Ліквідовано 400 російських “мобіків”: удар по окупованій Макіївці розбираємо з експертами

Руїни ПТУ №19, м. Макіївка. Фото: РИА "Новости"

У ніч із 31 грудня на 1 січня Збройні сили України (ЗСУ) завдали потужного удару по базі російських окупантів, що розташовувалася в тимчасово окупованій Макіївці (Донецька область) у будівлі профтеххучилища №19.

За даними Управління стратегічних комунікацій ЗСУ, унаслідок атаки високоточною зброєю ліквідовано приблизно 400 російських військових, ще приблизно 300 дістали поранення.

У Генеральному штабі ЗСУ підтвердили нанесення удару по пункту зосередження живої сили і техніки в Макіївці. Згідно з інформацією Генштабу, знищено і пошкоджено до 10 одиниць ворожої військової техніки різних типів, а втрати особового складу уточнюються.

“Новорічний подарунок” від ЗСУ

Удар по будівлі макіївського училища могли завдати в той час, коли російське телебачення транслювало новорічне привітання президента РФ Володимира Путіна.

ПТУ №19 до вибуху. Фото: t.me/andriyshTime

Точна кількість загиблих у Макіївці російських військових на сьогодні невідома. Міністерство оборони Росії визнало загибель лише 63-х російських військовослужбовців. Варто зазначити, що спочатку в повідомленні Міноборони РФ було присутнє слово “мобілізованих”, проте пізніше згадка про мобілізованих зникла.

Перед цим російські воєнкори заявляли про десятки загиблих, тоді як представники так званої “ДНР” — лише про 15 поранених.

У Міноборони РФ заявляють, що “удар було завдано шістьма реактивними снарядами HIMARS по пункту тимчасової дислокації одного з підрозділів російських військових”. За даними ЗМІ, у підвалі училища зберігалися боєприпаси, які здетонували в момент удару. Біля будівлі стояла військова техніка, яку також було знищено.

ПТУ №19 після вибуху. Фото: t.me/andriyshTime

Губернатор Самарської області Дмитро Азаров повідомив, що в Макіївці загинули військовослужбовці з його регіону. Для уточнення відомостей він порадив родичам мобілізованих звертатися до військкомату за місцем їхнього призову, після чого запит надішлють по лінії міністерства оборони Росії.

Російські пропагандистські Telegram-канали інформують, що під час удару по Макіївці загинули військовослужбовці з чотирьох міст Самарської області. Так, сьогодні, 3 січня, жалобні заходи відбуваються в Самарі, Тольятті, Новокуйбишевську та Сизрані.

Як повідомляє Idel.Реалии, в одному із самарських пабліків опублікували номер телефону “гарячої лінії”, пов’язаної з “подіями 44 полку в Макіївці”. У виданні зазначають, що 30 грудня там же було розміщено інформацію про підготовку посилок для надсилання мобілізованим 44-го і 45-го полків. У публікації прямо не вказувалося місце розташування військових, але значилося, що організатори також збирають малюнки для дітей Макіївки.

Реакція на події в Макіївці в РФ і світі

Удар по російській базі в Макіївці викликав цілий шквал критики на адресу військового керівництва РФ в інформаційному просторі Росії й так званих “народних республік”.

Пропагандистські Telegram-канали називають те, що трапилося в Макіївці, “жахливою некомпетентністю” і “справжнісіньким злочином” воєначальників, які розміщують особовий склад якраз під удар ракет HIMARS.

Ексспівробітник ФСБ РФ і колишній “міністр оборони ДНР” Ігор Гіркін, який “прославився” нападом на Слов’янськ у 2014 році, заявив, що “об’єкт, у якому розташовувався підрозділ, який складався здебільшого з мобілізованих громадян РФ, був знищений майже повністю”. За його словами, “знищено практично всю військову техніку, що стояла впритул до будівлі без найменшої ознаки маскування”.

Зі свого боку, наближений до Путіна російський олігарх і творець ПВК “Вагнер” Євген Пригожин загибель російських військових у Макіївці прокоментував у соцмережах зображенням радянського плаката 1941 року “Не базікай”.

В американському Інституті вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW) вважають, що Міноборони РФ намагається перекласти провину за погану організацію заходів гарантування безпеки і секретності операцій на чиновників “ДНР” і самих мобілізованих.

Водночас керівники горезвісної “республіки”, призначені Москвою, заявили російським ЗМІ, що причиною удару стала “висока стільникова активність військовослужбовців”. За їхніми словами, російські військовослужбовці порушили оперативну безпеку, скориставшись особистими мобільними телефонами, що дало змогу українським силам завдати точкового удару по базі. У “ДНР” закликали притягнути до відповідальності тих, хто ухвалив рішення розмістити військових в одній будівлі.

“Підконтрольні Кремлю ЗМІ та деякі блогери підтвердили цю заяву, заявивши, що російським військовим не слід недооцінювати здатність України використовувати погані методи OPSEC (оперативної безпеки) на передовій, і закликали Кремль запровадити суворіші правила використання стільникових телефонів серед військовослужбовців”, — повідомили в ISW.

При цьому російські військові блогери, пов’язані з ПВК “Вагнер”, спростовують твердження представників “ДНР” про те, що цілеспрямований удар по будівлі ПТУ пов’язаний з активним використанням мобільних телефонів. Вони заявили, що військове командування РФ спростило ЗСУ завдання ударів по місцях, де перебувають сотні російських військовослужбовців.

Зокрема, один із колишніх російських офіцерів також заявив, що окупанти зберігали боєприпаси в підвалі училища, що лише посилило потужний удар. Інші військкори й блогери звинувачують військових командирів у тому, що вони не розбили російських військових у Макіївці на більш дрібні групи.

Аналітики Інституту вивчення війни впевнені, що нищівний удар по Макіївці в новорічну ніч істотно підірвав авторитет Путіна. У ISW стверджують, що такі серйозні військові провали можуть ускладнити спроби президента РФ заспокоїти своїх співгромадян, а також знизити ефективність оскаженілої російської пропаганди.

“Настільки серйозні військові невдачі будуть і далі ускладнювати путінські зусилля по умиротворенню частини російського суспільства, налаштованого на продовження війни, і збереженню домінуючого наративу у вітчизняному інформаційному просторі. Російські джерела стверджують, що президент Путін доручив військовим і Слідчому комітету розслідувати інцидент у Макіївці. Нездатність Путіна відповісти на критику і виправити недоліки російської військової кампанії може підірвати довіру до нього як до практичного військового лідера”, — йдеться в повідомленні ISW.

У The New York Times (NYT) запевняють, що відповідальність за втрати окупантів у Макіївці несе особисто президент Росії Володимир Путін.

“Навіть найнижча кількість втрат буде одним із найкривавіших епізодів війни для ЗС Росії. Це особиста помилка президента Путіна, який обіцяв виправити кричущі недоліки й слабкості в армії”, — йдеться в матеріалі NYT.

Знищення бази російських окупантів у Макіївці не додасть популярності Путіну і на окупованих українських територіях. Як заявив надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії й Герцеговині (2010 — 2017 рр.) Олександр Левченко, після макіївських подій президент РФ на Донбас уже не поїде.

“Пєсков (Дмитро Пєсков, прессекретар президента РФ, — ред.) кілька разів заявляв про те, що Путін поїде в Донецьку область. Природно, він туди не поїхав. Після подій у Макіївці, напевно, точно не поїде. Навіть не пошле свого одного з трьох двійників. Що куди легше було б. Шойгу (міністр оборони РФ, — ред.) навіть був в Україні за 100 кілометрів від лінії фронту, розуміємо, щоб його “Хаймарси” не могли дістати. Тому Путін, напевно, не поїде. Ось тому, що на українській землі ніякого з хлібом сіллю його зустрічати ніхто не буде”, — зазначив дипломат.

Звісно, удар по Макіївці й великі втрати серед окупаційних військ викликали величезний резонанс у соціальних мережах, особливо в російськомовному сегменті. Зокрема, багато росіян співчувають загиблим військовослужбовцям, їхнім сім’ям і закликають знову бомбити Україну.

Інші лають чинну владу і військове керівництво за настільки відверті провали й велику кількість жертв.

Але є й такі коментатори, які просто заспокоюють росіян. Мовляв, що для Російської Федерації 600 осіб? Адже мобілізований резерв становить 25 мільйонів. На їхню думку, “на війні потрібно відключати емоції — або вони нас, або ми їх”.

Читайте також: Близько 400 російських мобілізованих загинули в Макіївці — подробиці

Думки експертів

Наскільки серйозним для росіян є удар по Макіївці? Що російська армія може зробити у відповідь? Чи вплинуть втрати в Макіївці на проведення мобілізації в Росії? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • спікер командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат;
  • експерт із питань безпеки Ігор Варченко;
  • генерал-майор запасу СБУ Віктор Ягун.

Юрій Ігнат: Загиблі в Макіївці окупанти вже не стануть “гарматним м’ясом”

— Не знаю, якими засобами це все було зроблено. Але якщо це сталося, ця інформація дійсно не може не радувати.

Ну, який може бути вплив, якщо кілька сотень окупантів вирушили в чорних пакетах на той світ? Який в них світ — незрозуміло, темний чи світлий, але, напевно, темний. Ось вони й вирушили.

Вони не поповнять певні підрозділи, не стануть ось цим гарматним м’ясом. Від цього, можливо, не постраждають і наші захисники на різних напрямках.

Безумовно, це дуже хороші новини, і більше б таких новин. А для цього нам потрібно трохи більше зброї від наших західних партнерів, і про це потрібно сурмити на весь світ. Треба розповідати, що саме західна високоточна зброя допомагає нам зберігати нашу незалежність, нашу територію, охороняти наше небо.

Західна зброя — це гуманна зброя, це високоточна зброя. Від неї не будуть сильно страждати мирні громадяни, тому що ми не Росія, ніколи в житті Україна не буде бомбити мирні міста, як це робила РФ у Сирії, в Маріуполі та в інших українських містах.

Тому нам потрібно більше сучасної високоточної зброї, яка швидко вижене окупантів з нашої землі.

Ігор Варченко: Росіяни можуть помститися за Макіївку ударами по мирних містах

— Наскільки це серйозно? Це, звичайно, серйозно. Ми зробили мінус 400. За нашими приблизними підрахунками, мінус 400 цих істот зараз у російській армії. Зрозуміло, що вони ще домобілізують, відмобілізують.

Але ми розуміємо, що нам свою справу робити. Кожного, хто з мечем прийшов на нашу землю, той загине від українського меча, “Хаймарса”, від української зброї, від українського захисника.

Як вони відчувають це? Навіть неважливо. Звичайно ж, морально психологічно – це чергова крапля, яка наближає кінець путінського режиму. Хвороба глибока, тому крапель потрібно буде ще достатньо для того, щоб цей режим все-таки впав. А що стосується нас, ми просто відняли 400 цих істот.

Ми били саме по військовій цілі, оскільки там перебували військові ворожої нам країни, які йшли вбивати українців.

Якби росіяни думали військовими категоріями, вони, звісно ж, не прийшли б в Україну. Але якщо якось абстрагуватися від цього, то вони б думали про те, що потрібно зробити, і як відповісти у військовій сфері. Вони думають зараз про те, як зробити так, щоб Україні було боляче.

Я думаю, що зараз вони думають про те, як би запустити ще кілька десятків ракет по мирних українських містах, по кварталах, де живуть мирні люди, діти й жінки. І, відповідно, якось психологічно компенсувати [удар по Макіївці] для себе і для росіян, звичайно ж.

Цими ударами вони будуть говорити: “Це наш гідний удар, це наша гідна відповідь тому, що вони зробили в Макіївці”, говорячи про нас. Ось саме так вони думають.

Мені важко сказати, наскільки ефективно вони зможуть дати відповідь у військовій сфері. Вони показують всю свою майстерність зараз на полі бою. І ця майстерність, звичайно, знову ж таки, в дужках.

Віктор Ягун: Макіївка стала першим населеним пунктом, про великі втрати в якому заговорила російська влада

— Треба розуміти, що росіяни готові до великих втрат. Вони тому й докладають зусиль щодо додаткової мобілізації населення і заповнення тих ніш, які утворилися під час знищення живої сили противника на тих чи інших напрямках.

Для них кількість загиблих, за великим рахунком, не дуже відіграє великої ролі. Проблема в тому, що вони, як правило, не визнавали такі великі втрати. Макіївка стала першим таким пунктом, про який почали повідомляти, через те, що здійнявся дуже великий галас…

І насамперед це вдарило, як не дивно, по Путіну. Уперше Міністерство оборони РФ офіційно визнало удар. Уперше воно назвало хоча б якусь більш-менш орієнтовну цифру загиблих.

Уперше Путін теж визнав, що таке сталося, і що за його вказівкою вперше почалося якесь псевдорозслідування: хто в цьому винен і чому так сталося. Це унікальна ситуація, яка вперше сталася за час цих бойових дій.

Інформація просочилася в російське суспільство. Це був сильний удар по одному з регіонів, коли до людей почала доходити інформація про те, що їхніх рідних немає.

Причому, всі дуже були розлючені на реакцію офіційних пропагандистів, які почали розповідати про те, що життя коротке, до смерті треба бути готовим, і краще цю смерть прийняти вчасно і там, де це треба. Це була ситуація, коли люди розлючені саме на офіційну владу.

Якщо вони не вживуть якихось там офіційних заходів, якщо не призначать когось винним, якщо не пояснять людям, що насправді відбувається, то ефект із кожним днем буде все потужнішим і потужнішим. Враховуючи, що вони збираються закрити кордони, і враховуючи мобілізацію.

Читайте також: Скільки ще потрібно вбити росіян, щоб у РФ змінилося ставлення до війни, розповів військовий експерт (ВІДЕО)

Прямий ефір