Міжнародна спільнота допомагає повернути вкрадених Росією українських дітей — деталі від Рашевської

Катерина Рашевська. Фото: Facebook/caterine.rachevska

Міжнародна спільнота допомагає повернути депортованих українських дітей: імпульс цим процесам надала створена наприкінці 2023 року коаліція. Про це сьогодні, 2 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.

“Цей імпульс ми ще змогли дати наприкінці 2003 року, коли була створена міжнародна коаліція за повернення українських дітей. Також було створено групу Єрмака — Кеннеді на рівні Офісу президента — групу міжнародних експертів, які є професіоналами що у сфері міжнародного права захисту прав дитини, що у сфері публічного права. Тобто всі ці люди зараз працюють над тим, щоб запропонувати не тільки механізм для повернення українських дітей, а й також механізми для того, щоб захищати дітей у всіх регіонах цього світу, де є збройні конфлікти. Тому це дуже хороша тенденція”, — сказала вона.

За словами Рашевської, активно триває робота з ідентифікації, розшуку дітей з України на території РФ та Білорусі, з їхнього повернення додому. Вона наголосила, що кожен випадок повернення дітей — це окрема спецоперація. Також розробляється єдиний прозорий юридичний механізм цього процесу, який базуватиметься на рішенні більшості держав на рівні Генеральної асамблеї ООН.

Рашевська зазначила, що міжнародна спільнота протестує проти злочинів РФ, й країні-агресору це не подобається. При цьому Росія зберігає свою політичну присутність у Раді безпеки ООН та на інших важливих майданчиках.

Експертка Регіонального центру прав людини наголосила, що Росія проводить політичну індоктринацію українських дітей, що є елементом геноциду.

“Це частина міжнародного злочину, це елемент геноциду, який здійснює Російська Федерація, її вищі особи, й тому потрібно спробувати хоча б використати ті механізми, які є на міжнародному рівні. Приміром, спецпредставниця генерального секретаря ООН з питань дітей та збройних конфліктів може моніторити ситуацію й аналізувати, що відбувається з політичною індоктринацією українських дітей, але, на жаль, зараз вона такого мандата не має. І без політичної волі хоча б більшості держав поки що ми не можемо нічого зробити, лише декларуємо, що це порушення. Але це порушення, яке в майбутньому призводить до міжнародних злочинів”, — сказала Рашевська.

Експертка нагадала про те, що частину депортованих українських дітей, які досягають повноліття, держава-агресор використовує як мобілізаційний ресурс.

Вона наголосила, що не можна вірити цифрам, які представники Росії озвучують щодо дітей, депортованих з України. Так, наприклад, уповноважена з прав дитини країни-терориста Марія Львова-Бєлова говорила, що процес із передачі українських дітей до російських родин відбувається в 19 регіонах Російської Федерації, тоді як фахівцям удалося знайти дітей з України у 24 регіонах РФ. При цьому Рашевська нагадала, що діти на окупованих територіях також є жертвами нав’язаного російського громадянства, їх насильно інтегрують у російське суспільство.

Читайте також: Діти отримають додатковий захист, але потрібно прискоритися і покарати Росію: експерти обговорили повернення викрадених українців

Нагадаємо, Парламентська асамблея Ради Європи закликає визнати депортацію Росією українських дітей геноцидом. Відповідну резолюцію ухвалили 25 січня.


Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну

Прямий ефір