З моменту повномасштабного вторгнення РФ в Україну вдалося звільнити з російських катівень лише двох цивільних заручників-кримчан. І це сталося 2024 року. Йдеться про заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла та Леніє Умерову. А за весь час окупації півострова, з 2014 року, внаслідок різних політичних обмінів було звільнено лише 10 мешканців Криму “з політичним кейсом”. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла керівниця “Кримської правозахисної групи” Ольга Скрипник.
“Цей рік був для нас радісним. Ми змогли, як Україна, звільнити кримськотатарських політичних в’язнів. Це Наріман Джелял, заступник голови Меджлісу. І потім у вересні була звільнена Леніє Умерова, вона також кримська татарка, була затримана ще у 2022 році та утримувалася у “Лефортово” за політичним кейсом. Загалом, за весь період повномасштабного вторгнення це — єдиний кейс, коли людей із Криму виводили під час обміну”, — повідомила вона.
Зважаючи на те, що у в’язницях на території Росії та окупованого нею півострова перебувають щонайменше 220 кримчан, затриманих з політичних мотивів, звільнення цивільних заручників залишається дуже серйозною проблемою. Росія відмовляється їх повертати, каже гостя ефіру.
“Для порівняння: військовополонених Україна, на щастя, змогла звільнити, повернути вже кілька тисяч. Цифра, яка стосується цивільних заручників, яких змогла повернути Україна в обмін, — не більше ніж 200 осіб. Хоча ми розуміємо, що в полоні в Росії — кілька тисяч наших громадян, які є просто цивільними особами, не є військовими. Тому ця проблема залишається гострою”, — прокоментувала Скрипник.
Водночас вона наголосила, що з’явилися два інструменти для звільнення цивільних заручників.
“Важливо, що Україна ухвалила рішення про те, що Координаційний штаб із військовополонених також займається тепер цивільними. Це рішення було на початку цього року. Також було створено Міжнародну платформу, яка включає вже кілька десятків країн, яка теж стосується якраз звільнення саме цивільних людей, саме дорослих. До цього було запущено проєкт щодо депортованих дітей. А зараз запущено проєкт щодо наших цивільних людей, яких необхідно повертати з полону. І в жовтні цього року пройшла конференція у Монреалі, де саме країни домовлялися про те, як вони допомагатимуть Україні у майбутньому. І я думаю, що це хороші новини у світлі того, що Україна намагається знайти механізми, щоби повернути наших людей”, — розповіла керівниця “Кримської правозахисної групи”.
Читайте також: Росія сама стане розплатою за окупацію Криму: інтерв’ю з Мустафою Джемілєвим
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що стратегію щодо повернення цивільних, які перебувають у полоні в РФ, розробили в Україні.