У смт Немішаєве (Київська область) в агротехнічному коледжі створили перший в Україні студентський виробничий кооператив.
Там майбутні фермери не тільки осягають ази сироваріння, а й вчаться заробляти перші гроші.
“Нам вдалося створити студентський кооператив, де зараз молодь учиться виготовляти сири. Кожен має можливість навчитися створювати виробничий або переробний кооператив і реалізовувати продукцію”, – говорить директор агротехнічного коледжу Володимир Альохін.
Викладачі наголошують, що майбутнім фермерам дуже важливо знати, з чого, власне, починається виробництво.
“У нас студенти під час навчання самі пробують годувати теля, бачать, як воно росте, як потім дає потомство, як корова дає молоко. І шлях молока далі: його облік, куди воно йде на переробку, ринок збуту”, – пояснює завідувач навчально-виробничої лабораторії тваринництва Віктор Петрук.
Досвід кооперативу в навчальному закладі запозичили у німецької школи Дойла, де добре працює дуальна форма навчання: навчання й виробництво об’єднані.
Центр практичного навчання в сфері сільського господарства Дойла був заснований в 1926 році в Німеччині. Навчальні програми центру орієнтовані на професійну освіту та підвищення кваліфікації фахівців сільського господарства. Водночас, основними складовими програм є семінари, орієнтовані на цільові групи та тренінг-модулі, наближені до виробничих умов.
Також у Немішаєвському коледжі співпрацюють із науковими закладами Литви, де вивчають не тільки теорію, а й вчаться виробляти та реалізовувати продукцію.
“Ми створили лабораторію, в якій вчимо студентів виготовляти продукцію з молока, і вони вже вміють це робити”, – говорить Альохін.
Нині студенти напрацювали технологію виробництва 4 видів сиру: з шафраном, паприкою, італійськими травами, і “Любительский” сир. У сири не додаються консерванти чи інші подібні речовини, тільки натуральні інгредієнти. Це забезпечує високу якість товару.
“Учні бачать всі технологічні етапи. Це дасть молодим фахівцям можливість у майбутньому легше інтегруватися у виробничий процес і швидше розібратися в усіх технологічних нюансах переробки та виробництва продукції вже в реальних умовах виробництва”, – переконаний Олександр Вергелес, завідувач відділення “Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва”.
Студкооператив було зареєстровано в травні 2019 року. Викладачка об’єднала студентів, метою яких було виробляти продукцію й отримувати за це гроші.
“Це вигідна професія – ти завжди будеш із копійкою, адже люди ніколи не відмовляться від їжі. Кооператив – це маленька підготовка до великого життя”, – вважає студентка Діана Гонтарук.
Щороку коледж випускає близько 500 випускників. Це потужна армія фахівців, які можуть працювати або на компанію, або на власника, або створити свою справу.
“Я вірю, що в найближчому майбутньому на нас чекають і гранти, й розвиток кооперації для поліпшення виробництва не тільки сиру, а й іншої продукції”, – резюмує директор коледжу.
Більше випусків програми “Моя земля” дивіться за посиланням.