Росія веде гібридну війну проти Молдови, яка обрала шлях євроінтеграції. Роспропаганда використовує внутрішні розколи в республіці, щоб дестабілізувати ситуацію. Країна-агресор зробить усе, щоб перешкодити переобранню Маї Санду на другий президентський термін. Про це сьогодні, 21 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив депутат парламенту Республіки Молдова Оазу Нантой.
“Для нас сьогодні в негативному сенсі проглядається перспектива, що у нас наближаються, фактично рік залишився до наступних президентських виборів. І слід очікувати, що Росія робитиме кроки з дестабілізації ситуації в Республіці Молдова, саме маючи за свою мету не допустити переобрання Маї Санду на другий термін”, — сказав він.
За словами депутата, у Молдові є, з одного боку, досягнення, якими пишаються, і консолідація суспільства навколо ідеї європейської інтеграції. Але, з іншого боку, специфіка політичного спектра в країні сьогодні полягає в тому, що ще немає гарантії незворотності цього процесу. Тому Росія й атакує.
“Буквально вчора румунський соціолог (важливо згадати, що не місцевий, а румунський, щоб було більше довіри) опублікував дані більш ніж сумнівного соціологічного дослідження. Не встиг він закінчити презентацію свого дослідження, як ключові інформаційні канали РФ заголосили в один голос під ту саму диригентську паличку, що Мая Санду програє другий тур виборів. Тобто починається жорстка примітивна атака на пані Санду в перспективі президентських виборів, тому що боротьба йде за незворотність європейського курсу Республіки Молдова, і Росія це розуміє. Тому основні ризики, якщо Росія залишається в межах того, що ми називаємо гібридною війною віднедавна, то саме в цій площині ми очікуємо, що будуть провокації з боку РФ, організовані через місцеву п’яту колону”, — каже Нантой.
Він зазначив, що наслідки цієї інформаційної війни не можна описати тільки в термінах, що “Росія промивала мізки”.
“Специфіка Молдови полягає в тому, що в момент розвалу СРСР у колективній пам’яті людей, які проживали у радянській Молдові, не було прецеденту держави, пов’язаної саме з цією територією, і в головах людей не було спільного проєкту побудови своєї держави за підсумками розвалу СРСР. І цей стан умів або відсутності умів наші місцеві політики теж використовували протягом практично трьох десятиліть. Так звані ліві політичні партії присягалися у вірності Кремлю, їздили до Кремля на фотосесії у виборчі кампанії і підігрівали ностальгію, і різного роду фобії, пов’язані з Європейським Союзом. Наші праві теж були далеко не просунутими, що пішли від наших лівих. Вони кричали, що ми не молдавани, ми румуни. Об’єднання з Румунією — єдиний шлях розв’язання всіх проблем”, — розповів депутат.
І таким чином суспільство підтримувалося в штучно розколотому стані.
“І російська пропаганда лягла на цю нашу внутрішню розколотість. І тому буквально нещодавно я бачив соцопитування, достовірні, де понад 30% наших співгромадян розділяють точку зору, яку нав’язує путінська пропаганда щодо агресії Росії проти України. Це складна ситуація, серйозна проблема. Ми зараз авральними темпами створюємо центр для стратегічної комунікації, протистояння інформаційній війні, використовуючи, зокрема, і досвід країн Євросоюзу, насамперед прибалтійських держав. Але це процес, який не дає одномоментно швидких результатів. І ризики зберігаються. І головне зараз — запропонувати суспільству позитивний порядок денний, пов’язаний саме з нашою європейською перспективою. Пояснити людям, що Європейський Союз у випадку Республіки Молдова — це насамперед гарантія миру. Так, ми не входимо до НАТО, але процес зближення з ЄС є своєрідним інструментом захисту Молдови. Звичайно, це не НАТО, не ті гарантії, але, тим не менш”, — додав Нантой.
Депутат наголосив, що всі соціологічні опитування демонструють, що в молдовському суспільстві є стабільна більшість, яка підтримує європейську перспективу.
Читайте також: Молдова зробила перший крок до створення системи ППО — деталі від депутата парламенту республіки
Нагадаємо, професор міжнародного права Євген Цибуленко висловив думку, що Росія застосовує старі гібридні методи тиску на Молдову.