Несподівана заява самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка про нібито бажання поліпшити відносини з Польщею пов’язана з погрозами закриття кордону. Про це сьогодні, 16 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив білоруський політолог Валерій Карбалевич.
Він зазначив, що риторика Лукашенка періодично змінюється: зовсім недавно самопроголошений президент звинувачував Польщу в тому, що та нібито готує агресію проти Білорусі.
“Чому раптом зараз більш миролюбний тон? Ну, я думаю, що були дуже жорсткі спільні погрози з боку Польщі, Литви, Латвії, що в разі якихось подальших провокацій з боку Білорусі може бути перекрито кордон, зовсім — і залізничний, і наземний транспорт не буде ходити. Це серйозний удар. Причому удар не тільки по Білорусі, а й по російських перевізниках, і по вантажоперевізниках взагалі на сході — там і Казахстан, і Китай тощо”, — сказав Карбалевич.
Він не виключає, що інші країни передали Білорусі сигнали про своє невдоволення ситуацією, а Лукашенко таким чином на них відреагував, спробував “відкрутити назад”.
“Проблема в тому, що, скажімо так, певні провокації на кордоні відбуваються. Я маю на увазі, що мігранти постійно намагаються незаконно прорватися через кордон — і білорусько-польський, і білорусько-литовський. І ці мігранти прориваються не без допомоги білоруської офіційної влади. У всякому разі, білоруські прикордонники їх не чіпають, не перешкоджають їм, хоча це порушення державного кордону, це є злочин. Ну і загроза “вагнерівців”, Лукашенко теж про це говорив, що хочуть “сходити на екскурсію”. Це теж стривожило сусідів. І вони досить жорстко заявили, що відповідатимуть на такі провокації, перекриватимуть кордон. Ну і, напевно, це спонукало Лукашенка робити якісь такі миролюбні заяви”, — вважає політолог.
Він наголосив, що попри агресивну риторику, яку періодично дозволяє собі Лукашенко, самопроголошений президент не хотів би справжньої війни з країнами НАТО, але інша річ — лякати ядерною зброєю, мігрантами та “вагнерівцями”. Карбалевич констатував, що для режимів, які існують у Росії та Білорусі, модель обложеної фортеці, коли навколо тільки вороги, — це оптимальний спосіб утримання влади.
“Це виправдовують, зрештою, політичні репресії проти опонентів. Тому мілітаристська риторика — це необхідний елемент утримання влади. І тут ще підігрування Росії. Напевно Росія вимагає більш активної участі Білорусі у війні проти України, і Лукашенко робить такий хитрий хід. Мовляв, дивіться, а ось те, що на кордоні Білорусі з Польщею, на кордоні Білорусі з Литвою, тут НАТО загрожує. Білорусь захищає спільний кордон союзної держави. Тому ми тут стоїмо на шляху натовських танків, тому не підштовхуйте нас до активнішої участі білоруської армії у війні в Україні. Ми захищаємо тут Росію з боку натовських супостатів із заходу. Ця риторика і на Росію одночасно орієнтована, тут багато адресатів”, — сказав політолог.
Читайте також: Польща може піти на крайні заходи і закрити кордон із Білоруссю, — Желіховський
Нагадаємо, Польща і Литва об’єднують свої зусилля з реагування на можливі провокації з боку найманців приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер”, які зараз перебувають на території сусідньої для цих країн Білорусі.
Керівництво двох країн не виключає повного закриття кордонів із Білоруссю в разі серйозної провокації з боку “вагнерівців”.