Прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні, яка публічно демонструє підтримку лідера США Дональда Трампа, насправді має серйозні побоювання щодо поведінки американського президента. Такого висновку дійшло агентство Bloomberg із посиланням на італійських чиновників. За їхньою інформацією, Мелоні вміє співпрацювати з різними політичними силами в часи розбіжностей, але підхід до американського президента поки що не знайшла, інформує FREEДOM.
Мелоні намагається не критикувати американського президента, стверджують італійські офіційні особи на умовах анонімності, пише Bloomberg. Хоча політика Трампа може завдати серйознішої шкоди італійській економіці й безпосередньо вплинути на позиції прем’єра.
“Вона скрупульозно уникає будь-якої публічної критики президента США, і все, що вона говорить про торгівлю або прагнення до миру в Україні, ретельно вивірено, щоб не викликати невдоволення Білого дому”, — пише Bloomberg.
Президент США Дональд Трамп 26 березня зробив черговий крок у торговельній війні. Він оголосив, що вводить мита в розмірі 25% на весь імпорт автомобілів і комплектувальних. Експорт італійських автовиробників до Сполучених Штатів, за оцінками експертів, значний, і становить майже 3,5 млрд дол. Він також потрапив під дію нових мит. А наступна хвиля американських тарифів, яка має бути оголошена цього тижня, може завдати набагато більшої шкоди економіці держави.
“Ми збираємося стягувати плату з країн за ведення бізнесу в нашій державі й за те, що вони відбирають наші робочі місця, наше багатство, забирають багато чого з того, що вони відбирали протягом багатьох років. Вони так багато забрали в нашої країни, і друзі, і вороги, і, чесно кажучи, друзі часто були набагато гіршими за ворогів. І це дуже скромно. І те, що ми збираємося зробити, це запровадити 25%-й тариф на всі автомобілі, які не виробляються у Сполучених Штатах”, — наголосив Трамп.
Джорджа Мелоні вважає, що Європейський Союз не повинен “піддаватися спокусі відплати” США за запроваджені адміністрацією Трампа тарифи. На її думку, необхідно знайти можливе спільне підґрунтя й уникнути торговельної війни, яка не принесе користі ані Сполученим Штатам, ані Європі.
“Ми повинні бути обережні з відповіддю на мита США. Я думаю, що президентка Комісії Урсула фон дер Ляєн вчинила мудро, відклавши рішення на кілька днів, щоб ми могли краще зрозуміти, якими будуть наслідки, коли в нас будуть дані та краще розуміння”, — зазначила Мелоні.
Вона сподівалася, що спілкування з Трампом зміцнить її позицію в центрі європейської політики. Мелоні була єдиним лідером ЄС, який був присутній на інавгурації Трампа в січні 2025 року. А перед цим прем’єр-міністерка відвідала президента з неанонсованим візитом у його приватній резиденції у Флориді, розвивала тісні контакти з Ілоном Маском і розраховувала на офіційний візит до Білого дому.
Але намагаючись використати зв’язки з Трампом для посилення впливу на європейській арені, нині Мелоні зіткнулася з непростими викликами як на міжнародному, так і на внутрішньополітичному фронтах, наголошують експерти. У той час, як у Білому домі відкидають можливість вступу України до НАТО, прем’єр-міністерка Італії закликала забезпечити Україні післявоєнну безпеку, запропонувавши надати їй гарантії безпеки за статтею 5 НАТО.
“Найефективнішим рішенням у довгостроковій перспективі був би розгляд питання щодо поширення статті 5 договору НАТО на Україну без негайного вступу України до НАТО, а також для викриття можливих блефів з боку Росії. Якщо Росія не розглядає можливість нового вторгнення в Україну, чому вона виступатиме проти гарантій безпеки, що мають винятково оборонний характер?”, — наголосила прем’єр-міністерка Італії.
Італійська лідерка позиціонує себе як ключового гравця як у ЄС, так і у відносинах зі США, пише Bloomberg. Але залишатися таким їй стає дедалі складніше.
“Недостатньо буде спробувати пом’якшити Трампа, використовуючи ретельно вивірені слова. Канат, по якому ходить Мелоні, стає дедалі тоншим і тоншим”, — зазначила законодавиця від опозиційної Демократичної партії Італії Лія Куартапель в коментарі Bloomberg.
Наразі Мелоні зберігає вагомі позиції в європейській політиці. А її уряд залишається одним із найстабільніших у регіоні, вважають експерти. Але балансувати між різними інтересами сторін їй стає дедалі складніше.
Читайте також: Поширити на Україну дію статті 5 НАТО без надання членства запропонувала Мелоні
Нагадаємо, ЄС і Велика Британія готові запроваджувати нові санкції проти Росії та посилити підтримку України.
Читайте також: Європа посилить тиск, якщо РФ не сяде за стіл переговорів — огляд заяв (ВІДЕО)