Мертвонароджений проєкт: чому Дніпровська річкова флотилія не допоможе російським окупантам, пояснили експерти

Російська флотилія. Фото: Репортер

У березні міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив, що країна-окупант уже сформувала Дніпровську річкову флотилію, армійський корпус, мотострілецьку дивізію і бригаду річкових катерів флотилії. Чисельність і рівень оснащення флотилії поки приховують.

Шойгу також озвучив плани збільшення армії, зокрема формування ще двох загальновійськових армій і 30 з’єднань, зокрема 14 дивізій і 16 бригад.

Українські військові експерти скептично ставляться до такої ідеї. Вони переконані, що російська новостворена флотилія проживе недовго.

Для чого Росії потрібна річкова флотилія на Дніпрі

У російської окупаційної армії може бути безліч варіантів розвитку подій у разі, якщо Дніпровська річкова флотилія діятиме ефективно.

“Якщо говорити, наприклад, про практичність, можливо, вони розглядають план підходу до Запоріжжя Дніпром. Так вони зможуть обстрілювати Запорізьку гідроелектростанцію. Або можуть розглядати подальшу висадку десанту в Запоріжжі через річку. У них можуть бути абсолютно різні проєкти”, — розповів військовий експерт і ексспівробітник СБУ Іван Ступак в ефірі телеканалу FREEДОМ.

Американський Інститут вивчення війни (ISW) припустив, що російське військове командування може спробувати висадитися на правий берег Херсонської області, звідки вони пішли в листопаді 2022 року.

У ISW вважають, що для такого маневру у флотилії не буде ані особового складу, ані озброєння. З ними згодні й українські експерти.

Ступак вважає, що для РФ уже стало фетишем відродження чогось старого.

“Дістати забуте з часів Другої світової війни озброєння і спробувати знову використовувати як амулет, як оберіг. Адже тоді ж спрацювало, зараз теж спрацює, думають у Кремлі. Але тоді це була зовсім інша конструкція. Вона може технічно називатися Дніпровською, але я більш ніж упевнений, що в річці Дніпро вона перебуватиме дуже недовго. Тому що українські безпілотники там є, їх дуже багато. Там не потрібні безекіпажні катери з вибухівкою вагою в 1 тонну. Достатньо кількох скидів, щоб вивести з ладу всю флотилію. Тому я думаю, що вона, найімовірніше, перебуватиме десь у Чорному морі, в Очамчирі, в Абхазії, але називатиметься Дніпровською”, — міркує експерт.

Читайте також: Порт в окупованій Абхазії не особливо допоможе Чорноморському флоту РФ — розбір Лакійчука

Однак присутність нового російського формування в цьому районі може змусити Україну направити частину військ і дефіцитної техніки на ділянку фронту, попереджають аналітики ISW.

У Міноборони Британії нагадали, що 17 березня 2024 року українські сили повідомили, що розбили 810-ту гвардійську російську бригаду морської піхоти в Кринках.

“Цілком імовірно, що це формування матиме окремі функції річкового патрулювання, в той час, як Чорноморський флот діятиме далі в східній частині Чорного моря”, — йдеться в новому розвідувальному огляді британського Міноборони.

Дніпровська флотилія, найімовірніше, буде вразлива для українських надводних транспортних засобів, вказують у британській розвідці. Адже Україна вже показала непоганий результат у Чорному морі, використовуючи різні дрони.

“Росіяни, як щури ховають увесь свій Чорноморський флот, розуміючи, що щойно він виходить на простір морської хвилі, його швидко знищують. Вони намагаються знайти якісь нори, сховатися, зокрема в окупованій Грузії, шукають, де обладнують нові порти. Їм потрібно щось пояснити своєму глядачеві, який бачить правду. З крейсера “Москва” почалася чорна смуга для флоту РФ з усіма підбитими великими десантними кораблями, крейсерами. Вони розуміють, що нікуди не подінуться. Річкова флотилія — це зі сфери пропаганди, але точно не реальної війни. Я абсолютно впевнений, що ми знищимо будь-яку флотилію”, — висловився експерт з питань національної безпеки Іван Варченко в ефірі телеканалу FREEДОМ.

Російські силовики не приховують намірів: нове формування має перебрати на себе функції патрулювання на Дніпрі у Чорноморського флоту РФ, діяльність якого останнім часом обмежена східною частиною Чорного моря.

Війська РФ вивели майже всі бойові одиниці Чорноморського флоту з тимчасово окупованого Криму. Про це повідомили у Військово-морських силах ЗСУ. Тепер Росія намагається захистити залишки свого Чорноморського флоту, посиливши захист порту в Новоросійську.

Окупант активно ховає свої бойові кораблі та катери. І на те є причина. У морі успішно працюють бойові морські безпілотники України. Наприклад, у березні затонув російський сторожовий корабель РФ “Сергій Котов”. Крім того, пошкоджено великі десантні кораблі “Костянтин Ольшанський”, “Ямал”, “Азов”, а також розвідувальний корабель “Іван Хурс”.

“Сьогодні я знаю тільки про одну флотилію — Дніпровську, яка у складі Військово-морських сил України завдає шкоди ворогу. Я думаю, що затісно буде для Дніпра ще й на нашій території. Тому доля цієї флотилії, якщо її буде створено, вирішена. Так, дійсно, можна згадати історичний досвід бурлаків на Волзі, які намагалися тягнути вручну кораблі. Але я думаю, що це мертвонароджений проєкт. Згадаймо Азовський військово-морський район, який Росія створює з минулого року. І які успіхи? Їх немає. У будь-якому разі окупанти мають пам’ятати, що перебувають на чужій території, і удари будуть по них завдаватися ще до того, як вони увійдуть і стануть на води Дніпра. У цієї флотилії немає перспектив”, — вважає спікер Української добровольчої армії “Південь” Сергій Братчук.

Іван Ступак зі свого боку зазначає, навряд чи в російському Міноборони не розуміють безнадійність такого протікання як Дніпровська річкова флотилія. Просто є люди, які коштом корупційних схем отримають великі гроші.

“По-перше, це боротьба за ресурс. У міністерства оборони РФ бюджет практично необмежений. 40% витрат російського бюджету йдуть на війну і сектор безпеки. Це понад 105 мільярдів євро. Це колосальні гроші. Там, де великі гроші, завжди є якась група людей із божевільними проєктами. Хтось на це ведеться, тому що сподобався гарний проєкт, хтось — тому, що йому обіцяють великий відкат”, — резюмував експерт.

Точної інформації про кількісний склад Чорноморського флоту РФ немає, оскільки до початку і під час повномасштабної війни Росія перекидала в Чорне море бойові одиниці інших своїх флотів. Згідно з даними видання Bild, навесні 2022 року ЧФ РФ налічував понад 70 кораблів, за іншими даними з відкритих джерел — 74 бойові кораблі, за інформацією окремих військових експертів — до 100 бойових кораблів і катерів. Однак після затоплення у квітні 2022 року крейсера “Москва” флот РФ відійшов від берегів України.

За цей час Україна потопила понад 20 кораблів та катерів, а також один підводний човен.

Читайте також: Для флоту РФ є лише одна можливість порятунку своїх військових кораблів — виведення у Каспійське море, — Коваленко

Прямий ефір