Літаки від Франції та новий пакет допомоги від США: підсумки зустрічі Зеленського з Байденом і Макроном в оцінках експертів

Володимир Зеленський і Джо Байден. Фото: president.gov.ua

Президент України провів дводенний візит у Франції. Він зі своєю дружиною і делегацією з Києва взяв участь у церемонії “Дня — Д” — річниці висадки союзних військ у Нормандії.

Український лідер провів низку важливих зустрічей напередодні саміту “Великої сімки” і Глобального саміту миру — з президентом США Джозефом Байденом і президентом Франції Еммануелем Макроном.

Про що Зеленський говорив із Байденом у Франції

Під час церемонії “Дня — Д” лідерами різних держав були проведені паралелі між вторгненням Росії в Україну та агресією нацистської Німеччини, яка спровокувала Другу світову війну. На цьому акцентував і сам президент Зеленський.

“Жодних ліній для зла не існує. Як 80 років тому, так і зараз. Якщо хтось сам спробує намалювати часові лінії, це дасть лише паузу перед новою війною. Як і тоді, коли зло розгортало агресію проти своїх сусідів у 1930-х роках. Гітлер долав лінію за лінією. Так само це робить Путін”, — заявив Зеленський.

Церемонія відбулася на території меморіалу Omaha Beach у французькому місті Сен-Лоран-сюр-Мер. Присутні подивилися документальний фільм про висадку військ союзників, а також історичну реконструкцію цієї події. У небі на честь 80-річчя висадки пролетіли військові літаки.

Після виступу в парламенті Франції він зустрівся з президентом США Джозефом Байденом.

“Обговорили оборонні можливості України, ситуацію на полі бою, підготовку до підписання двосторонньої угоди про безпеку”, — повідомив глава Української держави.

Під час зустрічі Байден оголосив про виділення нового пакета допомоги Україні на 225 млн дол. До нього увійдуть, зокрема, зенітні ракети Stinger, боєприпаси для HIMARS, катери та бронетранспортери. Президент США також вибачився за затримку в ухваленні фінансування для України.

“Ви продовжуєте боротися таким чином, що це просто захоплює. І ми не збираємося кидати вас. Я прошу вибачення за ті тижні, коли ми не знали, що відбувається з точки зору фінансування. Але ми, нарешті, зробили це, і відтоді я оголосив про шість значних пакетів допомоги, включно з сьогоднішнім”, — сказав Байден.

Як повідомили пізніше в Білому домі, президент України поділився з президентом США “відвертою оцінкою” ситуації на полі бою.

Водночас, як зазначив радник Білого дому Джон Кірбі, можна з упевненістю сказати, що з огляду на отриману від США військову допомогу ЗСУ змогли перешкодити наступу військ РФ, особливо навколо Харкова.

Також Володимир Зеленський під час візиту до Парижа провів зустрічі з двопартійними делегаціями Сенату і Палати представників Конгресу США.

“Під час зустрічі розповів про ситуацію на фронті, зокрема про постійні масовані російські обстріли керованими авіаційними бомбами, ударними дронамі та ракетами. Дозвіл США на обмежене використання американської зброї на полі бою надзвичайно важливий. Обговорили конкретні кроки, що дають змогу зменшити можливості Росії обстрілювати об’єкти цивільної інфраструктури”, — повідомив Зеленський.

Також сторони обговорили питання підготовки до Глобального саміту миру.

Ще одна двостороння зустріч лідерів двох країн відбудеться на саміті “Великої сімки” (G7), який відбудеться 13-16 червня в Італії. Ключовим пунктом порядку денного саміту будуть шляхи використання доходів від заморожених російських активів для допомоги Україні.

Співпраця з Францією

Франція передасть Україні партію винищувачів. До того ж президент Франції Емманюель Макрон заявив, що відправлення французьких інструкторів в Україну для навчання українських військовослужбовців жодним чином не вплине на ескалацію війни, крім того, багато хто з союзників уже дав згоду на розширення такої коаліції.

“Завтра ми почнемо нове співробітництво і оголосимо про передачу французьких винищувачів Mirage 2000-5, які дадуть змогу Україні захистити свою землю, свій повітряний простір… Ми вирішили, що Франція укомплектує повністю, навчить персонал повної бригади в рамках зусиль із регенерації українських сил”, — заявив Макрон.

При цьому, він підкреслив, що Франція не воює з Росією.

Mirage 2000 (“Міраж”) — це французький багатоцільовий винищувач четвертого покоління. З їхньою допомогою Україна зможе запускати далекобійні ракети Scalp або Storm Shadow по військових цілях у російському тилу. Це станеться вже дуже скоро, кажуть експерти.

Президент України Володимир Зеленський закликав світових лідерів із великим політичним впливом у своїх регіонах сприяти залученню до участі в Саміті миру тих лідерів, які все ще балансують між Україною та Росією.

Своєю чергою Макрон розраховує, що Європі вдасться домовитися з державами-учасницями БРІКС, зокрема, з Китаєм, Індією та Бразилією про позиції щодо досягнення довгострокового миру в Україні.

Крім цього президенти обговорили, як протистояти спробі РФ розширити бойові дії. Україна налагоджує економічну співпрацю з Францією, зокрема йдеться про спільне виробництво зброї.

“Сьогодні є підписані угоди з цього приводу, і будуть ще підписані угоди, і серед іншого ми домовилися про відкриття… в Україні офісу КНДС — французької компанії, разом із якою вироблятимемо в Україні боєприпаси для артилерії 155 калібру”, — сказав глава Української держави.

Під час візиту міністр збройних сил Франції Себастьєн Лекорню показав главі держави продукцію компаній французького оборонно-промислового комплексу (ОПК), яку планують відправити в Україну.

Володимир Зеленський також поспілкувався з представниками компаній французького ОПК. Обговорили оборонні потреби України та нарощування виробництва самохідної артилерійської установки (САУ) Caesar, артилерійських снарядів, зокрема далекобійних, засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ) і бронетехніки.

Коментарі експертів

Про підсумки робочої поїздки Володимира Зеленського до Франції, значущість військової співпраці з Парижем та зустріч його з Джозефом Байденом — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, виконавчий директор “Міжнародної асоціації малих міст”;
  • Петро Олещук, політолог, доктор політичних наук;
  • Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегій;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
  • Геннадій Хазан, президент Української авіаційної асоціації пілотів і власників літаків “АОПА Україна”, український авіатор і волонтер;
  • Ярослав Божко, голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Яр.

ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Світу важлива консолідація проти путінської агресії

— Якщо об’єднати пакети Франції на 650 мільйонів євро та на американські 220 мільйонів доларів, то в сумі це майже 1 мільярд доларів. Сказати, що це несуттєво — не можна. Звісно ж, там є кошти і на відновлення інфраструктури, але американський пакет здебільшого спрямований на посилення наших озброєнь.

Надзвичайно важливо, що український президент із делегацією був на важливій для Франції події. Володимир Зеленський у своїй промові прямо порівняв диктатора Путіна з Гітлером. Ба більше, для мене було надзвичайно цікаво і символічно, коли у своїх промовах Україну згадували всі лідери. Тобто для світу важлива консолідація.

Світ проводить паралелі з Другою світовою війною, з участю союзників у ній. Ці країни збираються на саміт миру, у боротьбі з тоталітаризмом Путіна.

Для нас це надзвичайно важливо. Володимир Зеленський, можливо, знайшов слова, які підняли рівень делегації в країнах на майбутньому саміті. Можливо, він зміг залучити ще нові країни до участі в цьому саміті. Не варто недооцінювати участь України в такій символічній події, як річниця висадки в Нормандії.

Для мене дуже дивно було те, що Байден прямо і публічно вибачився за те, що Сполучені Штати так довго не могли ухвалити остаточне рішення про виділення фінансової допомоги, а як наслідок і військової.

Мені це говорить про якийсь людський зв’язок між двома президентами. І він, мені здається, цим коментарем вийшов за межі протоколу і сказав, дійсно, те, що він хотів сказати.

ПЕТРО ОЛЕЩУК: Якщо російський режим можна порівняти з режимом нацистської Німеччини, то і протистояння йому має бути таким самим

— Природно, залишаються актуальні питання, пов’язані з українською обороноздатністю: авіація, ППО, можливість збивати російські ракети, вражати російські військові об’єкти, зокрема на російській території, зокрема й ті об’єкти, з яких регулярно стріляють по Україні.

Наразі, якщо говорити про G7, то там ключове питання — про російські активи, про їхню конфіскацію і застосування для потреб України. Таких активів у країнах “Великої сімки” досить багато, і потрібне принципове рішення про те, щоб їх використовувати. Далі — питання, пов’язані з довготривалою підтримкою України підписанням договору про гарантії безпеки для України, яке планується найближчим часом. Тобто, насправді питань дуже багато. І причому частина з цих питань стосується безпосередньо військової допомоги для України.

Тривалий час існували штучно придумані Заходом “червоні лінії”, що нібито не можна застосовувати західну зброю на території Росії, мовляв, це на щось вплине. Але українські спецслужби провели успішні операції, ліквідували цілу низку важливих об’єктів на території Росії, зокрема й такі, що належать до ядерної інфраструктури. І це показало, що всі “червоні лінії” Москви мають дуже мало сенсу. І ми бачимо, як наші західні союзники почали поступово відмовлятися від своїх заборон. Але цей рух має тривати, і потрібно приходити до розуміння того, що не повинно бути жодних обмежень щодо використання Україною західного озброєння.

Наслідки Другої світової війни досі відчуваються в усьому світі. І якщо ми говоримо про те, що російський режим можна порівняти з режимом нацистської Німеччини, то і протистояння йому має бути таким самим. І причому вже зараз, а не колись потім, коли він становитиме пряму загрозу країнам Європейського Союзу і НАТО.

А ми бачимо, що російський режим своїх цілей не приховує — не тільки на рівні пропаганди, а й у висловлюваннях перших осіб. Вони прямо кажуть: наші цілі — це неоімперіалізм, експансіонізм, усе те, що належало Російській імперії, повинно бути наше. Тобто ніхто цього не приховує.

Нацистська Німеччина теж керувалася такою логікою: все зводилося до того, що в неї є якісь історичні причини, щоб на всіх нападати і проти всіх воювати.

ІГОР ЧАЛЕНКО: США чимало вкладає в перспективну угоду у сфері безпеки з Україною

— У нещодавньому своєму інтерв’ю Джо Байден натякав, що не пов’язує мир в Україні з НАТО і з членством України в Альянсі, але він готовий надавати необхідне озброєння і стати таким собі гарантом безпеки України. І справді, сьогодні не тільки Україна, а й американська сторона чимало вкладає в перспективну угоду у сфері безпеки. При цьому звучало те, що ця угода має бути не менш результативною, ніж, наприклад, з Ізраїлем.

У двосторонньому безпековому договорі зі США можуть бути відображені і надання додаткового озброєння, і відправка іноземних інструкторів тощо.

Очевидно, що розв’яжеться питання щодо закриття хоча б частини українського неба західними системами протиповітряної оборони (ППО). Тобто, я думаю, насправді в безпековому договорі буде відображено багато таких нюансів.

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Американська допомога, як і раніше, йде із затримками

— Основні поставки військової допомоги йдуть від європейських партнерів — Франція, Велика Британія, Німеччина, Данія, Норвегія, низка інших країн. Щодо Сполучених Штатів ми бачимо постійні затримки військово-технічної допомоги.

Із 61 млрд доларів, які були проанонсовані Штатами в плані військово-технічної підтримки Збройних сил України, на жаль, передана лише незначна частина.

Ми вітаємо допомогу європейських країн. Але щодо допомоги з боку Сполучених Штатів, ще раз підкреслю — на жаль, її недостатньо. І коментарі американського президента свідчать про те, що він прекрасно розуміє, що характер військово-технічної допомоги, яку надають Сполучені Штати, вкрай недостатній.

Повітряно-космічні сили Російської Федерації користуються тим, що завдають ударів по позиціях ЗСУ і по житлових районах прифронтових територій України поза зоною досяжності українських систем ППО. Винищувач “Міраж” може використовувати ракети класу “повітря-повітря” дальністю 100-120 км. Тобто в зоні ураження “Міражів” опиняться і російські “сушки”, якими Росія тероризує мирне населення українських міст.

ГЕННАДІЙ ХАЗАН: Некоректно говорити, що літаки Mirage старі і Франція їх списує

— Старий літак — це той, який уже не може піднятися в повітря. А всі інші літаки — без різниці, якого року виробництва. Найголовніше, щоб вони мали справді льотну придатність. А це означає, що їхній технічний стан відповідає всім нормам і вимогам, і вони можуть виконувати польоти.

Різні країни застосовують різні типи повітряних суден, вироблені ще в минулому столітті. І досить успішно. В індійських ВПС є досить серйозний досвід спільного бойового застосування цих літаків з МіГ-29. Досвід уже такий є, він може бути повторений, і я, найімовірніше, вважаю, що він буде повторений.

Наявність у Збройних силах України різнотипної авіаційної техніки серед фахівців називається “зоопарком”. Тобто досить непросто різні типи повітряних суден обслуговувати, тримати необхідну кількість запасних частин на складах тощо.

Але якщо таке рішення буде ухвалено, у нас ніколи літаків і військової техніки багато не буває. Дійсно, хотілося б, щоб було щонайменше, бригада була озброєна такою технікою, і були запасні літаки, і компоненти для них, розхідники та інше. Щоб це не змушувало літаки простоювати на землі.

ЯРОСЛАВ БОЖКО: Не варто забувати, що в США проходять передвиборчі перегони

— Затримка військової допомоги Україні від США залежала не від Байдена і не від Білого дому. Білий дім якраз, на відміну від партійних ланок американської політики, поспішав із тим, щоб цю допомогу нам швидше надати. Але у США тривають передвиборчі перегони, тож якоюсь мірою Байден наголошує на певній моральній значущості цього процесу, натякаючи, мабуть, на республіканців, які спочатку блокували законопроєкт про військову допомогу.

Байден намагається якоюсь мірою і для американського користувача створити відчуття, що демократи борються за певні моральні цінності, тоді як республіканці це люди, через яких доводиться президенту вибачатися. Що далі, то більше сенсу буде саме в таких передвиборчих тлумаченнях.

США — це не одна людина, яка ухвалює рішення, а величезна мережа різноманітних інституцій і, що важливіше, політичних груп і течій. І якоюсь мірою проблемою для України є те, що наша позиція відносно слабко представлена в республіканському середовищі. Можливо, або Росія цим скористалася, або частина американських політиків затаїла на нас образу і пов’язала, можливо, нашу владу з демократами, як це заведено зображати в конспірологічних схемах.

Читайте також: Український саміт миру відбудеться у Швейцарії: як країна змінює концепцію нейтралітету

Прямий ефір