“Лише РФ знає, скільки українських дітей вона викрала” — історія дитбудинку (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Тисячі українських дітей, як і раніше, розлучені з сім’ями. Російська Федерація продовжує депортувати неповнолітніх українців із тимчасово окупованих територій. Деякі з них усиновлені російськими сім’ями, інші залишаються в інтернатах, повідомляє FREEДОМ.

Росія викрала 46 маленьких українців із дитбудинку під час окупації Херсона. Видання The New York Times опублікувало матеріал, який розповідає, як 25 квітня 2022 року російська влада незаконно вивезла на територію РФ неповнолітніх громадян України.

“У будинку дитини перебували немовлята та діти до п’яти років, деякі з них мали серйозні захворювання, наприклад, церебральний параліч. Діти не були сиротами, в деяких батьків обмежені батьківські права; частину дітей забрали з неблагополучних сімей або їх було кинуто”, — пише NYT.

Викрадених дітей перевезли до Сімферополя в окупованому Криму. Там розділили між двома дитячими будинками, співробітника одного з яких раніше звинувачували у неналежному догляді дітей. Неповнолітніх неодноразово знімали для пропагандистських роликів, кажуть журналісти. Також розслідувачам стало відомо, що завдяки підписаному в травні 2022 року указу Путіна, який спрощує процедуру набуття російського громадянства, двох українських дітей було влаштовано в російські сім’ї.

“Зрештою, діти отримали російське громадянство, яке є необхідною умовою для усиновлення та влаштування у російські сім’ї. Фахівці в галузі права стверджують, що видача нових документів, переклад імен дітей та зміна їх громадянства свідчать про намір російської влади позбавити дітей їхньої ідентичності, що є порушенням Конвенції про права дитини. Це також може скласти воєнний злочин”, — наголошується у публікації NYT.

Після тривалих переговорів Україні за сприяння посередників з Катару все ж таки вдалося повернути додому сімох дітей із херсонського будинку дитини.

“Ми бачимо, що через Катар відбувається повернення українських дітей, існує такий собі трохи політизований механізм, але він функціонує. Хоча динаміка повернення та ефективність цього повернення залишається низькою. Але кожна дитина, повернена на територію України, це для нас величезна радість та величезна перемога. Але російська сторона, зокрема [уповноважена з прав дитини при президенті РФ] Марія Львова-Бєлова, намагається використати цей механізм, і щоб обілити себе”, — констатувала експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.

Загалом з початку повномасштабного вторгнення Москва незаконно перемістила чи депортувала до РФ, Білорусі та Південної Осетії щонайменше 19 546 українських дітей та підлітків з окупованих територій України.

“Звичайно, лише РФ знає, скільки дітей вона викрала… Після видачі ордера на арешт Путіна та Львової-Бєлової кількість депортацій значно зменшилася. Ми бачимо, що їхня стратегія змінилася: замість того, щоб вивезти українських дітей та десь їх сховати на території РФ та Білорусі, вони хочуть перевиховати українських дітей, “перепрошити” їх, промити мізки, мілітаризувати та перетворити на ворогів власної нації”, — каже Катерина Рашевська.

Україна з міжнародною спільнотою продовжує шукати ефективних механізмів тиску на Росію, щоб змусити її повернути викрадених дітей.

“Україна закликає світову спільноту посилити тиск на РФ для повернення дітей, але процес ускладнюється через політичні та бюрократичні перешкоди. Міжнародні організації, такі як ООН, продовжують працювати над тим, щоб забезпечити повернення дітей, проте швидких результатів досягти важко через опір російської влади та складну міжнародну ситуацію”, — заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Серед механізмів, які використовує Україна, й створена у 2023 році з ініціативи президента України Володимира Зеленського гуманітарна програма Bring Kids Back UA.

“У Раді Європи є платформа для допомоги українським дітям не лише депортованим, а й тим, хто перебуває на окупованих територіях. Ми бачимо багато ініціатив, вони намагаються знаходити механізми, щоб повертати дітей більш ефективно. Але, на жаль, через позицію РФ, яка відмовляється співпрацювати, щоб повернути дітей, усі процеси — тривалі. І головна причина — відмова РФ фактична”, — наголосила експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.

Наразі у питанні повернення, верифікації та пошуку викрадених Росією дітей Україні допомагають близько 30 держав.

Читайте також: До Миколаєва повернули п’ятьох дітей-сиріт, депортованих окупантами у 2022 році — деталі

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір