Міф про “Велику вітчизняну війну”: як змінювалося ставлення до 9 травня в СРСР, розповів учений

Владислав Гриневич. Скриншот: uatv.ua

Оцінка 9 травня в СРСР постійно змінювалася. Міф про “перемогу СРСР” розвивали для прославлення образу правителів. До приходу в СРСР до влади Брежнєва дата 9 травня не була помпезним святом. Про це сьогодні, 8 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів провідний вчений Інституту політичних та етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса Владислав Гриневич.

“9 травня, яке було 1945 року Сталіним запропоновано затвердити як свято, за всю історію Радянського Союзу постійно змінювалися акценти різні. За Сталіна: Сталін, який у цій війні був генералісимусом, який був номер один, він основний, він усе це зробив, він переміг. І ось 9 травня якось не дуже сильно так вписувалося далі в його ідеї. І щобільше, був і 41-й рік, і були поразки, і втрати, і Сталін якось більше зосередив ідеологію і пропаганду на собі великому. Тому перших два роки після війни ще 9 травня було вихідним днем, а далі воно стало звичайним робочим днем”, — сказав він.

За словами вченого, 9 травня перебувало на периферійному плані доти, доки до влади не прийшов Хрущов.

“І коли прийшов Хрущов на хвилі відлиги, і почали говорити правдивіше про цю війну, з’явилися романи, офіцерська проза, в якій говорили більш правдиво про те, що відбувалося насправді. Але Хрущов теж не був особливо сильно зацікавлений у тому, щоб із 9 травня, із цього свята, із цього міфу робити для себе якийсь позитивний імідж. Тому що, по-перше, Хрущов сам був винен у цілій низці поразок, які були пов’язані з його ім’ям. Він був командувачем фронту, перебував там, і війна затьмарювала його образ образом Сталіна, який був основний переможець. Тому за Хрущова теж 9 травня особливо сильно не рекламувалося. Ба більше, ордени, які носили ветерани, мали образ Сталіна на медалях, там його вибитий профіль був. І тому теж Хрущову це все не подобалося”, — каже Гриневич.

Наступний етап був пов’язаний із приходом до влади Брежнєва.

“І тільки десь 1964-1965 року, коли прийшов до влади Брежнєв, і ті люди, які під час війни були молодими, були молодими офіцерами та генералами, для яких війна була пов’язана з їхньою кар’єрою, з їхньою перемогою, вони починають активно піднімати цей міф “Великої вітчизняної війни” та відзначати 1965 року вперше після того, як у 1945 році Сталін провів парад перемоги. Ось після цього військовий парад вперше в Москві проводять. І плюс, крім того, що тут була така особиста зацікавленість, все, що Радянський Союз, що комунізм вигадав за цей час у цій країні, все провалилося. Ні колективізація, ні сільське господарство, ні економіка — нічого не спрацьовувало. Перемога у “Великій вітчизняній війні” фактично була єдиним якимось таким позитивним моментом, на якому можна було щось робити”, — підсумував Владислав Гриневич.

Читайте також: 9 травня в РФ — це картина Ієроніма Босха, — історик

Нагадаємо, у низці міст Росії 9 травня цьогоріч не відбудеться “Парад перемоги”, також скасовано ходу так званого “Безсмертного полку”. На думку політолога Ігоря Рейтеровича, влада в РФ боїться, що під час заходів родичі загиблих на війні проти України розкажуть про те, що дійсно відбувається на фронті.

Прямий ефір