Мешканцям сниться, що не стріляють — ситуація в Бахмуті очима журналістів FREEДОМ (ВІДЕО)

Бахмут. Скриншот: uatv.ua

Пів року російська армія намагається захопити місто Бахмут Донецької області, атакуючи та обстрілюючи з усіх видів зброї, — просування у ворога незначне. Місто під захистом українських військових не здається. Однак мирне населення почало активніше евакуюватися, повідомляє FREEДОМ.

Виїзд із міста — небезпечний: людям допомагають волонтери. Вони ж надають гуманітарну допомогу тим, хто все ще ховається в укриттях. У Бахмуті не залишилося жодної вцілілої будівлі. На зруйнованих вулицях зараз можна зустріти здебільшого волонтерів. Мирні мешканці намагаються далеко не відходити від укриттів. Їх щодня вмовляють виїжджати, бо ситуація тут дуже складна.

Бахмут. Скріншот: uatv.ua

“Недалеко є сім’я з дитиною, 8-річна дитина. Я до них уже четвертий день ходжу, умовляю. Там мама не хоче. Батько — так, згоден, бабуся згодна з дитиною виїхати, а мама не хоче. Я вперше була, зустріла двох жінок, вони готові виїхати, але в одної — 6 собак, 20 котів, у іншої — теж коти”, — розповідає волонтерка Наталія.

За останні три тижні з Бахмута вдалося евакуювати близько 5 тис. жителів. Однак і зараз у місті залишаються трохи більше ніж 10 тис. осіб.

“А ось тиждень тому мені сон наснився: ніхто не стріляє, є електроенергія, є газ, є тепло. Я думаю: “Боже мій, у який я світ потрапив?”. А потім раз-раз, а я лежу на дивані, а це мені наснилося. Хочу, аби мій сон здійснився. Дуже шкода місто, дуже! Я тут виріс, тут дитинство пройшло і тут старість, але дуже некомфортна”, — каже житель Бахмута Михайло.

Житель Бахмута Михайло. Скріншот: uatv.ua

Попри щоденні бої та обстріли, у місті продовжують працювати кілька торгових точок та одна аптека. У гуманітарних центрах не припиняють роздавати допомогу. Волонтери допомагають не лише мирному населенню — підтримати намагаються й українських військовослужбовців.

“Ми приїхали з Чехії, ми допомагаємо усі 9 місяців нашим хлопцям захищати наш край. Допомагаємо всім, чим можемо. Збираємо всі, хлопці — ті, хто працює, збираються разом. Хтось віддає і половину заробітку, чехи дуже багато допомагають. Ми купуємо все, що потрібно хлопцям, все, що вони просять”, — розповів волонтер Стас.

Перебувати у місті небезпечно. Волонтер із Великої Британії Кріс зізнався, що вже разів десять потрапляв під обстріли. За його словами, особливо страшно було опинитися на відкритій місцевості під час евакуації мирного населення — по ним “працював” російський танк.

“Солдати, які перебувають на дистанції близько 300 м від росіян, кажуть, що це — пекло, це просто пекло. Вони не можуть піднятися нагору, намагаються бути в сховищах, по них ведуть вогонь, будівлі трясуться, працюють снайпери — це як якась відеогра, це безглуздо”, — коментує волонтер Кріс.

Запеклі бої за Бахмут зараз ведуться як мінімум на двох напрямках. Південному — це селище Опитне, і на східному — район Забахмутка. Але ніхто з українських військових відступати зі своїх позицій не має наміру.

Захисники Бахмута. Скріншот: uatv.ua

Перекинувши на цей напрямок значні сили та озброєння, російські війська за пів року так і не домоглися захоплення Бахмута, щоразу переносячи терміни реалізації цієї мети. З останніх заяв: місто хочуть взяти до Нового року. У Генеральному штабі Збройних сил України наголошують: зараз Бахмут — найскладніша точка фронту, але він залишиться українським.

Читайте також: Розбиті вулиці, евакуація та життя під постійними обстрілами: як живе прифронтовий Бахмут (ВІДЕО)

Прямий ефір