Лукашенко допоміг Путіну викрасти тисячі дітей з України — що з ними відбувається (ВІДЕО)

Білоруський Червоний Хрест причетний до викрадення українських дітей. Голова організації Дмитро Шевцов заявив, що неповнолітніх нібито “вивозять на оздоровлення” з тимчасово окупованих Росією територій України, і що Червоний Хрест “робив, робить і робитиме це”, повідомляє FREEДОМ.

“Це було за чотири дні до кінця табору. Вони прийшли й сказали, що табір закінчується: у центрі Донецька сильний обстріл, і ми не зможемо перевезти вас назад. І що нам треба обрати: у тимчасову прийомну сім’ю чи дитячий будинок. Почали наполягати, щоб ми обрали прийомну сім’ю. Я сказав, що мені потрібно зателефонувати татові та дізнатися. Вони сказали, що давай швидше вирішуй, не можна довго думати”, — розповідає хлопчик із Маріуполя Матвій Межовий, який пережив депортацію.

Хлопчик та дві його сестри — одні з небагатьох українських дітей, яких удалося повернути з Росії. Окупанти розлучили їх із батьком, коли захопили місто Маріуполь Донецької області. Чоловіка відправили до фільтраційного табору, де він провів понад місяць. За цей час дітей перевозили до різних місць утримання три рази. Повернути їх вдалося лише дивом. Волонтери допомогли батькові дістатися санаторію в Підмосков’ї, де дітей уже збиралися примусово віддати до прийомних родин. В Офісі омбудсмена України заявляють, що Росія свідомо відвозить дітей якнайдалі від України й всіляко заважає їхньому поверненню додому.

“Наприклад, ми надсилаємо листи з проханням повернути конкретних дітей, а російська сторона відповідає, що такої дитини немає. Коли ми повторно надсилаємо запит, де міняємо ім’я дитини на російську транслітерацію, отримуємо іншу відповідь, що така дитина у них є. Тобто РФ навмисне змінює дані про українських дітей на російський манір. Така ситуація значно ускладнює процедуру пошуку”, — повідомили в Офісі омбудсмена України.

Усіх дітей депортують приблизно за однією схемою, як з’ясували журналісти-розслідувачі українських та міжнародних ЗМІ. Осиротілих чи дітей, родичі яких перебувають на неокупованій території, відправляють у нібито медичні центри. А якщо родичі присутні — сім’ю поділяють. Батьків можуть відправити на фільтрацію або запропонувати дітям путівку до літнього табору. У таких центрах дітям викладають спотворену історію з міфами про Україну і фактично нав’язують їм російську ідентичність. У деяких випадках до цього додається і військовий вишкіл. Після чого їх передають до інтернатів, а звідти можуть віддати до прийомної сім’ї в Росії. У всіх цих злочинних практиках бере участь і Білорусь. За даними журналістів, до центрів на території цієї країни вивезли вже понад 2 тис. дітей.

Нещодавно в соціальних мережах з’явилося відео з одного такого білоруського табору — “Дуброва” під Солігорськом, де провладні білоруські співачки, виступаючи перед українськими дітьми, бажають, щоб “здохли” лідери демократичного світу, а “Путін процвітав і взяв під свій контроль всю Україну”.

Шанси повернути дітей є лише в тому випадку, якщо опікуни особисто приїдуть забрати дитину із центру. Але дуже часто дізнатися, куди саме її забрали, неможливо. Іноді родичам відмовляють без жодних причин. При цьому до самих українських дітей, навіть після того, як їх віддають у нібито нову родину, ставляться як до ув’язнених.

“Ці діти живуть під тотальним контролем. Їх обмежують у використанні телефонів, встановлюють камери у квартирах, змушують змінювати імена у соціальних мережах. На багатьох з них вдома чекають рідні. Але вивезти дитину з території Росії наразі майже неможливо. Підлітків, які наважуються бігти, затримують на кордоні та повертають “новим батькам”, — повідомила журналістка-розслідувачка Євгенія Моторевська у Facebook.

Україна змогла повернути додому 385 дітей. За кожного з них доводиться боротися в індивідуальному порядку: Росія не погоджується на повернення групами. За даними державного порталу “Діти війни”, підтверджено дані про 19,5 тис. дітей, яких незаконно депортувала Росія. На думку уповноваженої Верховної Ради з прав дитини Дар’ї Герасимчук, загалом у РФ можуть перебувати до кількох сотень тисяч депортованих українських дітей. Варто зазначити, що згідно з міжнародним правом депортація дітей — це одна з форм геноциду.

Нагадаємо, за даними заступника голови Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі, керівника Народного антикризового управління Павла Латушка, кількість українських дітей, які були вивезені з вересня 2022 року до Білорусі, може становити до 3 тис. осіб. Зокрема, білоруським юристам вдалося ідентифікувати понад 50 сиріт. Є попередні дані про те, що низка дітей вивозилася з території Білорусі на постійне перебування до Російської Федерації. Латушко наголосив, що незаконні дії щодо українських дітей здійснюються за вказівкою Лукашенка, доказову базу білоруські активісти подали до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС).

Прямий ефір