2024 року всі побачать більш досконалі за своїми характеристиками надводні та підводні українські апарати. А розроблення Служби безпеки України (СБУ) — новий морський дрон “Мамай” — це подальша еволюція українських морських дронів і загалом у цьому немає нічого дивного. Таку думку сьогодні, 26 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.
За його словами, у випадку з “Мамаєм” основними характеристиками, що привертають увагу, є швидкість і підвищені показники броні.
“Він став більш швидким, у цьому контексті має бути і більш маневреним, що ускладнює його знищення. Оскільки в більшості випадків протидія надводним дронам у російського флоту — це виключно вогневий потенціал самих військових кораблів, які вже здійснюють вогневу протидію, коли сам надводний дрон опиняється в зоні прямої видимості. Дуже рідко, коли атаку на військовий корабель, що перебуває у відкритому морі, відбиває будь-який інший засіб, наприклад, ударний вертоліт. Вони більше працюють у районі бухт, портів, Севастополя. Коли фіксується наближення морських дронів, вилітають вертольоти для перехоплення”, — сказав Коваленко.
Щодо підвищених показників броні у цього дрона, то, як пояснив оглядач, може бути ускладнено його знищення штатним озброєнням.
“Звичайно ж, не розкриваються характеристики самого корпусу, з чого він складається, що це за броня, якого класу і рівня, проти яких калібрів тримає простріл. Але загалом, я думаю, що штатне озброєння, наприклад, кулемети невеликого калібру і стрілецьке озброєння навряд чи зможе пробити. А тому це значно підвищує виживаність самого дрона і ймовірність його зближення з ціллю”, — каже він.
Також Коваленко відповів на запитання — чи може метою морського дрона “Мамай” бути Керченський міст (Кримський міст)?
“Усе залежить від того, яке саме стоятиме бойове завдання для “Мамая” в цьому випадку. Оскільки ми пам’ятаємо, що найвідчутніші та найсерйозніші ушкодження Керченського мосту були завдані не просто завдяки надводному дрону, а в комбінації ідеального збігу між собою проходження залізничною частиною Керченського мосту потяга з паливно-мастильними матеріалами, і в цей самий момент підриву надводних морських дронів під самим мостом. У результаті чого від вибухової хвилі вибуху самого дрона здетонували і ПММ у складі. Сталася пожежа в цистернах і це стало ще й додатковим ефектом з пошкодження залізничної колії. Якщо буде подібного роду збіг можливостей, то чому б ні. Хоча, на мій погляд, на сьогодні куди більш вірогідні пошкодження Керченського мосту і втрата ним функціоналу дещо іншими засобами, ніж більшою мірою надводними дронами”, — пояснив військово-політичний оглядач.
Читайте також: Боротьба в акваторії Чорного моря — революційна, — Яковенко про застосування морських дронів
Нагадаємо, як заявив військовий експерт Валерій Рябих, дрони — тренд 2023 року, який змінює малюнок подій, що відбуваються на фронті. На багатьох напрямках українські військові відзначають, що російські окупанти збільшили застосування безпілотників різних типів, зокрема в нічний час. Подібне протистояння задає темп робіт з виробництва БпЛА та засобів протидії їм. Плани Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України про випуск мільйона дронів 2024 року реальні.