Літаки країн НАТО в українському небі: ефективність F-16 і можливість постачання інших західних винищувачів обговорили експерти

Винищувачі Mirage. Фото: gettyimages.com

Саме Нідерланди поставили в Україну перші винищувачі F-16 у липні 2024 року. Уперше це підтвердили на офіційному рівні. Найближчими місяцями Україна має отримати всі з 24 літаків, які мають передати Нідерланди. 

Збільшення авіапарку України 

Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс відвідав Харків і на платформі Х офіційно визнав, що перші винищувачі F-16 передала його держава: 

“Я вперше можу офіційно оголосити, що перші нідерландські F-16 поставлені в Україну. Це термінова потреба. У Харкові я бачив збитки від російських авіаударів і чув часті сигнали повітряної тривоги”, — заявив Рубен Брекельманс.

Про те, що Україні необхідні для захисту американські винищувачі F-16, говорили з початку повномасштабного російського вторгнення. Довгий переговорний процес призвів до того, що чотири держави-члени НАТО — Бельгія, Нідерланди, Данія і Норвегія — заявили про те, що готові передати Україні літаки. Наразі йдеться про 79 літаків, раніше президент Зеленський заявляв, що для повного захисту неба України необхідно 128 американських винищувачів. 

Влітку в The Wall Street Journal було опубліковано інформацію про те, що США погодилися оснастити винищувачі F-16 для України ракетами класу “повітря-повітря” AIM-120C-8 AMRAAM і AIM-9X, протирадіолокаційними ракетами класу “повітря-земля” AGM-88 HARM та іншою сучасною зброєю. 

Пілотів, навчених на F-16, наступного року стане більше. Президент США Джо Байден доручив Пентагону розширити програму підготовки на 18 льотчиків. Раніше у вересні стало відомо, що перша група українських пілотів розпочала теоретичне навчання на винищувачах F-16 у Румунії, а до практичних занять може перейти в найближчі кілька місяців.

Тим часом Франція передасть Україні винищувачі Mirage 2000 у першому кварталі 2025 року. Перед цим вони будуть оснащені новим обладнанням. Про це повідомив міністр оборони країни Себастьян Лекорню. 

За його словами, модернізацію проводять на базі Казо в Жиронді. Літаки отримають бойові можливості класу “повітря-земля”, також будуть посилені їхні системи радіоелектронної боротьби. Крім того, триває підготовка пілотів і механіків для обслуговування цих винищувачів.

Думки експертів

Які західні літаки необхідні Україні? Як F-16 справляються зі своїми завданнями? Якими ракетами та для яких цілей найкраще оснащувати західні літаки для того, щоб вони були ефективні в Україні? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Анатолій Храпчинський, експерт у сфері авіації, заступник генерального директора компанії з виробництва засобів радіоелектронної боротьби;
  • Костянтин Криволап, авіаційний експерт;
  • Валерій Рябих, військовий експерт;
  • Богдан Долінце, експерт з питань розвитку авіаційного ринку.

АНАТОЛІЙ ХРАПЧИНСЬКИЙ: F-16 відкрили для України можливість отримати інші типи літаків

— Україна перейшла на новий тип літаків F-16, у нас готові для них аеродроми. Українські пілоти вже готуються за новою програмою, яка дасть змогу тим, хто пройшов цю підготовку, оперативно перейти на новий тип літаків. 

У принципі, візія Повітряних сил України передбачала ще 2020 року експлуатацію як шведських Gripen, так і французьких винищувачів Rafale або ж Eurofighter Typhoon. Можна говорити про те, що з появою F-16 ми відкрили собі можливість для отримання інших типів літаків. 

Головне питання — яким озброєнням ми оснастимо ці літаки. Якщо ми будемо далі працювати, припустимо, з озброєнням, яке має малу тактичну глибину, то F-16 нам достатньо. Я сподіваюся, що незабаром, в Україну поставлять винищувачі Mirage 2000, які зможуть нести крилаті ракети Storm Shadow. Тоді вже можна буде говорити про тактичну глибину 450-560 кілометрів. 

КОСТЯНТИН КРИВОЛАП: Літаків Gripen дуже мало у світі

— Наразі незрозуміло скільки літаків Mirage 2000 і Gripen можуть передати Україні. Кількість цих винищувачів дуже обмежена: Gripen було випущено там близько 230 штук, а загальна кількість Mirage 2000 — близько 650. Літаки Mirage 2000 французи перестали випускати десь на початку 2000-х років. 

На Mirage 2000 можна поставити французьку бомбу AASM Hammer, хоча вона підходить і до Міг-29, і до Gripen. Було б добре, якби нам передали ескадрилью літаків Mirage, яка перебуває в Королівських збройних силах Катару, тобто там 12 машин, озброєних і адаптованих ракетою “повітря-повітря” MBDA Meteor. Ця ракета дивовижним чином б’є на 300 кілометрів, тому що в неї повітряно-реактивний двигун. 

Сучасні модифікації ракети MBDA Meteor б’ють на 300 кілометрів. Це значно далі, ніж усі можливості російських винищувачів Су-35 і Су-34. Одна така ескадрилья Mirage могла б дуже багато чого наробити. 

Що стосується Gripen, то він ще менший за габаритами, ніж F-16, але може мати аналогічне бойове навантаження. Цей літак добре модернізований і до нього добре підходять усі європейські види озброєнь, а також американські бомби та ракети. 

Завжди декларувалося, що нам потрібно саме від 180 до 200 літаків F-16. Всі прекрасно розуміють, що Gripen у світі дуже мало і 200 екземплярів нам не дадуть.  

ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: Україні потрібно урізноманітнити авіапарк

— Літаки F-16 могли б замінити всю наявну в України авіацію, якби їх надали в необхідній кількості. Літаки, які передають Україні, отримують додаткові удосконалення, і це дає змогу їм відповідати умовам застосування. F-16 оснащені сучасними комплексами захисту літака — це рухомі системи, які забезпечують радіоелектронний захист. На жаль, зараз поки що ми не можемо бачити весь цей потенціал. 

Зараз в Україні триває перший етап використання F-16 як засобу протиповітряної оборони для боротьби з повітряними цілями противника. Йдеться про крилаті ракети та безпілотники, які РФ запускає по території України. Коли прибуде основна маса літаків F-16 з обіцяних, це суттєво вплине на можливості Повітряних сил України. 

Зараз говорять про те, щоб також передати Україні шведські літаки Gripen. Крім того, є інформація про можливий розвиток виробництва винищувачів у кооперації з Україною. Якщо говорити про Швецію, то подібна кооперація може також включати літаки дальнього радіолокаційного виявлення, які мають допомогти нам отримати нові розвідувальні можливості. Це побудова єдиної системи управління, яка б включала всі елементи. 

Зараз наші Су-24 використовуються як носії ракет Storm Shadow і SCULP. Подібними ракетами можна було б оснастити й французький літак Mirage 2000. Наші партнери можуть нам допомогти урізноманітнити авіапарк. Якщо Франція береться за передачу цієї техніки, то вона береться і за підготовку льотчиків, персоналу.

За нормальних умов Україна буде прагнути до того, щоб в арсеналах наших сил залишився єдиний літак, який би дозволив вирішувати всі необхідні завдання, наприклад, як F-35 у Нідерландах. 

БОГДАН ДОЛІНЦЕ: Французькі Mirage 2000 можуть бути оснащені коригованими авіабомбами

— Фінальний результат модернізації літаків Mirage ми дізнаємося тільки після появи цих бортів в Україні. Найімовірніше, йдеться про модернізацію цих бортів для можливості застосування так званих коригованих авіабомб. Які це будуть бомби, який їх буде перелік? Найімовірніше, якась частина озброєнь із того арсеналу, який використовує Франція. 

Також може йтися про модернізацію самого програмного комплексу, що дасть змогу використовувати Mirage як фактично багатоцільовий літак. Імовірно, може знадобитися модернізація або бортових пілонів, до яких ті чи інші види озброєння кріпляться, або, можливо, буде просто модернізація самого тільки програмного комплексу для того, щоб дати можливість пілотові з борту літака вводити, наприклад, координати цілей або, наприклад, керувати цією авіабомбою. 

Читайте також: США вперше передають Україні JSOW: які можливості з’являться у ЗСУ, розповіли експерти

Прямий ефір