Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що скоротить в Африці кількість французьких військових баз. Французький лідер здійснить серію візитів у Габон, Анголу, Демократичну Республіку Конго та інші країни. З якою метою президент Франції вирішив вирушити в цю частину світу, інформує FREEДОМ.
Напередодні поїздки, запланованої цього тижня, Еммануель Макрон заявив, що в африканських країнах армія Франції стане менш помітною, а чисельність солдатів скоротиться, щоб розрядити напруженість у Західній Африці, де зростають антифранцузькі настрої.
“Наша модель не повинна бути однією з військових баз у тому вигляді, в якому вони існують зараз. Відповідно до переговорів, які я вів протягом останніх кількох тижнів зі своїми колегами, ця трансформація розпочнеться найближчими місяцями за принципом спільного будівництва з видимим скороченням наших військ і водночас зі збільшенням чисельності наших африканських партнерів на цих базах”, — зазначив Макрон.
Директор Центру досліджень проблем національної безпеки НУ “Острозька академія”, кандидат політичних наук Тарас Жовтенко звернув увагу, що військова присутність ЄС в Африці має свою історію.
“Ця історія певною мірою суперечлива, французькі військові були теж свого часу активні на цьому континенті. Це пов’язано з їхнім перебуванням в окремих країнах Сахеля. Власне, їхня присутність була пов’язана з боротьбою з радикальними ісламістами в окремих країнах Африки”, — пояснив він.
Франція зіштовхнулася з опором з боку низки країн, які раніше були французькими колоніями. Уже зараз французьке керівництво змушене вивести сотні військовослужбовців із Малі, Центральноафриканської Республіки та Буркіна-Фасо. Наразі в Африці на різних базах перебувають близько 5 тис. французьких військових.
“Ця військова місія ЄС була на певному етапі успішною, але в довгостроковій перспективі ЄС не зміг конвертувати свою військову присутність у якісь політичні дивіденди, інтенсифікацію політичної взаємодії та співпрацю з африканськими державами. Зрештою цей європейський контингент був практично виведений, чим скористалася Росія”, — сказав Тарас Жовтенко.
Москва активно використовує дезінформацію і найманців ПВК “Вагнер”, які в деяких випадках замінили французьких солдатів. Експерти вважають, що одна з цілей присутності цих найманців — забезпечення фізичної безпеки диктатур. Росіяни провокують у країні внутрішнє загострення, потім виступають так званим фактором стабілізації.
“Друге завдання, яке виконують бійці ПВК “Вагнер” в Африці, — це координація і забезпечення викачування ресурсів із тих країн, де вони присутні. Це така своєрідна плата за послуги російських ПВК. Ці диктатури платять дозволами росіянам контролювати видобуток ресурсів, тобто алмазів, земельних металів і так далі, й продавати це все на чорний ринок”, — зазначив директор Центру досліджень проблем національної безпеки НУ “Острозька академія”, кандидат політичних наук Тарас Жовтенко.
За словами Макрона, він уникатиме “анахронічної” боротьби за владу в Африці.
“Що ж стосується “Вагнера”, то це група злочинних найманців. Такою вона об’єктивно і є. Вона служить страховкою життя неспроможних режимів або путчистів. І, по суті, гарантує безпеку тільки цих людей, а натомість отримує доступ до управління шахтами, природними ресурсами або навіть вчинення насильства щодо населення”, — заявив президент Франції Еммануель Макрон.
Експерти вважають, що візит Макрона до країн Африки — це один з інструментів ефективної протидії російській пропаганді в регіоні.
Читайте також: Візит Макрона до Африки: аналітик звернув увагу на важливі моменти