Люди масово залишають регіон, а влада погрожує родичам: як відбувається мобілізація у Чечні (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Добровільно на фронт не їде — заберуть і катуватимуть. Так у Чечні триває прихована мобілізація населення на повномасштабну війну проти України. Як пишуть журналісти “Эха”, чеченські підрозділи зазвичай мали краще постачання і вищу зарплату в армії. Однак і це вже перестало приваблювати добровольців, інформує FREEДОМ.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, з Чечні почали масово виїжджати місцеві жителі. Як зазначають правозахисники, все тому, що скаржитися на примусову мобілізацію в регіоні стало марно. Основні напрямки для втечі: Євросоюз, Казахстан і Туреччина. 

“Вручили повістку, я не з’явився. Восени прислали другу повістку, прийшли додому. Сказали матері: якщо ваш син сам добровільно не поїде на війну в Україну, ми його заберемо і катуватимемо, як можемо, а чи повернеться він до вас живим, чи ні, знає тільки Аллах”, — розповів біженець Ларс.

Щомісяця, за інформацією опозиційного чеченського Telegram-каналу NIYSO, від 10 до 15 чеченців насильно відправляють воювати проти України. Громадський діяч, який побажав залишитися анонімним, зазначає, що більшість таких випадків залишається без розголосу, оскільки люди бояться за свою сім’ю. 

“Я згоден з активістами NIYSO, що 100% доводиться примушувати. Основне завдання Кадирова — вислужитися перед Путіним, показати, що він найвірніший його піхотинець. Йому вдається цього досягати не тільки примусовою мобілізацією, але також він підтягує з усієї Росії людей, пропускають через центр навчання в Дермесі, центр спецпризначенців, готує підрозділи, постачає їх, коштом свого фонду “Ахмат”, — наголосив керівник чеченського руху “Єдина сила” Джамбулат Сулейманов.

За словами правозахисників, насильно мобілізованих чеченців ділять на три групи. Йдеться насамперед про ухилянтів, які втекли від мобілізації. У таких випадках можуть забирати інших родичів-чоловіків, які залишилися. 

Потім ідуть штрафники, яких звинувачують у реальних або сфабрикованих порушеннях. 

І нарешті — так звані “винні”. Це противники режиму, а також родичі опозиціонерів. Видання “Эхо” зазначає, що зараз охочих іти воювати не залишилося, тому війська поповнюють навіть супротивниками керівних кланів, хоча спочатку зброю їм не довіряли.

“Кадиров добре скористався цією війною. По-перше, ставши глашатаєм війни, він зміг реабілітувати себе в очах Путіна — весь цей театр для нього. По-друге, це хороша можливість позбавлятися від інакомислення і точково, і масово. Найчастіше йде тиск на сім’ю”, — зазначив правозахисник Абубакар Янгулбаєв.

“У перші ж дні гинула елітна частина армії РФ, серед них були і люди з оточення Кадирова. Після цього пішло таке переорієнтування, щоб справляти в Україну неугодних режиму людей, тих, хто значиться в списках “неблагонадійних”, тих, хто, можливо, вже відсидів у в’язницях, пройшли через сім кіл пекла”, — акцентував Джамбулат Сулейманов.

Кадиров регулярно звітує нібито про “перевиконання плану” щодо добровольців для участі у війні проти України. У вересні 2022 року він говорив, що план перевиконано на 254%, у 2023 році — на півтори тисячі, а до лютого 2024 року і зовсім на 8 тис. 224%. 

Експерти пояснюють, що якщо ці цифри і правдиві, то вони ґрунтуються не тільки на мобілізованих чеченцях, а й на всіх інших народах у Росії, які проходять підготовку в Чечні.

Читайте також: Чечнею править клан Кадирова: хто прийде до влади (ВІДЕО)

Прямий ефір