Міна уповільненої дії для РФ: чим обернеться для росіян нарощування військового виробництва, розповів Блант

Ілюстративне фото: minfin.com.ua

Головним джерелом інфляції в Росії сьогодні є нарощування військових витрат та військового виробництва на шкоду цивільному. Про це сьогодні, 23 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив економічний оглядач і публіцист Максим Блант.

Він нагадав, що спочатку радянська економіка будувалася так, щоб будь-яке підприємство можна було досить швидко переорієнтувати на військове виробництво — це називалося мобілізаційними потужностями.

“І зовсім недавно один із російських віцепрем’єрів закликав губернаторів готувати свої підприємства у своїх регіонах до розгортання мобілізаційних потужностей. Тобто, в принципі, ще є куди рухатися. Але треба розуміти, що будь-яке військове виробництво відбувається за рахунок цивільного виробництва та не веде до задоволення платоспроможного попиту. Тобто головне джерело інфляції зараз у Росії, з якою бореться Центральний банк, — це нарощування військових витрат й нарощування військового виробництва на шкоду виробництву цивільному”, — сказав економічний оглядач.

Блант звернув увагу, що армія РФ споживає не тільки озброєння, наприклад, замовлення Міністерства оборони виконують, зокрема, й швейні фабрики.

“Тому що ті сотні тисяч людей, які воюють зараз на території України, їм потрібні і бронежилети, і каски, і шинелі, і тілогрійки, ватники, чоботи та все інше. І це теж та частина начебто цивільного виробництва, але вона не йде на задоволення платоспроможного попиту, який при цьому зростає, знову ж таки, завдяки тому ж військово-промисловому сектору. Тому що зарплати зростають, кількість працівників там збільшується, вони всі приходять на ринок, приходять у магазини в надії щось купити. А те, що продається в магазинах, вони не виробляють. Відповідно, крім накачування бюджету військовими витратами, це ще одне джерело інфляції”, — зазначив він.

Економічний оглядач зауважив, що формальні статистичні показники демонструють зростання ВВП або зростання промислового виробництва у РФ, однак вони не відображають добробут людей.

“Це те зростання, яке нічого не додає до добробуту людей. Ну, хіба що директор “Уралвагонзавода” або кількох деяких інших підприємств, які входять у корпорацію “Ростех” та виробляють там літаки, ракети й щось іще, вони живуть непогано, але загалом і в цілому для населення це удар. Це інфляційний податок, який платить усі люди за перехід економіки на військові рейки. І щобільше, це створює міну уповільненої дії”, — сказав Блант.

Він наголосив, що з настанням миру ці потужності стануть не такими потрібними. 

“І виникнуть ті самі ситуації, які були в 90-ті, коли працівники перестають отримувати зарплату, тому що держава перестала закуповувати танки. Вони вимагають збереження як мінімум того рівня життя, до якого вони звикли. А танків стільки не потрібно, а більше нічого робити вони не вміють. І це дуже такий сильний ґрунт для соціального вибуху”, — вважає Блант.

Він також констатував, що зараз у регіонах Росії, які були орієнтовані на випуск цивільної продукції, економічна ситуація погіршилася, але регіони, насичені військовими виробництвами, живуть більш-менш непогано.

Читайте також: У РФ ухвалили “військовий” держбюджет: що чекає на росіян — прогнози експертів

Раніше виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин висловив думку, що економічна модель Росії вже мало відрізняється від радянської.

Прямий ефір