Міністри оборони країн Європейського Союзу зібралися у Брюсселі, щоб проаналізувати перспективи військової допомоги Україні та можливості збільшення обсягів цієї підтримки. Так сформулював мету нинішнього засідання Ради міністрів ЄС на рівні глав оборонних відомств верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель, інформує FREEДОМ.
“Боротьба триває. Київ знову бомблять, Росія в чорноморському коридорі атакує цивільні судна, що транспортують зерно. Наша підтримка України зростає. Я можу сказати вам, що наша допомога досягла 27 млрд воєнної підтримки. Це найбільша цифра, якої ми ніколи не досягали. Ми продовжуємо тренувати українських солдатів. Ми продовжуємо стояти поряд з Україною”, – сказав Боррель.
Щоб Європейський Союз міг продовжувати безперешкодно виділяти фінансування на військову допомогу Україні, ще 17 жовтня 2023 року євродепутати проголосували за створення Фонду допомоги Україні у 50 млрд євро. Але Угорщина, наприклад, чинить опір цьому рішенню. Втім, міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що країни ЄС вже обговорюють варіант надання військової підтримки Києву окремо від небажаних.
“Є можливості пройти це. Є деякі пропозиції, щоб країни, які не хочуть брати участь, могли не брати участь. Це означає, що моя та інші країни, які братимуть участь, візьмуть на себе велике навантаження. Ми, Литва, готові на це. Тобто це будуть не 27 країн-членів, а менша група країн”, — сказав глава МЗС Литви.
Другий після США найбільший постачальник військової допомоги Україні — Німеччина. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Берлін надав Києву допомогу на суму близько 24 млрд євро. Це гуманітарна підтримка, прямі виплати та озброєння. В ефірі телеканалу ARD міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус підтвердив плани Берліна подвоїти військову допомогу Києву в 2024 році. Про розширення підтримки заявила й міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.
“Путін дуже рано радіє, враховуючи драматичну ситуацію у світі, тому що ми не тільки продовжимо нашу підтримку України, але й розширюватимемо та збільшуватимемо її, особливо з боку Федеративної Республіки Німеччина. Не тільки з урахуванням зимового захисного щита на найближчі тижні та місяці, коли очевидно, що російський президент вкотре віроломно скористається потребами народу холодною зимою, але й наша підтримка буде масовано розширюватися, особливо наступного року”, — сказала глава МЗС Німеччини.
Раніше посол Німеччини в Україні Мартін Єгер повідомив, що до кінця року Київ отримає ще дві системи ППО IRIS-Т. А 13 листопада 2023 року в уряді Німеччини заявили про новий пакет військової допомоги Україні. У пресслужбі Міноборони ФРН повідомили, що Збройні сили України отримають ще 10 танків Leopard 1A5 та танк для розмінування Winsent 1, 14 автомобілів Bandvagn 206, 5 гусеничних носіїв Warthog Ambulance, а також розвідувальні безпілотники, оглядові радари, вантажівки, тягачі та іншу спецтехніку й 1,4 млн патронів.
“Вони спеціалізуються на бронетанковій техніці, вже передали нам кілька сотень Leopard. Передаються зараз саме нові та відремонтовані танки. Це ремонтні бази, які будуть створювати умови для ремонтної техніки, яка вийшла з ладу… Це радіолокаційні системи, разом з американцями створення електронного щита”, — сказав генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.) Микола Маломуж.
Союзники не мають наміру скорочувати обсяги військової допомоги Україні, як запевняють російські пропагандисти, навпаки — збільшують її обсяги. Уряд Канади зробив запит у парламенту додаткові 385 млн доларів на військову підтримку України. Франція незабаром поповнить фонд підтримки України на 200 млн євро. А Литва оголосила про передачу обладнання та генераторів для боротьби з безпілотниками.
Читайте також: Танки, снаряди і не тільки: про новий пакет допомоги Україні оголосила Німеччина