Механізм впливу Китаю: у Казахстані стартував саміт ШОС (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У столиці Казахстану стартував саміт Шанхайської організації співробітництва (ШОС). Зустріч за участю голови КНР Сі Цзіньпіна стала 24-ю за рахунком. Відомо, що в рамках свого візиту до Астани Сі зустрінеться з кремлівським диктатором Володимиром Путіним, після чого вирушить до Таджикистану на запрошення президента Емомалі Рахмона, повідомляє FREEДОМ.

ШОС — це так званий клуб євразійських країн, заснований у 2001 році й очолюваний Китаєм і Росією. Очікується, що цього року до складу учасників увійде Білорусь.

Китай продовжує розширювати свою зону впливу на країни Центральної Азії. І одним із дієвих механізмів для цього є саміт ШОС, куди входить більша частина євразійського континенту, впевнені експерти. Сьогодні до ШОС, заснованої 2001 року з головним офісом у Шанхаї, входить 9 країн-членів: Індія, Іран, Казахстан, Киргизстан, Китай, Пакистан, Росія, Таджикистан і Узбекистан. Очікується, що цього року 10-ю стане Білорусь. Попри те, що організація формально заснована для розв’язання таких проблем, як екстремізм, тероризм і сепаратизм. Реальні цілі Пекіна — інші.

“Мета Пекіна — охопити весь простір колишнього Радянського Союзу. Показово те, що Білорусь вступає до БРІКС і ШОС. Особливо в останньому випадку, бо Шанхайська організація співробітництва складалася тільки з країн Центральної Азії, а тепер туди приєднується європейська держава. Якщо говорити про характер самого ШОС, що тут найголовніше, це якраз ресурси. Доступ КНР до ресурсів для ведення війни”, — сказав президент громадської організації “Ліберально-демократична ліга України” Артур Харитонов.

Китай дотримується так званої нейтральної позиції щодо війни Росії проти України. Пекін не засудив агресію РФ, а навпаки, посилює економічні зв’язки з Москвою. Китайські компанії постачають у Росію компонентів для зброї, а також купують російську нафту і газ, на які накладено санкції США і ЄС. Примітно й те, що ШОС проходить саме в Астані, підкреслюють експерти, а Сі вже провів переговори з президентом країни Касимом-Жомартом Токаєвим.

“Саміт відбувається в Казахстані, але при цьому Казахстан не прилетів на Саміт миру до Швейцарії, не послав свого представника. Це дивно в контексті того, що наші стосунки з казахами завжди були доволі теплі. Після того як акт відвертого тероризму вчинила РФ у Казахстані, він остаточно вирішив піти в зону геополітичного впливу та захисту Китаю”, — зазначив кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко.

Крім прямих учасників організації, на саміт приїхали представники країн-спостерігачів: Туреччини, Монголії, Азербайджану, Пакистану, Об’єднаних Арабських Еміратів. Тоді як президент Індії проігнорував саміт ШОС цього року. Прилетів до Казахстану і генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерреш.

“Дуже поганий сигнал загалом для ООН із заблокованим Радбезом РФ, яка там перебуває незаконно і за фактом не є членом ООН. Одним словом, Гутерреш не приховує, що він підіграє Китаю, РФ. А це вже точно не баланс. Як може Гутерреш не прилетіти на Саміт миру до Швейцарії, де обговорюється більш ніж 100 країнами мирний план України щодо врегулювання і знаходження справедливого миру в найбільшій континентальній війні після Другої світової, а приїхати на саміт ШОС за участю держави терориста?”, — додав Буряченко.

Для Путіна участь у ШОС — це спроба продемонструвати, що він ще хоч десь рукопожатний.

“Путін летить не за договорами економічними. Путін летить як один із лідерів у ШОС, щоб показати всьому світові, що він рукопожатний і є активним і важливим членом ШОС. У принципі ця організація досить зміцніла і може впливати на економічні та гуманітарні компоненти”, — вважає Буряченко.

Чи обговорюватимуть учасники в рамках саміту ШОС питання війни Росії проти України, більша частина експертів упевнена, що відкрито ні, кулуарно — можливо. Однак нових домовленостей очікувати не варто, підкреслюють експерти.

https://youtu.be/TheNU8lVDdI?si=J4wnIPy01Oun5Hhv

Читайте також: Чого очікувати від саміту ШОС в Астані — думка політолога

Нагадаємо, саміт ШОС відбуватиметься 3 і 4 липня.

Прямий ефір