У Нью-Йорку стартувала 78-а сесія Генасамблеї ООН. Лідери 140 країн зібралися, щоб обговорити головні світові проблеми. Заявлена тема дебатів — відновлення довіри та глобальної солідарності. Мета — до 2030-го року забезпечити мир, процвітання, прогрес і стійкість для всіх. Зокрема, однією з ключових тем обговорення є війна Росії проти України.
З яскравою промовою про те, що потрібно зробити, щоб у світі більше не повторювалися подібні війни, виступив президент України Володимир Зеленський.
Головні тези українського лідера
Володимир Зеленський заявив, що Україна робить усе для того, щоб після російської агресії ніхто у світі не наважився напасти на жодну країну.
Терористи не мають права володіти ядерною зброєю:
“Отже, ХХ століття навчило світ утримуватися від використання зброї масового знищення: не розгортати, не розповсюджувати, не погрожувати і не випробовувати, а сприяти повному ядерному роззброєнню”.
Росія використовує ціни на продовольство як зброю:
“Понад 45 країн побачили, як важливо, щоб українське продовольство було доступне на ринку: від Алжиру та Іспанії до Індонезії та Китаю. Навіть зараз, коли Росія зірвала Чорноморську зернову ініціативу, ми працюємо над забезпеченням продовольчої стабільності. І я сподіваюся, що багато хто з вас приєднається до нас у цих зусиллях”.
Росія перетворює ядерну енергетику на зброю:
Глобальна архітектура безпеки не пропонує жодної реакції чи захисту від таких підступних загроз радіацією. І поки що не існує жодної відповідальності для радіаційних шантажистів.
Росія викрадає українських дітей:
На жаль, різні терористичні угруповання викрадають дітей, щоб чинити тиск на їхні сім’ї та суспільство. Але ніколи раніше масові викрадення та депортації не ставали частиною державної політики. До сьогоднішнього дня.
Мир має бути досягнутий не кулуарними домовленостями:
І не діалог між так званими великими державами десь за зачиненими дверима може гарантувати нам усім нову епоху без воєн, а відкрита праця всіх народів заради миру… Мені відомо про спроби укласти якісь тіньові угоди за лаштунками. Злу не можна довіряти — запитайте Пригожина, чи варто довіряти обіцянкам Путіна. Будь ласка, почуйте мене. Нехай єдність вирішує все відкрито.
Українська формула миру стає глобальною:
Уперше в новітній історії ми маємо реальний шанс припинити агресію на умовах нації, що зазнала нападу.
Український президент прибув до Нью-Йорка ввечері напередодні. Це другий його візит до США від початку російського вторгнення. До цього в грудні 2022 року він відвідував Вашингтон, виступав у Конгресі та зустрічався з президентом Джо Байденом.
Одразу з аеропорту Зеленський поїхав до українських військових, які проходять лікування та реабілітацію у США. В Університетській лікарні Статен-Айленда перебувають дев’ять військовослужбовців, які втратили кінцівки. Президент поспілкувався з персоналом лікарні та бійцями, оглянув кімнату реабілітації, де встановлено спеціальне обладнання для відновлення поранених воїнів. І вручив українським захисникам державні нагороди.
Тези світових лідерів
Багато міжнародних представників у своїх виступах заявили про те, що в Раді безпеки ООН і в Організації Об’єднаних Націй загалом є проблеми. Про потребу у світовій безпеці лідери теж говорили.
Президент США Джо Байден у своїй промові на Генеральній асамблеї ООН також порушив тему війни Росії проти України. Він заявив, що всі країни мають протистояти “чистій агресії” Росії щодо України і звернувся до світових лідерів із закликом підтримати Україну в цій боротьбі. Він стверджує, що світ має надіслати чіткий сигнал президенту Росії Володимиру Путіну, про те, що він не зможе пережити Захід.
“Уже другий рік Генеральна асамблея ООН ухвалює резолюцію щодо мирного врегулювання конфлікту — у зв’язку з жахливою війною, провокацією Росії проти свого сусіда — України. Як і всі інші держави, США хоче, щоб ця війна припинилася, але ніхто не хоче припинити цю війну більше, ніж Україна. Ми найактивнішим чином підтримуємо Україну в тому, що стосується дипломатичного врегулювання цієї кризи, для забезпечення міцного миру. Але лише на Росії лежить відповідальність за цю війну, лише у Росії є можливість негайно припинити її”, — сказав американський лідер.
Також розкритикував війну Росії проти України Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш. Він назвав вторгнення Росії в Україну порушенням Статуту ООН, заявивши щорічним зборам світових лідерів, що війна “викликала хвилю жаху”.
“Усе починається з рішучості виконати закріплену в Хартії обіцянку миру. Однак замість того, щоб покласти край війні, ми спостерігаємо сплеск конфліктів, переворотів і хаосу. Коли країни порушують ці зобов’язання, вони створюють світ, де відсутня безпека для всіх. Перший доказ — це вторгнення Росії в Україну. Війна, що порушує Статут ООН і міжнародне право, знищила людські права. Сім’ї, що зазнали насильства, розлучені, а діти — травмовані. Надії та мрії розбиті”, — сказав генсек ООН.
Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок закликала на Генеральній асамблеї ООН ухвалити резолюцію проти Володимира Путіна. Вона наголосила: російський президент атакує не тільки європейський мирний порядок, а й Статут ООН.
Коментарі аналітиків
Чи стане ця сесія Генасамблеї ООН ще одним кроком до конкретних дій, щоб запобігти проблемам, про які так багато говорили світові лідери. Чи дадуть свій результат зустрічі української делегації на полях Генасамблеї ООН. Свої думки на ці теми в ефірі телеканалу FREEДОМ висловили:
- Володимир Єльченко, колишній постійний представник України при ООН, колишній надзвичайний і повноважний посол України в США;
- Олександр Левченко, український дипломат;
- Володимир Фесенко, політолог;
- Ігор Айзенберг, професор Нью-Йоркського університету;
- Ігор Петренко, доктор політичних наук;
- Дмитро Левусь, політолог.
ВОЛОДИМИР ЄЛЬЧЕНКО: Україні важливо заручитися підтримкою регіональних лідерів світу
— Усе сказане на Генасамблеї ООН — загальна канва, а тепер це треба знову закріпити на двосторонніх зустрічах, насамперед із країнами так званого глобального Півдня. Важливими є розмови Києва з лідерами тієї ж Бразилії, Індонезії, В’єтнаму, Єгипту, Нігерії, Південно-Африканською Республікою.
Так чи інакше, ще в рамках ООН попереду багато голосувань щодо українських резолюцій. Це і створення міжнародного трибуналу для Росії, і механізм компенсації за ті збитки, яких завдала війна Росії проти України, і багато інших питань, які так чи інакше просуватимуться через ООН. Тож будь-який голос маленької чи великої країни буде важливим.
Нашому президенту потрібно делегувати або самому переконувати інших лідерів у тому, що вони все-таки мають активніше підтримувати Україну. І для цього потрібно, щоб партнери краще розуміли те, що в нас відбувається.
Від сесії Генасамблеї я чекаю рамкових рішень.
Той самий трибунал і механізм компенсацій — усі ці питання обговорюються вже не перший день і вже ухвалено деякі резолюції. Це процес, який відбуватиметься і далі.
Президент згадав про формулу миру і про те, що Україна все-таки збирається скликати велику мирну конференцію. Була ідея це зробити до кінця року. Не знаю, чи вийде, але тут важливо не поспішати. Потрібно зібрати необхідну підтримку.
Якби така конференція відбулася на полях ООН, то тут якраз потрібна підтримка великих регіональних лідерів, а не тільки союзників і партнерів України.
Виключення Росії з ООН — це політичне рішення. Напевно, його складно досягти. А ось поставити під сумнів повноваження російської делегації — реально навіть через ту ж Генасамблею.
ОЛЕКСАНДР ЛЕВЧЕНКО: Від слів про реформи — до реальних реформ ООН
— У своєму виступі наш президент вказав на те, що в агресивних планах Росії було захоплення багатьох сусідніх держав. У Державній думі зареєстровано законопроєкт від правлячої партії про те, що потрібно фактично відновити СРСР і окупувати всі сусідні держави, які мають повернутися або за власним бажанням, або з ними будуть вести війни. Тому ця війна не просто російсько-українська, а цивілізаційна.
Ми з вами не один раз обговорювали питання про те, що РФ незаконно зайняла місце Радянського Союзу. Тобто навіть процедурно вона не повинна там перебувати. Вона не пройшла процедуру вступу в ООН.
Сам генсек ООН сказав, ми на порозі того, що маємо переходити від слів до справи реформування ООН і Ради безпеки.
Структура діяльності та можливості впливу ООН і Ради безпеки виявилися такими, що не відповідають сучасним умовам і порядку денному. Конфлікти виникають у різних частинах земної кулі. А крім них, у нас зараз дуже глибока, небезпечна конвекційна війна.
Президент України попередив про ядерні загрози РФ. І ця війна може стати, в тому числі ядерною. І це означає фактично кінець людської цивілізації. І ті, хто пропагує такий вид війни, вчиняє міжнародний злочин, за який потрібно відповідати.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: У Зеленського була конкретна мета на сесії Генасамблеї
— Президент України Володимир Зеленський уже давно порушує питання про реформування ООН і Ради безпеки. Байден теж каже, що треба розширювати Раду безпеки. Але її треба не розширювати. Усе моє свідоме професійне життя, близько 40 років, говориться про розширення Ради безпеки ООН. Цього мало зараз.
Необхідно, щоб серед країн, які мають право вето в ООН, не було країни, яка зараз розв’язала війну проти іншої держави члена ООН — Росії.
Якщо розширювати Раду безпеки, то треба змінювати процедуру вето, щоб не було ситуації, коли тільки одна країна може заблокувати будь-яке рішення Ради безпеки ООН. Або потрібен механізм подолання вето, наприклад, через голосування країн на Генеральній асамблеї ООН, через резолюцію.
Очікувати, що зараз, на тижні високого рівня буде ухвалено якесь рішення, яке все змінить, немає підстав.
Знову-таки, через те, що є позиція Росії, яка може заблокувати будь-яке рішення через вето на Раді безпеки.
З іншого боку, є коливання навіть у низки західних країн щодо зміни структури ухвалення рішень в ООН.
Цього разу завдання Зеленського в Генасамблеї — не тільки виступити перед лідерами інших країн світу, не тільки заявити позицію України з трибуни ООН.
Практична підготовка Глобального саміту миру і просування української позиції завершення війни — ключове завдання президента України на сесії Генасамблеї.
ІГОР АЙЗЕНБЕРГ: Країни-члени ООН зараз не здатні кардинально змінити світ одним лише голосуванням
— В ООН налічується майже 200 дуже різних країн. Серед них є різні групи країн, які сповідують різні цінності. І тому важко очікувати, що ООН може виступити з абсолютно консолідованою позицією.
Хоча були такі моменти, як, наприклад, голосування Генеральної асамблеї, коли ухвалювалися резолюції на підтримку територіальної цілісності України. Дійсно переважна більшість країн-членів ООН голосували “за”. Лише одиниці — Росія та її найближчі друзі голосували “проти”.
Бувають моменти, коли країни можуть продемонструвати свою єдність. Але очікувати, що ООН може бути дієвою організацією в нинішньому вигляді для ухвалення доленосних рішень, які реально могли б змінити світ, усе-таки не доводиться.
Тому що ООН може діяти тільки тоді, коли постійні члени Ради безпеки не заперечують проти того, щоб ООН робила якісь дії. А зміни Статуту ООН можливі тільки за згодою п’яти постійних членів Ради безпеки.
Тому ми можемо говорити, що Росію потрібно позбавити права вето, виключити з Ради безпеки, взагалі виключити з ООН. Але практично реалізувати це навряд чи можливо.
Якщо Росія буде переможена у війні, яку вона розв’язала, і світ зможе нав’язати їй умови нового безпекового устрою, де РФ не зможе диктувати свої умови іншим. Тоді, напевно, можливе створення ООН-2.
ІГОР ПЕТРЕНКО: До української формули миру приєднаються нові країни
— Насамперед було зроблено акцент на тому, що Росії не можна довіряти. Мені сподобався пасаж президента й апелювання до того, як можна довіряти Росії. Мовляв, якщо ви не знаєте, як — запитайте у Пригожина.
Президент, скажімо так, побіжно, але передав привіт Антоніу Гутеррішу.
У зв’язку з тими певними домовленостями, компромісами для РФ, які, вочевидь, обумовлювалися в контексті відновлення зернової угоди. Він сказав, що поступки агресору, Росії — це явно не те, що потрібно.
Важливий меседж — це акцент президента Зеленського на формулі миру, на тому, що вона стане більш глобальною, ніж є сьогодні. Тобто відбудеться якесь доопрацювання, трансформація.
І будемо сподіватися, що це ще більше розширить коло країн, які будуть підтримувати документ і готові працювати в напрямку його імплементації.
Президент сказав про 140 організацій і країн, які сьогодні повністю або частково підтримали формулу миру. Можливо, хтось визначиться повністю, а хтось — приєднається ще. І ми матимемо вже більш реальне просування в контексті ще більшого тиску на Російську Федерацію.
ДМИТРО ЛЕВУСЬ: Український порядок денний в ООН — найбільш проривний
— Майже за 80 років існування ООН склався певний ритуал в організації, який відбувається і зараз. Природно, є вічні теми для людства, які як обговорювалися, так і обговорюються. Це стабільний розвиток, боротьба з глобальними проблемами у вигляді голоду і війни.
ООН — це майданчик, який потрібен для того, щоб говорити про проблеми і загрози. Україна якраз говорить про те, що Росія веде війну не тільки проти України, а взагалі проти світового порядку, про те, що це геноцидальна війна, про те, що незаконно вивозять українських дітей.
Пропозиції України в порядку денному ООН на сьогоднішній день найбільш проривні. Тобто Україна пропонує свій порядок денний, який пов’язаний, зокрема, і з реформуванням ООН.
Він про те, як зробити так, щоб світ став безпечнішим, справедливішим — щоб не було жодних загроз невеликим країнам, які не володіють ядерною зброєю. В іншому порядок денний, який декларується, характерний, напевно, для будь-якого іншого року існування ООН.
Є стабільний ритуал, який теж потрібен. І є пропозиції України, які дають конкретні напрямки роботи.
Читайте також: Напередодні старту 78-ї сесії Генасамблеї ООН — добірка історичних промов із головної трибуни (ВІДЕО)