Сенатор США від штату Коннектикут (Демпартія) Крістофер Мерфі розповів в інтерв’ю UATV, як зараз американський уряд допомагає Україні. Мерфі поділився думкою про плани російського керівництва щодо України.
— Як в американському Сенаті сприймають те, що зараз відбувається в Україні?
— Мені здається, ми всі в Сенаті шоковані воєнними злочинами, які зараз викрито. Володимир Путін навмисно б’є по цивільних. Серце щемить від цього жаху. Багато хто з нас стільки разів був в Україні, у нас там друзі. Ми зобов’язані зробити все можливе, щоб допомогти Україні захиститись. Два тижні тому ми проголосували за ініціативу передати Україні допомогу на понад 14 млрд доларів, що передбачало зброю, гуманітарну допомогу. І зробимо ще більше. Якщо президент США звернеться до Конгресу із проханням надати ще більше, ми це зробимо. Адже ми хочемо, щоби у цій війні перемогла Україна. Ми в захваті від хоробрості та боєздатності української армії, українського народу. Я хочу, щоби український народ знав це. Хоча американських військових немає в Україні, ми й надалі надаватимемо гуманітарну та економічну допомогу, а також даватимемо зброю. Тож ми всі разом завдамо нищівного удару по Володимиру Путіну.
— Останніми днями ми чуємо з офісу президента Зеленського, що мирні переговори з Росією наближаються до завершення. Як би Ви оцінили те, що відомо сьогодні?
— Я особисто налаштований дуже скептично щодо того, що Путін хоче завершити ці переговори. Більш реалістичним здається, що він хоче створити візуальний образ, формуючи громадську думку щодо цих переговорів, тоді як він убиває мирне населення. Нам не можна дозволити йому зіскочити з гачка через те, що він творить в Україні. Нам потрібно підтримувати президента Зеленського всіма можливими способами. Якоїсь миті ці переговори набудуть серйозного характеру, адже Путін не може собі дозволити цю війну. Ми дамо Україні все, що їй потрібно, щоб вона могла чинити опір у цій війні стільки, скільки вона зможе. У Росії такого привілею немає. Вони благають такі країни як Китай втрутитися й допомогти їм, але ресурси у Росії закінчуються. І коли настане час, ми будемо поряд з Україною. Отже, якщо президент Зеленський вважає, що пропозиція Росії невигідна Україні та українцям, Сполучені Штати не залишаться осторонь. Ми прикриватимемо Україні спину в цій війні стільки, скільки це буде потрібно.
— Експерти кажуть, що зазвичай Росія виходить із перемовин із тими самими вимогами, з якими до них входила. Наразі ми чуємо, що вони відмовляються від так званої денацифікації. Але вони, схоже, все ще хочуть забрати частину українських територій: Донецьку та Луганську області, а також Крим, який світ вважає незаконно анексованим. Якщо президент Зеленський буде змушений підписати угоду на російських умовах, якою буде реакція Заходу? Західні країни визнають Крим та два регіони Донбасу російськими?
— Мені здається, буде неправильно, якщо Сполучені Штати диктуватимуть умови, на яких президент Зеленський чи його уряд мають погодитись на договір. На цій війні зараз борються та гинуть українці. Наша роль у тому, щоб підтримати президента Зеленського у будь-якому його рішенні щодо угоди. Звісно, важко буде проковтнути, якщо умови будь-якого договору передбачатимуть відмову від суверенітету України на користь Росії. Якщо президент Зеленський не хоче погоджуватися на договір, який передбачає відмову від територій на користь Росії, США підтримають таке рішення. Але оскільки не американські громадяни зараз гинуть у боях на території України, а українці, ми повинні залишити на розгляд України те, як якою саме буде ця угода.
— Наразі президент Зеленський змушений брати участь у цих переговорах під дулом біля скроні. Наскільки легітимним буде результат таких переговорів?
— Тут ще треба запитати, чи це означатиме кінець війни, якщо Росія вимагатиме території на сході України. Звідки ми знаємо, що це початок? Упевнений, президент Зеленський розуміє, які наміри має Володимир Путін — зрештою отримати всю Україну, повернути її назад на свою орбіту. Але, знову ж таки, мені здається, позиція Путіна з кожною хвилиною слабшає. Його економіка зазнає кризи, вона й надалі буде у кризі. У результаті в нього вичерпаються воєнні кошти, адже інші країни не надсилатимуть йому зброю, а завдяки імпортним обмеженням, які ми запровадили, вони самі не зможуть виробляти певну зброю. Я не знаю, скільки Україна протримається, але з часом Росія сильнішою не стане.
— Але, зрештою, якась мирна угода має з’явитися на столі, має бути підписана. Очевидно, що жодна із сторін не буде задоволена результатом. Чи це означатиме, що західні країни, зокрема США, знімуть санкції з Росії?
— Зрозуміло, що санкції застосували на період, доки триває вторгнення Росії. Якщо умови мирної угоди влаштують Україну, звісно, США будуть відкриті до зняття санкцій. Але демон ховається в деталях. Звичайно, ми подивимося на угоду та визначимо, чи можна знімати санкції. І робитимемо це, проводячи консультації з українською владою та нашими європейськими союзниками.
Як Ви знаєте, президент Байден запевнив президента Зеленського та європейські країни, що не прийматиме рішення одноосібно. Це вже не адміністрація Трампа. Ми все робимо разом із Україною та Європою. Це передбачає і питання зняття санкцій.
— Коли мир буде підписано, очевидно, що хтось має заплатити за всі руйнування, за відновлення всього, що було знищено в Україні. А також винні у воєнних злочинах мають бути покарані. Чи допомагатимуть Сполучені Штати в судовому процесі, чи сприятимуть покаранню винних, чи, можливо, сприятимуть цьому санкції?
— Є відповідальність, передбачена американським законодавством, а також міжнародними нормами. Наша адміністрація впевнена, що Володимир Путін і вище керівництво Росії понесуть міжнародне покарання і, швидше за все, залишаться під постійними санкціями відповідно до американських законів. Ви побачите, що Сполучені Штати будуть виконувати ключову роль у покаранні Володимира Путіна за все, що він скоїв під час та після завершення цього конфлікту. Щодо реконструкції, тут йдеться про багато мільярдів доларів допомоги. Повірте, США не залишаться осторонь у цьому питанні. Ми також сподіваємося, що осторонь не залишаться наші європейські союзники. Я особисто просуватиму ці ідеї в Сенаті. Навіть коли телекамери перестануть показувати війну щодня, ми про неї не забудемо. Ми точно допоможемо із реконструкцією.
— Поки ми з Вами розмовляємо, у Києві чутно сирени повітряної тривоги. Хоч Росія і заявила, що відводить сили від Києва та Чернігова, який із нею прямо на кордоні, наскільки можна довіряти Росії?
— Стратегія Володимира Путіна змінилася. Він достеменно знає, що не візьме Київ. Тож вони переорієнтувалися на схід. Ще кілька тижнів тому він зрозумів, що стратегію слід замінити на тероризм. Я впевнений, що Путін продовжить авіаудари по Києву та західних регіонах України, які у нього немає жодного шансу захопити та контролювати. Авіа- та ракетні удари — це його спосіб тероризувати українське населення, і змусити Володимира Зеленського сісти за стіл переговорів та підписати документ, який за інших обставин навіть не розглядали б. Моє серце розривається тут, у США, адже коли я звідси розумію, що, незважаючи на те, що наземні сили відступають, сирени витимуть і далі. Я можу тільки уявити, як це страшно. Ми й надалі підтримуватимемо людей, які тікають від війни і намагаються знайти притулок десь у Європі.
Ми також відчинимо двері своєї країни для тих, хто хоче переїхати, доки не закінчиться війна.
— Від української влади є натяки, що Україна готова відмовитись від своїх євроатлантичних амбіцій. Натомість буде надано новий формат гарантій безпеки. Але ж був Будапештський меморандум, який мав гарантувати безпеку України замість відмови від ядерної зброї. Чи готові Сполучені Штати взяти участь у цьому форматі та у якій формі?
— Рано говорити. Поки що неясно, який формат буде у цієї архітектури безпеки. Очевидно, що Будапештський меморандум не вартий паперу, на якому був написаний. Росія в цьому документі взяла на себе зобов’язання гарантувати безпеку України, якою нехтувала. США виконали свої обіцянки, а Росія – ні. Звісно, ми уважно прислухаємось до того, з чим до нас звернеться президент Зеленський. Ми в США із задоволенням долучимося до вивчення креативного способу надання гарантій безпеки після завершення цього конфлікту. Надто рано говорити, наскільки США готові брати участь у безпечному форматі, який є частиною цих переговорів.
— Нещодавно опублікували повідомлення про те, що на початку березня російські літаки порушили повітряний простір Швеції, маючи на борту ядерну зброю. Залишається ймовірність того, що Росія може завдати ядерного удару по Україні. Якщо вони до цього дійдуть, як це буде сприйнято у США?
— Сподіваймося, що це лише чутки. Я знаю, що Путін зайшов у небезпечний кут. Ми дуже уважно стежимо за пересуванням російської ядерної зброї. Я не бачив повідомлення, що їхні літаки були у скандинавському повітряному просторі.
Якщо Путін застосує тактичну ядерну зброю, це фундаментально змінить суть цієї війни. Відповідно, фундаментально змінить позицію Сполучених Штатів. Мені, члену Сенату, не варто йти стежкою припущень. Досить буде сказати, що США серйозно замислиться стосовно втручання у це.
Зеленський запросив Ірландію взяти участь у відновленні Херсонщини
Шарль Мішель: ЄС рано чи пізно введе ембарго на нафту та газ із РФ
Читайте також: Жовква: Для кожного українця на передовій та в окупованих містах важливим є визнання права України бути членом ЄС