У ніч на 31 липня російські окупанти здійснили одну з наймасованіших атак на територію України ударними дронами з початку повномасштабної війни. Основним напрямком удару стала Київська область. Повітряна тривога в столиці України тривала понад 7 годин. Армія РФ загалом запустила 89 ударних БпЛА типу “Шахед” (Shahed), а також одну керовану авіаційну ракету Х-59. Сили оборони збили всі дрони противника.
7 годин повітряної тривоги
Командувач Повітряних сил Збройних сил України Микола Олещук заявив, що ракету Х-59 загарбники запустили з повітряного простору окупованої Херсонщини, а “Шахeди” — з районів російських Єйська, Сеща, Курська, Приморсько-Ахтарська.
“Це одна з наймасованіших атак ударних БпЛА Shahed-131/136. Таку ж кількість “Шахедів” ворог застосовував у новорічну ніч 1 січня 2024 року. Як тоді, сьогодні українська протиповітряна оборона вистояла і відбила масовану атаку ворожих безпілотників”, — зазначив Олещук.
Голова Київської міської військової адміністрації (КМВА) Сергій Попко повідомив, що це була сьома атака ворожими дронами на столицю України.
“Ворожі дрони заходили на Київ хвилями та практично з усіх можливих напрямків. Силами та засобами ППО в повітряному просторі Києва і на підступах було знищено понад 30 безпілотників”, — додав глава КГВА.
Під час нічної атаки російські окупанти запускали багато дронів, що відвертали увагу, сподіваючись виснажити українську протиповітряну оборону. Про це розповів представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов.
“Противник давно використовує комбіновані удари. Ми були свідками й масованих ракетних обстрілів, і атак за допомогою безпілотників, і застосування одночасно ракет і дронів. Цього разу була значна кількість БпЛА, що відволікали увагу, тобто без вибухової частини. Їхньою метою є виснаження та вивчення систем ППО. І це теж не нова тактика. Сили оборони відпрацьовують і ефективно протидіють подібним викликам”, – заявив Андрій Юсов.
На масовану атаку дронами відреагував президент України Володимир Зеленський.
“Дуже важливо нарощувати українські можливості захисту неба. Усе для цього ми робимо. І зараз, якщо вже може досягатися такий вагомий результат у захисті від “Шахедів”, то це очевидний доказ — ми можемо бути сильнішими й в захисті від ракет, і в захисті від російської військової авіації. Усе залежить від зброї в руках наших воїнів. Потрібні надійні системи ППО, потрібна достатня далекобійність нашої зброї. Російський терор має програвати щоразу, коли окупант намагається зламати життя в Україні. І це не тільки наша безпека. Це безпека кожного поруч із Росією”, — зазначив Зеленський.
Також на одну з наймасованіших російських атак відреагувала посол США в Україні Бріджит Брінк. У своєму дописі в соцмережі Х вона висловила підтримку українському народові та подякувала Силам оборони за хоробрість і ефективну роботу у знищенні дронів-камікадзе РФ.
“Цієї ночі Росія здійснила одну з найбільших атак дронів на Україну з початку повномасштабного вторгнення у 2022 році. Я вдячна хоробрій українській ППО, яка захищає нас усіх”, — написала Бріджит Брінк.
Читайте також: 156 бойових зіткнень відбулося між окупантами та Силами оборони України, більше третини — на Покровському напрямку
Думки експертів
У чому була особливість масованої атаки “Шахедами” вночі 31 липня? Які цілі переслідували росіяни? Які виникають складнощі в боротьбі з ворожими дронами-камікадзе? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Михайло Шаманов, речник Київської міської військової адміністрації (КМВА);
- Валерій Боровик, командир спецпідрозділу ударних дронів “Білий орел”, розробник БпЛА;
- Богдан Долінце, експерт з питань розвитку авіаційного ринку;
- Олексій Гетьман, військовий аналітик.
МИХАЙЛО ШАМАНОВ: Росіяни запускали дрони з абсолютно різних регіонів
— Дві повітряні тривоги в Києві загалом у ніч на 31 липня тривали близько дев’яти годин.
Попри серйозну щільність і масованість сьогоднішньої атаки, сили та засоби протиповітряної оборони зробили так свою роботу, що жоден безпілотник не долетів до кордонів Києва. Усі “Шахеди” були знищені ще на підступах.
Загалом було 89 дронів. Їх росіяни запускали абсолютно з різних регіонів: це був і Єйськ, і Курськ, і Приморсько-Ахтарськ.
Також під час атаки росіяни підіймати в повітря МіГ-31 — потенційний носій ракети “Кинджал”, ще були зафіксовані вильоти стратегічної авіації Ту-95, які запускають по Україні крилаті ракети Х-101.
Сьогодні є багато версій, чому ракети Х-101 не полетіли по Україні. Або їх не було, або дрони своє завдання не виконали, або добре відпрацювали наші сили протиповітряної оборони проти дронів. Завдяки підтримці наших західних партнерів українські Повітряні сили отримують дедалі більше західного озброєння. І, звісно, наші бійці отримують досвід. Будемо сподіватися, що й надалі ми відбиватимемо всі атаки росіян.
ВАЛЕРІЙ БОРОВИК: Росіяни змінюють траєкторію польоту БпЛА і використовують “пустишки”
— Під час масованої атаки дронами-камікадзе росіяни використовують тактику зміни траєкторії польоту і складно сказати, який кінцевий пункт призначення безпілотника. Коли йде атака, тим паче масована, не можна передбачити, куди підуть дрони, яким чином, яка тактика їх застосування. Вони можуть піти в одну область, повернутися в іншу, обманним шляхом піти для розкриття нашої системи ППО одним курсом, а під іншим курсом зайти.
Зараз російські дрони-камікадзе можуть літати на висоті 2,5-3 тис. метрів і вище. Вогневі групи не завжди можуть діставати на таку висоту. Мобільні вогневі групи часто можуть не бути ефективними в цій ситуації. З іншого боку, ракет не так багато, і вони дорогі для знищення “Шахедів”.
Паралельно з “Шахедами” можуть іти дрони, які фактично є “пустишками”. Вони розкривають системи ППО для того, щоб противник розумів, де такі системи розташовані, і вже обходив ці місця. Або ж розумів, що там є система ППО для атаки іншими засобами.
БОГДАН ДОЛІНЦЕ: Росіяни намагаються перевантажити українську систему ППО
— Ми бачимо, що маршрути безпілотників під час атаки вночі 31 липня були досить масштабними. Ці безпілотники виконували багато польотів у різні регіони України. Тільки деякі з них долетіли до своїх конкретних цілей.
Можна говорити про те, що безпілотники запускалися не тільки з метою завдати удару по конкретних об’єктах, а, зокрема, щоб перевантажити українську систему протиповітряної оборони — змусити використовувати свій боєкомплект і ті ракети, які є.
Наразі російські БпЛА здійснюють досить складні маршрути через кілька областей і потім повертаються. Таким чином вони намагалися привернути на себе увагу наземних сил ППО для того, щоб використовувалися ракети. Це, в кінцевому підсумку, звісно, призводить до того, що кількість боєкомплекту може скорочуватися, з одного боку, а з іншого боку, системи ППО після таких польотів, як правило, можуть потребувати певного часу для технічного обслуговування, ремонту та перезарядження.
ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Українська ППО може збивати 100% повітряних цілей
— Коли збивається 100% повітряних цілей — це унікальна ситуація, Навіть “Залізний купол” Ізраїлю, якому ми ще не так давно заздрили, не збиває повністю всі цілі. Наші Повітряні сили можуть збивати ворожі “Шахеди”, нехай і далі так буде.
Армія РФ під час атаки справді використовувала хибні цілі. Це не нова тактика, так часто було й раніше. Хибні цілі використовуються для того, щоб перевірити щільність нашої протиповітряної оборони зі знищення безпілотників. Перевірили й переконалися, що ми все можемо знищити.
Міста, які знаходяться біля лінії фронту, захищати від “Шахедів” потрібно так само як і від інших ракет. З цим є складнощі. Якщо населені пункти перебувають у зоні ураження ствольною артилерією або реактивними системами залпового вогню, то потрібно знищувати самі установки. По-іншому — ніяк. Снаряд у повітрі не перехопиш. Потрібно знищувати літаки, які скидають керовані авіаційні бомби, тому що саму бомбу перехопити практично неможливо.
Читайте також: Росія тримає у Чорному морі два ракетоносії загальним залпом до вісьмох “Калібрів”