Заступник керівника Офісу президента України (ОПУ) Андрій Смирнов підтримує створення Спеціального міжнародного трибуналу через процедуру голосування в Генеральній асамблеї ООН або шляхом підписання міжнародного договору з обов’язковим скасуванням імунітетів трійці російських лідерів — президента РФ Володимира Путіна, прем’єр-міністра РФ Михайла Мішустіна і глави Міністерства закордонних справ (МЗС) РФ Сергія Лаврова. Про це йшлося на конференції зі створення Спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії проти України, яка сьогодні, 1 лютого, відбулася в Лондоні (Велика Британія), повідомляє FREEДОМ із посиланням на пресслужбу президента України Володимира Зеленського.
“Нині багато країн занепокоєні тим, що гібридна модель, яка, по суті, буде являти собою український внутрішній суд, не може бути реалізована, оскільки це відтермінує, а, можливо, і повністю унеможливить перспективу притягнення до відповідальності Путіна, [самопроголошеного президента Республіки Білорусь Олександра] Лукашенка, Лаврова та інших високопоставлених очільників, оскільки вони користуватимуться особистим імунітетом перед внутрішнім гібридним трибуналом”, — пояснив Смирнов.
За словами заступника керівника ОПУ, створення міжнародного, а не гібридного трибуналу стане найкращим способом зняття відповідних імунітетів.
“Ми закликаємо юристів та експертів розглянути питання про те, як майбутній трибунал міг би подолати імунітет “трійки”: президента, прем’єр-міністра та міністра закордонних справ Росії і судити їх за злочин агресії, вчинений проти України. З огляду на свій глобальний вплив та історичне лідерство в питаннях прав людини Велика Британія може зіграти життєво важливу роль у подальшій мобілізації міжнародної підтримки цієї пропозиції”, — заявив Смирнов.
Він нагадав, що core group (основна група коаліції зі створення трибуналу, — ред.), до якої увійшли 40 країн, веде переговори про створення Спеціального трибуналу для суду над вищими керівниками Росії за злочин агресії. Уряд Нідерландів запропонував розмістити такий трибунал у себе. Проте наразі потребує вирішення, за якою саме моделлю він буде створений.
Конференція “Спеціальний міжнародний трибунал щодо злочину агресії проти України” відбулася сьогодні в Лондоні.
Серед спікерів одноденного заходу:
- міністр юстиції України Денис Малюська;
- генеральний прокурор України Андрій Костін;
- депутатка парламенту Великої Британії Алісія Кернс;
- депутат парламенту Великої Британії Стівен Доті;
- виконавчий директор Міжнародної асоціації юристів Марк Еліс;
- член Комісії міжнародного права ООН Дапо Аканде;
- перший головний прокурор Міжнародних кримінальних трибуналів ООН щодо колишньої Югославії та Руанди Річард Голдстоун;
- колишній головний прокурор Спеціального суду щодо Сьєрра-Леоне Девід Крейн;
- голова юридичної служби Ради Європи Йорг Полякевич.
За підсумками конференції учасники підписали спільне комюніке, надіслане керівництву Великої Британії, у якому закликали створити трибунал через процедуру голосування в Генеральній Асамблеї ООН або шляхом підписання міжнародного договору з обов’язковим скасуванням імунітетів “трійки”. У проєкті комюніке також містяться озвучені на конференції конкретні рекомендації щодо того, як зняти імунітети з “трійки” відповідно до норм міжнародного права.
Читайте також: Не менш важливо, ніж військова допомога та санкційний тиск на РФ, — Зеленський про пакет на 50 млрд євро від ЄС