10 років роботи без вихідних і свят. “Львівська волонтерська кухня” виготовляє сухі пайки та допомагає українським захисникам. Це єдина українська громадська організація, що володіє повним циклом виготовлення сухих борщів, супів, лінивих голубців, вареників та інших страв, які вона відправляє на передову з 2014 року, інформує FREEДОМ.
На “Львівській волонтерській кухні” продовжує кипіти робота. Уже 10 років волонтери готують сухі страви для українських захисників. Засновниця такої кухні — Оксана Мазер, згадує, одразу ж після Революції Гідності та початку вторгнення Росії на територію України у всіх було лише одне питання — як допомогти українським військовим. Тоді разом із невеликою групою людей і вирішили почати готувати для військових.
“У той час, звісно, це виглядало зовсім по-іншому: люди приносили різні сухі овочі, і з того, що було, ми їх фасували. В інтернеті були рецепти, ми за ними фасували сухі страви і відправляли на фронт”, — згадує співзасновниця “Львівської волонтерської кухні” Оксана.
“Львівська волонтерська кухня” дбає про те, щоб українські захисники мали смачну домашню їжу. Для цього місцеві господині готують такі звичні страви, як борщ, ліниві голубці, різні супи та навіть солодку кашу. Але щоб приготовані страви не зіпсувалися в дорозі, їх заготовляють у сухому вигляді.
“Є суп із макаронами, є каша — гарбузова, з рисом, перчиком — дуже смачна. Є з ячною крупою, з грибочками, є з гречкою. Наш борщ, львівський: є на п’ять літрів, є на 10 літрів”, — розповідає засновниця волонтерської кухні.
Також для захисників готують енергетичні напої, чай, компот. Цілодобово сушать фрукти та трави. Крім того, роблять лимонно-імбирні суміші, кажуть, вони допомагають підтримувати імунітет. Щодня сюди приходять небайдужі львів’яни. Допомагають мити, сушити, різати овочі та продукти.
Після 24 лютого 2024 року масштаби виробництва зросли в кілька разів.
“Одне, на що я здатна — можу ходити і щось робити, а матеріально я не в змозі допомогти, а ось так, фізично, допомагати я буду до кінця”, — каже волонтерка Ліна Панасюк.
Роксолана Вдовичин уже 10 років приходить волонтерити на кухню після роботи в бібліотеці. Її обов’язок – випікати солодощі та робити енергетичні батончики для військових.
“Ми робимо енергетичні батончики, лимонно-імбирні суміші, батончики медівники — він такий маленький, але для його приготування треба докласти достатньо зусиль, адже треба зважити сухофрукти, перемолоти їх; посмажити насіння соняшнику, арахіс; міксувати це все; і відповідно кінцевий результат — спекти, розрізати, розфасувати, упакувати. На це потрібно багато часу і сил”, — пояснює Роксолана.
Окрім львів’ян, на кухні також працюють іноземці. Лорі приїхала з Канади. Дівчина, як і всі, виконує тут різну роботу. Каже, у Канаді люди підтримують Україну і намагаються завжди передавати кошти чи продукти, необхідні українській армії.
“Цього не повинно було статися з Україною, це жахливо. Усе, що я можу зробити, я роблю, тому що я вірю у вас, вірю в Україну, я просто хочу допомогти. Більшість канадців підтримують Україну, багато українців у Канаді, і ми всі вважаємо її рідною країною. Тому канадці та канадський уряд повністю підтримують Україну”, — акцентує Лорі.
Коли овочі та фрукти добре висушені, їх перевозять в інше приміщення для пакування.
“Тими силами, які є, пакуємо щотижня в середньому 2 тис. пачок, це 30 — 40 тис. порцій, залежно від того — пачка на 5 літрів чи на 10 літрів. Усе зроблено з любов’ю, за всім ретельно стежимо, і особливістю є те, що ми намагаємось зробити, щоб це мало гарний вигляд, нагадувало, як мама готує”, — пояснює волонтерка Олена Рожок.
Щомісяця волонтерська кухня на фронт військовим відправляє тисячі пакунків із сухими стравами, за місяць тут переробляють десятки тисяч тонн овочів і фруктів. Продукти для виробництва страв приносять небайдужі львів’яни, фермери та меценати.
Читайте також: Ресторатори з Нідерландів годують українців поблизу лінії фронту на Донеччині — репортаж FREEДОМ (ВІДЕО)