Сили оборони України контролюють щонайменше 100 населених пунктів у Курській області — понад 1,3 тис. кв. км. Таких результатів українські військові досягли за місяць. Операція Збройних сил України вплинула на театр бойових дій по всій лінії фронту, вважають аналітики американського Інституту вивчення війни. Детальніше про результати — в матеріалі журналістів FREEДОМ.
Як заявив президент Володимир Зеленський під час засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн”, українські військові продовжують розвивати наступ у Курській області.
У перший тиждень операції українська влада зберігала інформаційну тишу. Пізніше розкрили деякі цілі. Одна з них — створення буферної зони. Це необхідно, щоб не дати Росії використовувати Курську область як плацдарм для нового наступу та убезпечити жителів Сумської області від постійних російських обстрілів.
“У нас було розуміння від наших розвідок, і навіть відкрито Путін і його оточення заявляли, що вони хочуть побудувати вздовж нашого кордону “буферну зону” з певною кількістю кілометрів вглиб нашої держави. Для нас це був дуже серйозний виклик. Я знаю, що вони не відмовилися від цих планів, і тоді ми зрозуміли, що нам потрібно відповідну провести операцію, щоб “буферну зону” створили не вони в нас, а ми”, — наголосив Зеленський.
Російське командування у Курській області відправило назустріч українським військовим строковиків. Тепер сотні з них — в українському полоні. Перших 115 осіб 24 серпня обміняли на українських солдатів, зокрема тих, яких російські окупанти захопили ще 2022 року.
Після того, як у Міноборони Росії усвідомили, що операція ЗСУ в Курській області — не просто рейд, армія країни-агресора, хоч і неохоче, почала перегруповуватися. Для оборони Курської області російських найманців привезли навіть із Буркіна-Фасо.
27-го серпня головнокомандувач ЗСУ Сирський заявив, що Росія перекинула на Курський напрямок 30 тис. осіб, і чисельність російських військових зростає щодня.
Частина підрозділів прибула з Сіверського напрямку і з району біля міста Часів Яр у Донецькій області, з району Роботиного в Запорізькій і з півночі Харківщини.
Водночас російських військових, які наступають на Покровськ, Кремль вирішив не перекидати. Противник активно штурмує позиції українських військових на цьому напрямку, але останніми днями просування зупинилося.
“Ми робимо все можливе, щоб не втратити Покровськ. Ми посилили обороноздатність у цьому районі. Дійсно, за останні шість днів противник не просунувся ні на метр на цьому напрямку. Іншими словами, наша стратегія працює”, — заявив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.
Він також зазначив, що ворог концентрує свої найбільш підготовлені підрозділи в районі Покровська. Але ЗСУ позбавили їх можливості маневрувати та розгортати свої підкріплення з інших напрямків.
“Тобто фактично виходить так, що навіть якщо вони не перекинули жодного підрозділу з-під Покровська, крім однієї бригади морської піхоти, зараз не можуть маневрувати так, як це було раніше”, — зазначив Сирський.
Збройні сили Росії можуть зробити спробу контрнаступу в Курській області, вважає заступник директора ЦРУ Девід Коен. Але для Росії це будуть важкі бої.
Щоб витіснити ЗСУ з російських територій, знадобиться від 15 до 20 бригад або не менше 50 тис. військових. Такі оцінки через два з половиною тижні після початку операції Сил оборони України навело видання The New York Times з посиланням на анонімних американських чиновників.
Відтоді ЗСУ закріпилися ще в кількох населених пунктах, і підконтрольна Україні територія, ймовірно, зростатиме. ЗСУ зруйнували всі три мости через річку Сейм у Курській області — у Глушковому, Званому і Карижі. Частина підрозділів російської армії фактично відрізана. Єдиним шляхом їхнього постачання та евакуації служать понтонні переправи.
“Держкордон між РФ і Україною на півдні та заході котла підготовлено до оборони. Але росіянам буде важко оборонятися, якщо ЗСУ наступатимуть зі сходу. Крім того, на заході українці вже перейшли кордон і взяли під контроль невелику ділянку території РФ у 15 кв. км до річки Сейм. Там розташований хутір Отруба. У росіян зараз простий вибір: або битися та обороняти цю територію, або відступити. Мабуть, обидва варіанти для них фатальні”, — наголосив експерт видання BILD з аналізу відкритих даних Юліан Рьопке.
За місяць операції в Курській області вбитими та пораненими Росія втратила 6 тис. солдатів, заявив президент України Володимир Зеленський. Масштаби втрат техніки та озброєння поки не розкривають. Водночас відомо, що ЗСУ беруть трофеї, наприклад танк Т-90М “Прорив”.
Читайте також: Найбільш оглушливий провал Путіна: як Курська операція вдарила по планах Кремля — розбір (ВІДЕО)
Раніше екскомандир взводу батальйону “Айдар” Євген Дикий сказав, що для витіснення Сил оборони України з Курської області Кремлю нема звідки взяти війська, окрім Покровського напрямку. Щоб звільнити власну територію, Путіну доведеться взагалі забрати війська з Донбасу. Але він вирішив іти ва-банк.