НАТО планує вперше представити свого спеціального представника в Україні на липневому саміті Альянсу у Вашингтоні. За словами пані посла США в НАТО Джуліанни Сміт, на ньому союзники запропонують Україні пакет безпекових заходів, який стане мостом до її членства, повідомляє FREEДОМ.
Призначення спецпредставника НАТО в Україні обговорюється партнерами як частина широкого пакету заходів для підтримки Києва. Про це пише Foreign Policy, посилаючись на західних чиновників. За їхніми словами, спецпредставник координуватиме військову допомогу Україні від країн блоку. Такий крок говорить про більш офіційну підтримку України, зазначають в Альянсі.
“Ми розглядаємо способи інституціоналізації частини двосторонньої підтримки України та її входження до НАТО, щоб підвищити узгодженість цієї допомоги та забезпечити адекватний розподіл тягаря між членами блоку в нашій колективній підтримці України”, — зазначила пані посол США в НАТО Джуліанна Сміт у коментарі DefenseNews.
Ще однією частиною широкого пакету заходів підтримки України міг би стати фонд допомоги Україні у розмірі 100 млрд євро на п’ять років. Але, як повідомило агентство Bloomberg, союзники НАТО не підтримали цієї ініціативи генерального секретаря блоку Єнса Столтенберга.
“Я не вважаю, що взагалі був потрібен цей фонд НАТО, оскільки є двосторонні відносини, і так допомагають. А перекладати це все у формат організації, де перебувають представники, які можуть заблокувати цю допомогу… Україна зараз підписує договори про безпеку з багатьма країнами. Вони є двосторонніми, і це дає змогу розширювати двосторонню співпрацю в межах цих договорів без будь-яких посередників”, — прокоментував політичний експерт Тарас Загородній.
Згідно з новою пропозицією Брюсселя, союзники будуть зобов’язані витрачати щонайменше 43 млрд дол. на рік на допомогу Україні. Половину суми мають надати США. У НАТО сподіваються, що це зробить рівень підтримки Києва більш передбачуваним.
Західні країни також розглядають можливість НАТО очолити контактну групу з питань оборони України замість Сполучених Штатів Америки. У її роботі беруть участь понад 50 країн.
“Ми зараз працюємо над тим, як створити місію НАТО для України, а також над тим, як узгодити довгострокові фінансові зобов’язання, щоб забезпечити Україні передбачуваність і підзвітність, коли йдеться про військову підтримку з боку союзників по НАТО”, — заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
За інформацією видання Foreign Policy, напередодні ювілейного саміту НАТО у Вашингтоні країни Східної Європи наполягали на тому, щоб Україна таки отримала офіційне запрошення про вступ до блоку. Однак Сполучені Штати Америки та Німеччина поки що блокують таке рішення. Водночас міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба впевнений, що членство України в НАТО — це історична даність.
“Україна буде в Альянсі, тому що у сучасному світі уявити безпеку євроатлантичного партнерства без України та нашої армії просто неможливо. Подобається це комусь чи ні, такою є реальність. Зараз ми максимально готуємось до цього історичного моменту”, — наголосив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у коментарі “Укрінформу”.
Як зазначив представник Словаччини Томаш Валасек, виступаючи на парламентській асамблеї НАТО, у Вашингтоні союзники мають підтвердити підтримку Києва настільки, щоб забезпечити перемогу України. І при цьому дати зрозуміти Путіну, що його надії перечекати Захід — марні.
Вашингтонський саміт НАТО відбуватиметься з 9 до 11 липня. Серед іншого лідери країн блоку обговорять розподіл витрат на оборону країн НАТО та посилення протиповітряної оборони.
Читайте також: У НАТО залишилося кілька років, щоб підготуватися до протистояння з Росією — деталі (ВІДЕО)
Нагадаємо, раніше голова Військового комітету НАТО адмірал Роб Бауер заявив в інтерв’ю The Washington Post, що на саміті Альянсу в липні планують обговорити кілька ключових питань, які стосуються України, проте про конкретні дати вступу до НАТО поки що не йтиметься. Насамперед союзники хочуть розглянути план, який дозволить Києву ще більше наблизитись до НАТО. До нього входить подальше навчання українських солдатів, постачання Збройних сил України необхідним озброєнням та майбутнє українських захисників після війни.