Сполучені Штати Америки направили флот і авіацію до Алеутських островів після того, як російські та китайські військові кораблі підійшли до Аляски. Про це повідомили в Північному командуванні США. Згідно з липневою доповіддю американської розвідки, за останній рік Росія і Китай значно активізували своє оборонне партнерство в Арктиці. Тому країни НАТО мають намір переглянути оборону Північного флангу блоку, пише Foreign Policy. Подробиці — у матеріалі FREEДОМ.
На початку серпня об’єднані військово-морські сили Росії та Китаю у складі 11 кораблів підійшли до Алеутських островів. Коли вони наблизилися до берегів Аляски, їх зустріли чотири американські есмінці в супроводі винищувачів.
На відео, опублікованому Міністерством оборони Російської Федерації, видно щонайменше дев’ять кораблів, які стріляли з гармат. У відомстві пояснили — це були протичовнові навчання. Представник Північного командування ВМС США в інтерв’ю CNN назвав такі дії “явною демонстрацією сили”.
“Це перший випадок в історії. З огляду на контекст війни в Україні та напруженість навколо Тайваню, цей крок є вкрай провокаційним”, — сказав старший науковий співробітник Фонду “Спадщина” Брент Седлер в інтерв’ю The Wall Street Journal.
У посольстві Китаю у Вашингтоні заявили, що спільне російсько-китайське морське патрулювання не було спрямоване проти Сполучених Штатів. Китайські та російські кораблі вже наближалися до берегів Аляски влітку 2022 року.
“Це суворе нагадування про близькість Аляски до Китаю та Росії. Минулого разу наша реакція була млявою… Цього разу було направлено чотири есмінці ВМС США, що є сильним сигналом для Сі Цзіньпіна і Путіна про те, що Сполучені Штати без вагань захищатимуть наші життєво важливі національні інтереси на Алясці”, — заявив сенатор штату Аляска Деніел Салліван.
За інформацією Фінського інституту міжнародних відносин, у районі Кольського півострова базуються 27 російських підводних човнів, понад 40 військових кораблів, близько 80 бойових літаків. Там же розташовані запаси ядерних боєголовок і ракет.
Росія вже багато років нарощує свою військову присутність в Арктиці. Тому в НАТО серйозно переглядають власну арктичну оборону. Частина цієї стратегії — нещодавнє приєднання до блоку Фінляндії. Незабаром і Швеція стане членом Альянсу.
США збільшили військовий контингент на Алясці. Канада планує закупити 15 нових військових кораблів для спільної роботи з шістьма криголамами. Основна мета — патрулювання канадської Арктики.
“Чи то Росія, чи будь-яка інша країна, вони повинні знати, що це канадська територія, і їхні збройні сили забезпечуватимуть дотримання суверенітету”, — сказав капітан Королівського канадського військово-морського флоту Шелдон Гілс.
За словами експертів, через активне танення льодовиків в Арктиці з’являються нові морські шляхи, які можуть відкрити короткий доступ до світових ринків. Така перспектива цікавить і Російську Федерацію, і КНР.
“Навіть не Росія на нього претендує. РФ стала васалом Китаю. Тут більше через Росію, до цього шляху, може дістатися — Китай. Тому, що це буде найкоротший торговий шлях постачань китайських товарів до Європи, а вона є для Китаю основним ринком збуту. Тут Росія відіграє таку допоміжну роль для Китаю більше. Але посилення НАТО в північних широтах, у зв’язку зі вступом Фінляндії, і потім Швеції, і Ісландії, — воно посилить якраз вплив цих країн на контроль над ось цим новим торговельним шляхом”, — каже політолог Руслан Осипенко.
Як пише Foreign Policy, Сполучені Штати мають намір працювати як на багатосторонній основі через НАТО, так і на двосторонній основі з Фінляндією, Данією, Норвегією та Канадою, аби забезпечити розвідувальну підтримку, необхідну для запобігання загрози північному флангу Альянсу з боку Москви й Пекіна.
Читайте також: Польща та балтійські країни допомагають Україні протистояти Росії — як можуть посилити участь