У межах Міжнародного саміту міст і регіонів європейські делегації відвідали Київську та Чернігівську області. Мета візиту — розробити план з реконструкції та відновлення об’єктів житлової та критичної інфраструктури в деокупованих регіонах України. Представники Польщі, Чехії, Франції, Португалії, Латвії та інших країн побачили наслідки російської агресії та почули свідчення тих, кому вдалося вижити в окупації, інформує FREEДОМ.
Село Ягідне Чернігівської області — чергове свідчення російського геноциду на окупованих українських територіях. Тут, у підвалі школи на 197 кв. м, майже місяць мешкали 367 людей, з них — 50 дітей і двоє немовлят. Ділилися всім, чим могли: їжею, водою та ліками.
Місцевий мешканець Іван розповів, що через нелюдські умови померли 11 людей, а російські військові забороняли виносити тіла односельців із задушливого підвалу цілодобово. Ще вони брехали про те, що до Києва увійшли російські війська, а керівництво країни — капітулювало.
“Вони нам увімкнули світло і принесли нам свою пропагандистську газету — “Комсомольську правду”. Але там така нісенітниця була написана, що ніхто не звертав на неї уваги. І вони сказали, якщо ви вивчите наш гімн і будете надягати червоні пов’язки, ви по селу можете сміливо ходити. Але ніхто на це не пішов”, — поділився Іван Петрович.
Почути з перших вуст і побачити на власні очі докази звірств російських військових, руйнування мирних міст та об’єктів інфраструктури на Чернігівщину приїхали делегації з Франції та Латвії.
“Я був у багатьох місцях, де відбувався геноцид, але я дуже шокований. Я зворушений історіями людей. Я не розумію жорстокості, я не розумію садизму, насильства і тієї війни, яка триває сьогодні”, — сказав співзасновник проєкту Europe Prykhystok Бенжамін Абтан.
“Ми бували в Ізюмі Харківської області, у Дніпрі, в області, тож самі краєвиди нібито не дивують. Тут, звісно, те, що набагато більше вражає, — саме поспілкуватися з людьми, які в цьому підвалі сиділи, і бачити, як вони переживають досі. У пам’яті це все буде ще довго”, — наголосив співзасновник товариства Agendum Рейніс Познакс.
Франція та Латвія допомагають Чернігівській області відновитися після російських атак. Окупувавши дві третини області, росіяни зруйнували та пошкодили близько 12 тис. будівель, 80% з яких — житловий фонд. Реконструкції потребують школи, лікарні, дитячі садки та мости.
“Бої йшли саме в невеликих громадах і, відповідно, житлові будинки зруйновані. Це найбільша проблема сьогодні в Чернігівській області. Якщо говорити про відновлення, то ще у 2022 році й у цьому вже зроблено дуже багато. Ми відновили близько 3 тис. приватних будинків, ще близько 2 тис. перебувають у стадії відновлення. Ми реконструювали майже всі лікарні, школи. На жаль, нам довелося закрити кілька медичних закладів, адже вони знищені, й зараз питання про їхнє відновлення не розглядають”, — повідомив голова Чернігівської обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус.
Бородянка в Бучанському районі — один із найбільш зруйнованих населених пунктів у Київській області. У перші дні березня 2022 року селище пережило чотири авіанальоти. Російські військові скинули десятки бомб на 7 багатоповерхівок по вулиці Центральній. Через рік після деокупації Київської області, жорстокість російської армії все ще зчитується на кожному кроці.
“Я вперше тут. Ми шоковані тим, що побачили. Ми тут для того, щоб висловити солідарність із народом України”, — сказав Жорж Секвейра.
Голова делегації від Португалії в Палаті місцевих органів влади Ради Європи Секвейра разом зі своїми колегами також приїхав до Києва на Міжнародний саміт міст і регіонів.
“Жахливо бачити все це. Особливо жахливо усвідомлювати те, що росіяни займаються депортацією дітей і цивільних осіб з України. Ми підтримуємо рішення Міжнародного кримінального суду, який засуджує подібні дії. Ми тут для того, щоб також висловити свою підтримку в подальшій боротьбі проти російського режиму”, — акцентував він.
Іноземним делегаціям у межах саміту показали населені пункти Київської області, які постраждали від російської агресії — Бородянку, Гостомель, Ірпінь та Бучу.
“Від самого початку в нас дуже чітка політика: показувати світові, що сталося. Згідно з неофіційною статистикою, понад 400 делегацій відвідали Київську область за рік. Зараз з ініціативи Офісу президента України відбувається конгрес”, — поінформував заступник голови Київської обласної державної адміністрації.
“У нас є проєкти щодо Ірпеня, Бучі, Харкова, і ми беремо активну участь у допомозі. Зараз привезли гуманітарну допомогу для жителів Київської області. Я бачу це не вперше, і я радий тому, наскільки держава, люди встигають за такий короткий термін приводити це все до ладу”, — зазначив засновник The Help People Group Foundation Ігор Кучин.
Тільки за минулий рік Україні вдалося підписати близько 40 угод про відновлення і будівництво будинків, об’єктів соціальної та критичної інфраструктури.
Як повідомлялося, одне із завдань Міжнародного саміту міст і регіонів — посилити імпульс для підтримання зв’язків між містами й регіонами України та Європи. Також у межах саміту буде презентовано Регіональні офіси міжнародного співробітництва. Ці центри будуть на місцях координувати роботу щодо можливої міжнародної співпраці та допомоги.
Нагадаємо, сьогодні в Україні проходить Міжнародний саміт громад і регіонів, особисту участь у якому підтвердили понад 90 представників із 18 країн. Ще 111 представників із 36 держав готові долучитися в онлайн-форматі. У межах саміту передбачено обговорення реінтеграції українських територій, подолання гуманітарних викликів, відновлення життєдіяльності громад за участю міжнародних урядових та неурядових організацій.