Від загрози раптової серцевої смерті тепер рятуватимуть пацієнтів у Львові. Першим пацієнтом, який переніс операцію Феррацці, що вважається одним із найскладніших кардіохірургічних втручань у світі, став 48-річний українець Сергій Ципко. Її виконали медики лікарні Святого Пантелеймона Першого медоб’єднання Львова спільно з кардіохірургом Інституту Амосова, повідомляє FREEДОМ.
П’ять років тому в Сергія діагностували гіпертрофічну кардіоміопатію. Спочатку чоловіка лікували медикаментозно, але в останній рік лікування втратило ефективність. Єдиним варіантом збереження життя залишалася надскладна операція Феррацці.
“Мене останнім часом почала турбувати задишка, і я став звертатися до лікарів. Бувало, під час фізичних навантажень або коли десь швидше починав іти, під час бігу, я вже не кажу, коли просто швидко ходив, — починалася задишка”, — розповів Ципко.
Із часом недуга призводить до потовщення міжшлуночкової перегородки. У нормі вона має бути не більше одного сантиметра, у Сергія ж відхилення від норми становило майже вдвічі більше. Унаслідок цієї патології порушується серцевий ритм, кров перестає циркулювати належним чином, й людина може раптово померти.
“Якщо взяти п’ять років тому, коли виявили, то вона мене тоді не турбувала, я цього навіть не знав. Як мені казали, це така хвороба, яка викликає раптову смертність. Ось, як мені казав лікар, коли в школах діти помирають, малюки, спортсмени — ось це від цієї хвороби вони раптово помирають”, — зазначив Ципко.
Гіпертрофічна кардіоміопатія — спадкове захворювання, що вражає міокард. На відміну від вроджених вад розвитку, при спадкових захворюваннях людина може народитися з абсолютно здоровим серцем та багато років навіть не підозрювати про загрозу.
“Це генетично модифікована патологія, яка проявляє себе в певному віці, ніхто не знає, коли, може бути і в дитячому — від кількох місяців, може бути й в старшому віці. Якщо просто пояснити — це розростання стінки серця, яка перекриває потік крові з однієї камери в іншу, під клапаном створює таке потовщення”, — пояснив керівник Центру серця і судин лікарні Святого Пантелеймона Роман Домашич.
Аби допомогти Сергієві та поділитися досвідом лікування таких патологій із львівськими фахівцями, з Києва приїхав провідний кардіохірург та заступник директора Національного інституту серцево-судинної хірургії імені Амосова Костянтин Руденко. Це вже шістнадцятий регіональний центр, куди фахівці приїжджають, щоб передати свої знання колегам.
“Ми на цей момент навчилися діагностувати цю проблему та оперувати її, тому що раніше таких операцій було дуже мало, але ми розпочали цей проєкт 7 років тому з італійськими колегами. За цей час уже зроблено понад 700 таких операцій, результати дуже хороші”, — розповів Руденко.
Операція Феррацці тривала 4 години та пройшла успішно. На Сергія чекає реабілітація та нове життя. В Україні пацієнтів із такими порушеннями — десятки тисяч.
Читайте також: Трансплантологія в Україні розвивається попри війну — історія пацієнта, якому пересадили кістковий мозок (ВІДЕО)