Ізюм — найбільше місто зі звільнених українськими військовими під час контрнаступу в Харківській області. Його було окуповано російськими військовими 1 квітня і днями звільнено українською армією. В Ізюм звозили полонених українських солдатів та цивільних з усіх окупованих територій. Тих, хто відмовлявся говорити, катували та вбивали. На стихійному цвинтарі посеред міста за пів року окупації з’явилося 450 могил, більшість із них просто пронумеровані. Там можуть бути поховані як військові, так і місцеві жителі. Зараз на місці працюють десятки криміналістів та слідчих. Після того, як сапери перевірили територію, сьогодні, 16 вересня, почалася ексгумація тіл, повідомляє FREEДОМ.
Стихійний цвинтар виявили 15 вересня у ізюмському лісі. Там можна побачити пронумеровані хрести.
“Ми хочемо, щоб світ знав, що реально відбувається і до чого призвела російська окупація. Буча, Маріуполь, тепер, на жаль, Ізюм. Росія всюди залишає по собі смерть і повинна за це відповідати, світ повинен притягнути Росію до реальної відповідальності за цю війну”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
За даними Національної поліції, йдеться про поховання понад 450 осіб. Серед них 17 могил українських солдатів. Спочатку ексгумують їхні тіла, потім цивільних.
“Якщо пищить там, де наші побратими лежать, то може противник щось покласти, якусь вибухову речовину там, гранату, наприклад, може підкинути”, — розповів військовослужбовець Збройних сил України із позивним “Кувалда”.
За даними уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Олега Котенка, на місці масового поховання в Ізюмі виявлено місцевих жителів. Після ексгумації розпочнеться процес упізнання.
“Оці хрести якраз і є ті цивільні, які загинули. Вони тут поховані. Експертизу ДНК ми обов’язково зробимо, я думаю, шо ексгумація цих тіл буде”, — повідомив він.
9 березня по Ізюму було завдано авіаудару. Тоді загинуло 50 місцевих жителів. Серед них — молода родина Столпакових.
“Це молода сім’я… Батько 1988 року народження, дружина — 1991, їхня маленька донечка — 2016 року народження та їхні батьки. У нас є свідчення місцевих людей про те, що вони всі загинули внаслідок авіаудару, скоєного літаками військової армії Російської Федерації”, — сказав уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
Частина знайдених тіл із ознаками тортур.
“Є тіла із зав’язаними руками позаду. Кожен цей факт буде розслідуваний і надана належна правова цьому оцінка. Але відповідно це може свідчити, що дійсно світ має визнати, що це дійсно факт геноциду нашого українського народу”, — заявив голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
“Хлопців перед вбивством катували, зв’язані руки мотузками за спиною і, скоріш за все, їх перед цим катували і після цього вбивали впритул”, — додав Лубінець.
За даними депутата місцевої ради Максима Стрельника, за час окупації Ізюма загинуло щонайменше 1000 місцевих жителів. У місті за пів року російської окупації зруйновано 80% об’єктів інфраструктури. За даними CNN, найближчим часом у місті почне працювати місія ООН зі спостереження за дотриманням прав людини. Згодом на звільнених територіях Харківської області почне працювати група з розслідування воєнних злочинів.
Читайте також: “Хтось ще хоче заморозити війну?”: Подоляк про масове поховання у звільненому Ізюмі
Нагадаємо, 10 вересня Збройні сили України звільнили місто Ізюм у Харківській області від російської окупації. В Ізюмі немає ні світла, ні газу, ні мобільного зв’язку. Місцеві жителі готують їжу на багатті. Кореспондентка телеканалу FREEДОМ Анастасія Жук підготувала репортаж про те, як звільняли місто та як там живуть люди після деокупації.