Прем’єр-міністр Індії відвідає Україну наприкінці серпня, пише The Economic Times. За інформацією видання, політик має вирушити до Варшави та Києва в період із 23 до 25 серпня. Це буде перший візит індійського лідера в Україну за час встановлення дипломатичних відносин між країнами. Також під час зустрічі з послом Індії Володимир Зеленський закликав країну приєднатися до комюніке за підсумками Саміту миру у Швейцарії, повідомляє FREEДОМ.
У березні 2024 року в українському Міністерстві закордонних справ заявили, що хочуть вивести відносини з Індією на довоєнний рівень. За словами відомства, йдеться як про економічну співпрацю, так і про спільні зусилля з досягнення миру. Останнім часом відносини між країнами і справді активізувалися. Лідери країн зустрічалися на саміті “Групи семи” (G7) у середині липня. Крім того, прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді збирається відвідати Україну наприкінці наступного тижня.
“Активізація діалогу української сторони з Нью-Делі спрямована на те, щоб врахувати позицію Індії, і в такий спосіб, можливо, залучити її до участі в цих подальших самітах і зробити індійську політичну позицію виразно акцентованою на підтримку України в цій російсько-українській війні”, — зазначив політолог-міжнародник Володимир Воля.
Питання миру активно порушувалося під час зустрічей дипломатів обох країн. Індія послала свого дипломата на Саміт миру у Швейцарії, втім, країна не приєдналася до комюніке за його підсумками. 17 серпня на церемонії вручення вірчої грамоти послу Індії Володимир Зеленський закликав Нью-Делі підписати документ.
“Під час зустрічі також обговорили кроки щодо практичної реалізації формули миру. Привітавши посла Республіки Індія Раві Шанкара з початком дипломатичної місії в нашій країні, глава держави подякував за долучення Індії до просування формули миру та участь у першому Саміті миру. Президент висловив сподівання, що Індія приєднається до комюніке Саміту”, — йдеться в повідомленні на сайті Офісу президента України.
З лютого 2022 року Індія зберігала позицію, яка балансувала у питанні війни Росії проти України. Країна не брала участі в голосуваннях ООН за резолюції, що засуджують російську агресію. Попри те, що Нью-Делі дотримується санкційного режиму щодо Москви, країна залишається одним із найбільших покупців російської нафти, а Нарендра Моді був із візитом у Москві в липні 2024-го та активно бере участь у самітах БРІКС. Експерти стверджують, що збереження нейтралітету є принциповою позицією керівництва Індії, але водночас країна зацікавлена бути залученою в мирний процес.
“У чому інтерес Нью-Делі? У тому, щоб продемонструвати свою високу роль, свій істотний вплив у світі на розв’язання міжнародних проблем, криз. Індійські банки, індійська промисловість можуть суттєво зменшити співпрацю з російськими банками, з російськими компаніями. Ось начебто дрібниця, але це дуже важлива дрібниця. І за це зараз бореться Україна”, — висловив думку Володимир Воля.
Також експерти зазначають, що позиція Індії може залучити до формули миру країни глобального Півдня. Індія позиціює себе як країна, яка виражає інтереси цієї категорії держав. Також Нью-Делі активно підіймає тематику країн цієї частини світу на саміті “Великої двадцятки” (G20). У Києві, своєю чергою, заявляли, що метою другого Саміту миру є залучення до української формули миру країн глобального Півдня. Заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква раніше заявив, що наступний саміт може пройти в одній із цих країн.
Читайте також: Індія і Китай конкуруватимуть за допомогу в припиненні війни Росії проти України, — Гриценко