Міносвіти України змінює процедуру добору підручників — деталі

Ілюстративне фото: unian.ua

Неприпустима помилка, виявлена в піктограмі мапи України в підручнику з української мови для 7 класу, порушила обговорення низки проблем щодо якості підручників. Раніше через недосконалу процедуру експертизи після друку в підручниках виявляли помилки не тільки в оформленні, але й у змісті. Тому Міністерство освіти і науки України почало змінювати процедуру підручникотворення, щоб поліпшити їхню якість, з посиланням на МОН повідомляє “Дім“.

В МОН нагадали, що на сторінці підручника “Українська мова. 7 клас” видавництва “Літера ЛТД” виявили технічну помилку в піктограмі мапи України — упущено півострів Крим. При цьому підручники вже було доставлено до обласних книжкових баз і в школи.

“Ця сторінка не проходила експертизу, а з’явилася на етапі друку. Адже на експертизу подають електронну версію (копію, аналог) рукопису оригіналу або оригінал макету підручника, яка може не містити сторінок оформлення”, — пояснили у відомстві.

Видавництво визнало помилку та пояснило її появу недоглядом під час підготовки підручника до друку. Зображення на фотостоці мало два шари — мапу України та Криму окремо. У підручник потрапив тільки один шар зображення — мапа України без півострова.

Інформація про помилку в підручнику активно поширювалася вчора, 9 вересня. Упродовж дня міністерство активно комунікувало з видавництвом, тож уже ввечері було ухвалено рішення — “Літера ЛТД” за власний кошт передрукує підручники. Наклад відкликають зі шкіл і наново доставлять.

Також в електронній бібліотеці Інституту модернізації змісту освіти (ІМЗО) було розміщено підручник із виправленою піктограмою мапи України — українським Кримом.

На друк підручників з української мови для 7 класу з дербюджету було виділено майже 5,3 млн грн. Оскільки видавництво зобовʼязалося передрукувати підручники власним коштом, держава не матиме додаткових витрат.

В МОН повідомили, що на 2024 рік з державного бюджету виділено 1,5 млрд грн на друк підручників (майже на 12% більше, ніж 2023 року).

“Уперше з 2022 року уряду вдалося виділити одразу таку суму. У 2022 році кошти на підручники спрямували на потреби оборони. А у 2023 році уряд виділив кошти з державного бюджету у два етапи, через що не вдалося надрукувати всі підручники перед початком навчального року. Спочатку виділили 754,9 млн грн, а потім — 552,8 млн грн. Окрім того, 2023 року була потреба друкувати одразу підручники для 5 і 6 класів (через нестачу фінансування 2022 року). Державний бюджет не зміг повністю покрити цю потребу, тому на допомогу прийшли міжнародні партнери”, — пояснили у міністерстві.

Цьогоріч за 1,5 млрд грн з державного бюджету надруковано підручники для 7 класів НУШ, а отже, забезпечення навчальною літературою вирівнялося в часі з переходом учнів у Нову українську школу. На початок вересня надруковано всі 100% — 7,755 млн примірників підручників. На початок вересня до обласних книжкових баз доставлено 87,1% книжок.

Друк відбувається в умовах знеструмлень та частих повітряних тривог. Адже великий відсоток друкарських потужностей розташовано в Харкові.

Окрім того, триває робота з міжнародними партнерами. Зокрема, домовлено, що США надрукують підручники для 1-2 класів НУШ.

“Уже рік МОН працює над перезавантаженням системи підручникотворення. З 2 вересня 2024 року експертизу забезпечуватиме Український інститут розвитку освіти (УІРО). Новий механізм забезпечення якості навчальної літератури передбачатиме експертизу матеріалів перед апробацією, власне їхню апробацію в невеликій кількості закладів освіти з подальшим зворотним звʼязком і вдосконаленням, а також фінальну експертизу перед конкурсним (учительським) відбором підручників закладами освіти. Експертизу здійснюватимуть нові експертні комісії УІРО. Нині триває добір експертів”, — розповіли у міністерстві.

Підручники, надруковані за оновленою процедурою, зʼявляться в школах у 2025/2026 навчальному році.

Прямий ефір