Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко намагається створити зовнішнього ворога для внутрішньої аудиторії, у зв’язку з чим не варто виключати провокацій на кордоні. Таку думку сьогодні, 30 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив радник лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської Франак Вячорка.
Так він прокоментував заяву першого заступника державного секретаря Ради безпеки Білорусі Павла Муравейка про те, що Мінськ “має всі підстави” для агресії проти Литви, щоб забезпечити транзит білоруських товарів.
“Я думаю, що це така спроба відповісти, показати білорусам, що ось ми тут озброєні й небезпечні. Литва та інші країни вводять санкції. Створюється образ зовнішнього ворога, який оточив Білорусь. Ось тут Лукашенко з його військовими захищають країну. Звісно, це реакція на санкції, насамперед. Але за цим навряд чи щось станеться. Немає у лукашенківської армії ресурсів, немає у Путіна зараз можливості. Російський напад на Україну достатньо вичерпав російську армію. Тому говорити, що зараз, у якийсь найближчий час можливий напад і перехід російських і білоруських військ через Сувалкський перехід — це фантастика. Таке неможливо. Тому це все всього лише риторика… Але провокації на кордоні все одно виключати не варто”, — сказав Вячорка.
За його словами, основна боротьба триває в інформаційному просторі. Так, через державні медіа в режимі нон-стоп вкидаються наративи, вигідні режимам Лукашенка і Путіна, крім того, насамперед за російські кошти створюється мережа підконтрольних каналів та інфлюенсерів.
“І також вони будують свою мережу в країнах-сусідках: і в Литві, і в Польщі достатньо таких “туалетних сайтів”, куди вкидаються лукашенківські та путінські наративи. І потім це тиражується або ботами, або якимись проплаченими блогерами. Мета — це змінити ворога, змінити настрої, показати, що Лукашенко і Путін рятують світ від лібералізму, показати, що винні у війні саме країни НАТО й Захід, а не Путін і Лукашенко”, — сказав Вячорка.
Водночас він звернув увагу, що кількість білорусів, які читають українські ЗМІ, збільшилася з початку повномасштабної війни, але для протидії російській пропаганді цього недостатньо.
“Я, до речі, бачив останнє опитування минулого тижня. Воно показує, що в Білорусі майже 15% дивляться українські медіа. До повномасштабного вторгнення це було 2%. Тобто це зросло майже в сім разів. Треба інвестувати в білоруські незалежні медіа, які існують на YouTube-каналах, на Instagram, на TikTok, щоб протистояти пропаганді Путіна і Лукашенка”, — сказав Вячорка.
Він також нагадав, що Литва і Польща зміцнили кордони з Білоруссю, тоді як на кордоні з Латвією ситуація дещо гірша.
“І режим це відчув, пронюхав і почав використовувати латвійський кордон для провокацій через тиск мігрантами, через скупчення військовими. Також вкидаються в інформаційний простір такі плітки, що ось завтра буде обстріл на кордоні з Латвією, і це періодично потрапляє в якісь форуми, чати. Потім це потрапляє в мейнстримовий простір… І тому, звісно, Латвія зараз теж під ударом, під атакою, тим паче там новий уряд, новий президент. Вони намагаються таким чином натиснути на Латвію. Я думаю, що і з Польщею ось зараз, коли буде формуватися уряд, посиляться провокації на кордоні з Польщею. Дивлячись чого хотітиме Лукашенко від нового уряду — або замирення, або відкритої війни”, — вважає Вячорка.
Читайте також: До чого Лукашенко готує свою армію — думка Губаревича
Нагадаємо, раніше заступник голови Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі, керівник Народного антикризового управління Павло Латушко висловив думку, що Білорусь перетворилася на хаб, через який Російська Федерація обходить санкції. Тому західні країни повинні застосовувати однакові санкції до цих країн, щоб до Росії не потрапляли товари зі списків заборонених для РФ.