Роботи в українських рятувальників за час повномасштабного вторгнення Росії на територію України стало набагато більше. Вони ліквідовують пожежі та наслідки обстрілів, розбирають завали, рятують тих, хто опинився під руїнами будівель. У Харкові та області співробітники Державної служби з надзвичайних ситуацій щодня виїжджають на виклики. Серед них — герої сюжету FREEДОМ — пожежники-рятувальники, брати-близнюки Володимир та Юрій Авдєєнко.
Володимиру та Юрію по 40 років, 19 із них вони працюють рятувальниками. Зізнаються, професію їм обрала мама, коли вони ще служили в армії, щоб зробити з них нерозлучну команду.
“Усі однаково працюють, у кожного — свої завдання. Гасіння пожежі, порятунок людей, розбирання конструкцій, усе таке”, — кажуть брати.
Новина про повномасштабне вторгнення російських військ застала їх дорогою до частини. Сім’ї евакуюватися відмовилися. Юрій і Володимир із перших днів війни на бойових чергуваннях.
Юрій Авдєєнко, який вважає себе старшим братом, бо народився на кілька хвилин раніше, розповідає: навесні та влітку 2022 року російська регулярна армія обстрілювала Харків практично з усіх видів гармат. Пожеж у житлових будинках після обстрілів було так багато, що вони не встигали навіть переодягатися:
“Бувало й таке, що ні в чому виїхати було, мокре все було. Уже одна, друга боївка, третю діставали, мокрі — не встигали висохнути — виїжджали дуже часто”, — зазначив Юрій.
Коли Збройні сили України змогли провести масштабний контрнаступ у Харківській області, характер робіт дещо змінився. Тепер рятувальники більшу частину часу зайняті розбором завалів, під якими можуть перебувати люди.
“Не страшно гасити пожежі, найскладніше в пожежній охороні — це порятунок людей. Тому що ти там працюєш на швидкість й всі сили віддаєш цьому”, — сказав Володимир.
Один із найрадісніших моментів у роботі рятувальників — швидко та злагоджено встигнути допомогти постраждалим.
“Було таке, що ми по сходах спускали немовлят ось таких, не було виходу, там горіло все, веранда — і ми через сходи спускали їх”, — розповідає Володимир.
Майже 3 тисячі викликів на пожежі, і 2 тисячі з них — розбір завалів після російських ударів. Такі дані за майже 2 роки повномасштабної війни наводять рятувальники тільки по роботі в Харкові. Один з останніх випадків стався 9 січня. Внаслідок обстрілу балістичними ракетами готельного комплексу в центрі міста постраждали 13 осіб. Аварійно-рятувальні роботи тривають і зараз.
“На цій ділянці працюють 3 розрахунки, 8 людей, проводимо роботи з розбирання зруйнованої будівлі, з 5-го до 3-го поверху — знімаємо, зрізаємо пошкоджені елементи будівельних конструкцій. Ви бачите, що сама будівля — вона жива, стіни і перекриття теж рухаються, тобто може завалитися, і в цьому полягає складність”, — сказав начальник чергової зміни Головного управління ДСНС у Харківській області Тарас Павлюк.
У Головному управлінні ДСНС Харківської області кажуть, у них працюють ті, хто розуміє щоденний ризик та готовий ризикувати життям заради життя інших.
“Моральний дух високий, можна сказати — зашкалює, адже всі хлопці рвуться в бій, а саме виконують бойові завдання з гасіння пожеж, з порятунку людей. Попри те, що можливі повторні обстріли, вони виконують свою роботу, своє завдання, ризикуючи власним життям. І це засвідчила щоденна їхня робота на будь-якому прильоті — чи то місто Харків, чи то Куп’янський або Вовчанський райони”, — сказав речник Головного управління ДСНС України в Харківській області Євген Василенко.
З 24 лютого 2022 року в Харківській області, ліквідовуючи наслідки під час повторних обстрілів, загинули 4 рятувальники, 35 співробітників ДСНС дістали поранення.
Читайте також: 17 постраждалих, пошкоджено 20 будинків — РФ атакувала Харків: кадри наслідків обстрілу (ФОТО, ВІДЕО)
Нагадаємо, російські окупаційні війська напередодні ввечері та вночі атакували територію України із застосуванням ударних безпілотників та ракет С-300. Сили ППО знищили 19 дронів-камікадзе.