Херсон перебуває під російською окупацією вже кілька місяців. За цей час місто залишила майже половина мешканців, а тим, хто лишився, щодня загрожує небезпека. Тут постійні проблеми зі зв’язком, електро- та газопостачанням, городян обшукують прямо на вулицях, а на блокпостах не пускають на підконтрольну Україні частину, інформує UA.
Тимчасово окупований Херсон перетворюється на місто-примару. З кожним днем людей на вулицях дедалі менше. Колись галасливі пішохідні зони у центрі спорожніли, половина магазинів закрита, вітрини наглухо забиті. Місцевий водій Дмитро розповідає, що скорочення населення помітне навіть за автомобільним потоком.
“Я думаю, десь 60% населення точно виїхало. Це помітно навіть по автомобільному трафіку. Якщо раніше о п’ятій вечора або о четвертій вечора, у годину пік, коли люди їхали на роботу, з роботи, у місті були великі пробки, то зараз транспорту практично в місті й немає”, — каже житель Херсона Дмитро.
Обшуки, перевірки на блокпостах незалежно від статі, викрадення людей, безгрошів’я, відсутність медичних препаратів та високі ціни на продукти — у таких умовах залишаються жителі Херсона та області. Окупанти зупиняють людей на вулицях — ґрунтовно перевіряють телефони, читають особисті повідомлення та погрожують розправою, якщо щось не сподобалося. Іноді після таких перевірок росіяни вивозять людей у невідомому напрямку, про що свідчать десятки оголошень про зникнення родичів.
“Люди переживають за своє життя. Переживають через те, що російські військові чинять тиск на мирне населення, це дуже помітно. А також через напружену обстановку. Щодня відбуваються вибухи. По місту чути стрілянину, автоматні черги”, — розповідає херсонець Дмитро.
За майже пів року окупації російська армія не надала мешканцям Херсонщини жодного “зеленого коридору”. Але навіть попри це херсонці знаходять способи евакуюватися власними силами, ризикуючи життям. Люди тижнями стоять у черзі на виїзд поблизу міста Василівка Запорізької області. Інший маршрут: Херсон — Крим — Європа — Україна. Таким чином нещодавно евакуювалася Марія із сім’єю. Каже, залишатися у місті вже не було сил.
“Російські військові заполонили місто повністю. Вони ходять як у звичайному одязі, так і у військовій формі, завжди зі зброєю. Тому тим, хто має дітей, краще їхати. Роботи в місті немає. Ми з чоловіком втратили роботу, коли почалася війна” , — розповідає Марія.
Шлях через Крим — дорогий та виснажливий. На контрольно-пропускному пункті російські військові допитують та обшукують. Чоловіка Марії допитували близько пів години в окремому приміщенні, перевіряли телефон, причепилися до контактів знайомих, які були військовослужбовцями. Саму Марію з маленькою дитиною теж не обійшли увагою.
“Дитина у мене ще не дуже добре розмовляє. Причепилися до моєї дитини, щоб вона сказала, що саме я її мама. Дитина почала нервувати, плакати”, — згадує жінка.
Марія розповідає, що ставлення до біженців з України на території країни-агресора є досить специфічним. Туалети для українців закриті, українські автономери сприймаються вороже, місцеві ставляться зверхньо.
“Поруч із нами стояли російські далекобійники. Вони напилися, вигукували: “Слава Росії!”, що ми хохли, які ми погані, що ми тікаємо від війни, вони з нас знущалися, сміялися, деякі навіть знімали на відео”, — продовжує Марія.
Зараз у Херсоні залишається близько половини від довоєнної кількості мешканців, у соціальних мережах постійно з’являються повідомлення про виїзд, поради щодо пошуку водіїв. Хоча значна частина населення залишила окуповану територію, місцеві все ж таки продовжують чинити опір окупантам. Щодня, ризикуючи життям, доводять усьому світу, що Херсон — це Україна.
“Влада” панікує, жителі продають авто, квартири та пансіонати — ситуація в окупованому Криму
Синьо-жовтий — наш оберіг: Президент Зеленський привітав українців з Днем Державного Прапора
Читайте також: Точну кількість загиблих на війні росіян ми дізнаємося після занепаду режиму Путіна: інтерв’ю з соціологом Ігорем Яковенком