Російська пропаганда намагається нав’язати світові наративи про нібито неефективність санкцій та зростання цін у світі через антиросійські обмеження. Ці міфи почали поширювати разом із ухваленням санкційних пакетів. Реальною ж причиною зростання світової інфляції, можливих продовольчих криз та страхів європейців перед зимою є війна Росії проти України, повідомляє UA.
Часто путінська пропаганда використовує міф про те, що саме санкції призвели до різкого зростання цін. Насправді зростання цін закономірне під час війни. Причиною стали інфляція. В Україні вона становила близько 21%, у Росії — 17%, курс валют, порушення логістики, затяжне блокування українських портів Росією. За даними аналітичної компанії Fitch Solutions, через геополітичну нестабільність близько 30 країн вдалися до обмеження експорту продовольства, що може обмежити пропозицію на світовому ринку та ще більше “підігріти” світові ціни. У США, наприклад, ціни у травні зростали найвищими темпами за останні 40 років, причиною цього стала агресія Росії.
“Я роблю все, що в моїх силах, щоб пом’якшити “путінський стрибок цін” і знизити ціни на паливо та їжу”, — заявив президент США Джо Байден.
“Війна в Україні, локдауни в Китаї, порушення ланцюгів постачань товарів та ризик стагфляції — поєднання інфляції та застою в економіці — не залишає каменю на камені від зростання. Багатьом країнам буде важко уникнути рецесії”, — сказав президент Світового банку Девід Малпас під час виступу на заході Торгової палати США.
Наступний міф про те, що Заходу не потрібно посилювати санкції, мовляв, вже ухвалених достатньо. Але насправді санкції проти РФ — інвестиція у безпеку всього цивілізованого світу. Їх намагатимуться обходити, шукатимуть лазівки, тому вони мають бути комплексними, жорсткими, і в жодному разі не пом’якшуватися після кожної обіцянки Росії змінити щось у своїх войовничих планах, упевнені в ЄС.
“Наші санкції вже мали серйозний вплив на Росію у стратегічних галузях: оборона, нафтова та автомобільна промисловості, авіаперевезення. Навіть якщо санкції не змінять курсу Росії у короткостроковій перспективі, вони позбавляють Росію багатьох ресурсів для ведення війни. Без санкцій Росія сидітиме на двох стільцях. Із санкціями вона буде змушена “обирати між олією і зброєю”, замикаючи Путіна в тиски, що поступово стискаються”, — написав верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель у Twitter.
Захід не може відмовитися від торгівлі з Росією — цей міф розвінчали вже 1,5 тисячі іноземних компаній із 70 країн, які представляють 55 різних індустрій, які вже вийшли з російського ринку, навів статистику міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Адже між “втратити частину ринку” та “частково спонсорувати криваву війну” — компанії обирають піти.
Росія може перенаправити свій експорт газу і продавати його в Азію, а через санкційний тиск зупинити постачання газу зовсім. Це маніпуляційний міф. Відмова від продажу газу стане пострілом собі ж у скроню, вважають у НАК “Нафтогаз України”. 2021 року економіка відновлювалася, тому подорожчав газ. Країна-агресорка Росія цим користувалася, “Газпром” системно знижував постачання палива до країн Євросоюзу та вимагав сертифікувати газопровід “Північний потік-2”.
Із початком війни увімкнувся відкритий газовий шантаж. Тому світові дешевше вкладати у свою енергонезалежність, а не у відносини з Російською Федерацією, яка зненацька може залишити не солідарну з нею країну без енергоресурсу.
“Те, чого вони досягли зараз, — це тимчасове збільшення ціни на газ, що дає їм певний надприбуток у короткостроковій перспективі. У європейців це викликає огиду та розуміння того, що Росія більше ніколи не буде стратегічним партнером, і вони диверсифікуються. Вони дивляться на Африку, Казахстан, Ізраїль, вони інвестують у власний видобуток газу. Вони шалено інвестують у енергоефективність та “зелені” технології. До Китаю це все не піде, бо неможливо так перебудуватися”, — прокоментував радник голови правління НАК “Нафтогаз України” Олексій Рябчин.
“Скорочення нашої структурної енергетичної залежності від Росії має велике значення, тому що ця залежність була на заваді розробці сильної європейської політики щодо агресивних дій Москви. Ця залежність, напевно, відіграла важливу роль у початкових розрахунках Путіна в Україні. Звичайно, стрімка детоксикація від російської енергетики пов’язана із значними витратами для низки країн та галузей, з якими нам доведеться зіткнутися. Однак це ціна захисту наших демократій та міжнародного права”, — йдеться у доповіді представництва Європейського Союзу в Україні.
Аналітики S&P Global Market Intelligence підрахували, що російська економіка потребуватиме 10 років, щоб повернутися на рівень 2021 року на тлі санкцій, Україна зможе повернутися до довоєнного рівня за 5 років.
Але причина всіх проблем, з якими безпосередньо чи опосередковано зіткнулися європейці та росіяни, — розв’язана путінським режимом війна, а не всі обмеження, які покликані її зупинити.
Зеленський може полетіти на саміт G20, якщо там буде Путін — Подоляк
План ЄС щодо скорочення споживання газу на 15% набув чинності 9 серпня
Читайте також: Геополітичні аспекти війни в Україні та як впливати на позиції держав: велике інтерв’ю з Куртом Волкером