Передислокація бойовиків приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер” до Білорусі різко підіймає авторитет самопроголошеного президента Олександра Лукашенка серед тих кіл російської армії і силових відомств, які доволі критично налаштовані щодо власного військового керівництва, Міноборони РФ, самого Володимира Путіна. Про це сьогодні, 2 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив незалежний військовий аналітик Олександр Алєсін.
“Тому що цей протест, який каналізувався у виступі ПВК “Вагнер”, — це не тільки протест “вагнерівців”, це протест усіх тих в армії, хто незадоволений перебігом військової операції, великими втратами, постачанням, політикою держави щодо військовослужбовців тощо. Тому, підтримавши протестний елемент у російських військових структурах, Лукашенко тим самим заробив очки серед російських військових, як серед тих, хто виступав разом із “Вагнером”, так і тих, хто не виступав, а очікував на розвиток подій”, — сказав він.
Також, за словами аналітика, Лукашенко за рахунок ПВК “Вагнер” хоче значно посилити підготовку білоруської армії.
“Білоруська армія не бере участі у військових діях, її військовослужбовці, перш за все, молодші та старші офіцери не мають досвіду бойових дій, не вивчають основні тенденції застосування сучасних озброєнь. Звісно, досвід “вагнерівців” буде безцінним, особливо якщо когось вдасться перевербувати і з кимось підписати контракти на службу в білоруській армії. Лукашенко заявив, що він проситиме учасників групи “Вагнера” допомагати в підготовці білоруських військових, але він не говорив, що він співпрацюватиме з групою “Вагнер” як такою. Отже, на цьому етапі буде, очевидно, співпраця фізичних осіб, окремих солдатів, командирів із білоруською армією. Значить, тут бажання посилитися”, — каже Алєсін.
Крім того, за інформацією аналітика, Лукашенко будує дуже широкі плани щодо “господарського проникнення” на Африканський континент, у Латинську Америку тощо.
“Він організував дуже серйозні проєкти, у тій же самій Африці, пам’ятаємо його візит до Зімбабве, де він пропонував Зімбабве стати білоруським хабом із проникнення білоруських технологій і продукції, виробів на африканський ринок. І, звісно, з огляду на напружену обстановку в Африці, де є багато племінних озброєних груп, незаконних збройних формувань, група “Вагнер” зі своїми послугами з охорони промислових білоруських підприємств, білоруських громадян в Африці та проєктів із видобутку корисних копалин, вочевидь, дуже доречною була б для Лукашенка. Тим більше, що білоруська конституція не дозволяє направляти туди білоруських громадян за межі Білорусі. Тобто ми бачимо комплекс вигод, які Лукашенко хоче отримати від групи “Вагнера””, — заявив Алєсін.
Також, зазначив він, важливий ще й інформаційний ефект.
“Той інформаційний удар, який було завдано по громадській думці західних країн перекиданням групи “Вагнера” на територію Білорусі”, — резюмував незалежний військовий аналітик.
Читайте також: Які плани Лукашенка на ПВК “Вагнер” — дані української розвідки
Нагадаємо, як розповів радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк, губернатор Тульської області, колишній охоронець Путіна Олексій Дюмін був головним перемовником під час невдалого військового заколоту “Вагнера”. Можливо, він у такий спосіб намагався стати “перехоплювачем влади” — тим, кого називають наступником Путіна, але для нього ця ситуація була фальстартом.