винних і причетних до російської агресії. Не менш важливим аспектом у перемозі є і відновлення українських територій. Про це заявив під час саміту керівник Офісу президента України Андрій Єрмак:
“Щоб Росія, провівши роботу над помилками, не спробувала вдатися до нових актів агресії, Україна має стати міцним форпостом Європи, зразковим уособленням сили та сучасності. Україна може і повинна стати ключовим спонсором регіональної та загальноєвропейської безпеки, перетворитися на хаб безпеки. І для цього нам необхідно наступне. Перше — повноцінне членство в НАТО і надійні гарантії безпеки як проміжне рішення на цьому шляху. Друге — стрімке економічне відновлення. Воно необхідне Україні як для подальшого розвитку, так і для того, щоб якомога швидше отримати можливість фінансувати потужну систему оборони”.
Перший Міжнародний саміт міст і регіонів відбувався у Києві з ініціативи президента Зеленського протягом двох днів. Напередодні пленарних засідань іноземні делегації відвідали Київську та Чернігівську області, частини яких були раніше деокуповані. Представники іноземних делегацій на власні очі побачили результати російської агресії та окреслили чіткий план подальшої співпраці, щоб розуміти, якої конкретно допомоги потребують ці території. У межах саміту було укладено низку домовленостей про тісну співпрацю в питаннях відновлення українських територій.
Читайте також: “Місце України по праву в НАТО”: ключові заяви Зеленського і Столтенберга після зустрічі в Києві (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, у межах Міжнародного саміту міст і регіонів європейські делегації відвідали Київську та Чернігівську області. Мета візиту — розробити план з реконструкції та відновлення об’єктів житлової та критичної інфраструктури в деокупованих регіонах України. Представники Польщі, Чехії, Франції, Португалії, Латвії та інших країн побачили наслідки російської агресії та почули свідчення тих, кому вдалося вижити в окупації.