Малюнок і медитація: як арттерапія допомагає українським військовим пережити стрес (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Українські військовослужбовці проходять реабілітацію після поранень за допомогою арттерапії. Пацієнти Львівського медцентру UNBROKEN, крім фізіотерапії, тепер малюють. Це допомагає ветеранам впоратися зі стресом і знайти нові шляхи самовираження накопичених під час бойових дій емоцій, повідомляє FREEДОМ.

35-річний військовослужбовець Роман Портний ще рік тому не міг розмовляти, самостійно ходити і їсти. Зараз чоловік уже пише картини. Роман із дружиною та п’ятирічним сином на початку повномасштабного вторгнення Росії жив у Гуляйполі Запорізької області. Коли до міста підійшли російські війська, чоловік встиг евакуювати сім’ю, а сам приєднався до Збройних сил України (ЗСУ).

“До повномасштабного вторгнення я був в АТО, також проходив службу там, це було у 2015-2016 роках. Наступ пішов на моє місто, я став його захищати”, — сказав пацієнт реабілітаційного центру UNBROKEN Роман Портний.

Рік потому, у лютому 2023 року Роман був важко поранений поблизу Авдіївки. Подій того дня, каже, досі не може пригадати. Але за словами побратимів, під час інтенсивного бою Роман встиг евакуювати трьох поранених бійців, а під час порятунку четвертого російський снаряд розірвався біля Романа. Осколками йому розкроїло череп.

“Лобової частини не було. Спочатку повезли мене в Краматорськ, рятували мене, першу медичну допомогу надали. Потім у Дніпрі я був”, — додав Портний.

Чотири дні родина захисника не знала, що сталося з Романом. Його телефон мовчав.

“Нам волонтери його знайшли, адже він вважався безвісти зниклим. Документів ніяких не було, і тоді ми всі — дружина, я, його хлопчик — приїхали до нього”, — розповіла сестра Романа Вікторія Кузнєцова.

Уже під час лікування у Львові травму черепа хірурги закрили титановою пластиною. І після цього почалася реабілітація. Роман знову намагається навчитися ходити, у вільний час почав малювати.

“Це психологічна складова реабілітації. Вони можуть перебувати тут, перемикати думки від того страждання, яке є всередині, і якихось важких відчуттів, які можуть бути”, — зазначила психологиня Мальтійської служби допомоги Олена Романова.

Арттерапія, за словами психологів, дає можливість військовослужбовцям знизити рівень стресу та тривожності. Щоб під час малювання створити спокійну атмосферу, у класі звучить музика для медитації.

“Люди, які долучаються до нас, виходять із дуже позитивними відгуками, їм вдається висловити щось, про що вони, можливо, й не здогадувалися. Часто саме арттерапія допомагає нам трохи інтегрувати цю травму, отримати якесь зцілення”, — пояснила фахівчиня Центру психологічного супроводу та підтримки Олександра Меншикова.

Крім цілющих властивостей арттерапії, вміння малювати допомагає деяким військовослужбовцям опанувати й нову професію. Адже не всі українські захисники зможуть після поранень повернутися на службу.

Читайте також: Після поранення переніс ампутацію і наразі готується до “Ігор Нескорених”: історія військовослужбовця ЗСУ (ВІДЕО)

Прямий ефір