У межах міжнародного морського права торговельне судноплавство, зокрема зернове, в акваторії Чорного моря має бути забезпечено повною мірою незалежно від бажань Російської Федерації. Про це сьогодні, 18 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів радник глави Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк.
“Є міжнародне право. У такому випадку ми говоримо про міжнародне морське право. Міжнародне морське право чітко говорить, що немає внутрішньої акваторії під назвою “Чорне море”. Відповідно, торговельне судноплавство, зокрема зернове судноплавство, там має бути забезпечено незалежно від того, бажає цього Росія чи ні”, — сказав він.
Радник глави ОПУ вважає, що все, що зараз відбувається навколо зернової угоди, є принизливим для міжнародного права загалом.
“Зернова угода починалася рік тому, коли багато країн ще побоювалися Росії. Зараз це виглядає вкрай огидно і вкрай принизливо для міжнародного права. Є країни, які повинні сьогодні заявити, що їх не хвилює, чи є якийсь дозвіл Росії. У нас є домовленість з ООН, яка говорить нам, що треба це зерно відправляти в низку регіонів, які відчувають дефіцит продовольства. Це близько 400 млн людей. Ми країна-виробник зерна, ООН вимагає це зерно для того, щоб знизити ризики виникнення голоду в тому чи іншому регіоні. Є акваторія Чорного моря, яка абсолютно нейтральна. І, відповідно, там судноплавство має бути гарантоване міжнародним морським правом”, — пояснив він.
Україну хвилює тільки угода за участю трьох сторін — Україна, ООН і Туреччина.
“Нас не хвилює Росія. Росія — це країна ворог. Нас цікавить угода в рамках домовленості Україна — ООН — Туреччина. Ось далі в рамках міжнародного права ООН має зібрати Раду Безпеки або якийсь інший формат обрати для цього, незалежно від бажання Росії ухвалити рішення декларативне і надати мандат на забезпечення безпеки провезення зерна по всьому маршруту проходження”, — сказав Подоляк.
Він вважає, що в разі знищення Росією хоч одного судна з українським продовольством, міжнародна спільнота має вжити відповідних заходів. В іншому разі можна буде вважати, що міжнародного права не існує.
“Якщо Росія знищує хоч один зерновий балкер, тоді міжнародна спільнота має вжити адекватних заходів реагування. Або в іншому випадку зараз необхідно вийти Антоніу Гутеррішу (генеральний секретар ООН, — ред.) і сказати, що немає міжнародного права, немає статуту ООН, немає міжнародного морського права. Ось як виглядає ця абсолютно абсурдна ситуація”, — пояснив радник глави ОПУ.
Завдяки перемозі України у війні з Росією можна буде дати міжнародному праву “друге дихання” і забезпечити безпеку у світі.
“Росія не є суб’єктом, якого потрібно боятися. Росія не є суб’єктом, який може диктувати ті чи інші умови існування будь-яких домовленостей. Насправді ми бачимо, що ця міжнародна спільнота абсолютно не готова виконувати свої мандати, функції, брати на себе відповідальність, поводитися компетентно і професійно. На жаль, це все можна відновити. Якщо ми хочемо мати стабільне право і якісь гарантії на майбутнє, нам цю війну необхідно виграти в повному обсязі, щоб міжнародне право отримало друге дихання”, — резюмував Подоляк.
Читайте також:Розрив зернової угоди з боку РФ: варіанти вирішення проблеми обговорюємо з експертами