Письменник Михайло Шишкін один із небагатьох відомих росіян, який висловлюється проти повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Однак, багато його слів і дій, як і раніше, грають на руку Кремлю. Таке припущення озвучив у своєму дослідженні професор британського університету Сент-Ендрюс Томаш Камуселла. Він пише, що з 2013 року Шишкін критикує Кремль, і водночас у його публікаціях простежуються наративи російського імперіалізму, інформує FREEДОМ.
“Наприклад, у річницю російського вторгнення в Україну письменник опублікував відкритий лист до свого “українського друга”. На початку звернення Шишкін зробив акцент на російській культурі і заявив, що Кремль — “вкрав нашу мову”. Ця пропозиція небезпечна близько до основної посилки есе Путіна “Про історичну єдність росіян та українців”, опублікованої у 2021 році”, — говорить Томаш Камуселла, професор сучасної історії Центральної та Східної Європи в Університеті Сент-Ендрюс у Шотландії у статті New Eas.
Також, за словами антиімперіаліста Шишкіна, Росія стане демократичною, коли її громадяни навчаться цінувати багатонаціональний характер своєї країни. Примітно, що, незважаючи на конституційні гарантії для корінних народів Росії, їх права порушуються. У відсотковому співвідношенні на війну в Україні мобілізовано більше не етнічних росіян — зокрема, бурятів, чеченців чи тувинців.
“2,2% від тих, що перебувають у запасі в Республіці Калмикія, були покликані в порядку мобілізації. Щоб ви розуміли, всього чисельний склад в Республіці Калмикія — це близько 150 000 чоловік. Відповідно, проста математика дозволяє зрозуміти масштаби трагедії. Звичайно, необхідно враховувати і нечисленність нашого народу”, — зазначив Даавр Доржин, член Конгресу ойрат-калмицького народу та Ліги вільних націй.
Камуселла наголошує, що незважаючи на критику путінського режиму, Шишкін з 2014 року, вже після окупації росією українських територій, продовжує жити у Швейцарії та публікувати свої книги у Росії. Так, останні збори творів письменника були представлені в Москві в серпні 2022 року. Імперіалістичні висловлювання, судження і навіть статті можна знайти у багатьох опозиційних росіян. Наприклад, письменниця Юлія Латиніна також неодноразово виступала проти дій режиму Путіна і при цьому підтримувала Україну. Але, на думку експертів, мета Латиніної сприяти заміні Путіна на іншого диктатора. Ось лише деякі з її недавніх твітів.
“Дизлайки у співвідношенні до лайків під постами про сьогоднішній закон про вручення повісток у провідних патріотичних та військових каналах. Мало справжніх патріотів, лише зрадники”, — писала Латиніна.
Тобто, з одного боку, Латиніна виступає проти агресії Росії стосовно України, а з іншого — критикує тих росіян, які відмовляються йти на фронт. Також Латиніна натякає, що західні ЗМІ публікують лише вигідну їм інформацію.
“Кожному, хто дивується, що The New York Times пише про війну в Україні, слід пам’ятати, що 1932 року їхній журналіст отримав Пулітцерівську премію за вихваляння Сталіна та заперечення Голодомору”, — також написала Латиніна у Twitter.
При цьому варто згадати, що саме шведи першими написали про аварію на Чорнобильській атомній електростанції через підвищення рівня радіації. Тоді як усі радянські ЗМІ висвітлювали це як звичайну пожежу.
Двозначні фрази можна зустріти і в іншого російського письменника Віктора Шендеровича. В одній зі своїх публікацій “Самостоянье человека” він стверджує, що з Україною воюють не росіяни, а путінський режим. При цьому, за даними українського Генерального Штабу, у війні Росії проти України вже загинуло майже 200 тисяч росіян. Більше того, Віктор Шендерович в інтерв’ю виданню “Живой гвоздь” не відмежовувався від російських військових злочинців, які напали на Україну і навіть взявся їх виправдовувати.
Читайте також: Прийняття України до НАТО стане відповіддю на імперські плани РФ — думка