Лікарняний терор: як і навіщо Росія знищує медустанови в Україні

Медики, пологові будинки, поліклініки, лікарні в Україні — під прицілом путінських військ з перших днів повномасштабної війни. Російські солдати, які щодня калічать і ранять мирних українців, позбавляють їх ще й можливості вижити, отримавши необхідну медичну допомогу.

Про навмисні цинічні геноцидні практики армії РФ в Україні — детально в новому випуску “Спеціального репортажу” на телеканалі FREEДОМ.

Автор — Марина Нестерова.

Київ

8 липня 2024 року Росія завдала чергового масованого обстрілу по Україні. Під ударом опинилися Київ, Дніпро, Кривий Ріг, Слов’янськ, Краматорськ…

З неба на цивільну інфраструктуру рухнули 38 ракет різного типу. Одна з них влучила в корпус дитячої лікарні “Охматдит” у Києві. Ця багатопрофільна дитяча лікарня — найбільша в Україні. Тут лікують від рідкісних і найскладніших захворювань. Пересаджують кістковий мозок, рятують недоношених новонароджених, оперують онкохворих дітей. Там на стаціонарному лікуванні перебувало понад 600 дітей.

Під час атаки в лікарні проводили понад десяток операцій. Російська ракета влетіла в корпус токсикологічного відділення. Пошкоджено й інші будівлі.

“У нас є центр дитячої хірургії на території “Охматдиту”, і там під час цього терористичного акту в трьох операційних проводили операції на відкритому серці, там повибивало вікна”, — розповів міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Мама одного з пацієнтів Анастасія перебувала в реанімації зі своєю дитиною.

“Ракета пролетіла біля нашого вікна, ми бачили цей вогонь. Усі вікна повибивало і всі апарати відключилися, тому що електрики одразу не стало”, — згадує жінка.

Інших накрило вибуховою хвилею.

Удар по “Охматдиту” засудили лідери десятків західних країн. У Радбезі ООН атаку назвали воєнним злочином Росії. У Кремлі, Міноборони і МЗС РФ одразу ж відхрестилися.

“Не належним чином було застосовано антиракету, яка влучила в цю дитячу лікарню, це справді трагедія, але її використовують, навмисне, для створення тла, який супроводжував би Зеленського на саміті НАТО”, — заявив прессекретар російського президента Дмитро Пєсков.

У Міноборони РФ також наполягають на цій версії: “Численні опубліковані фото і відеокадри з Києва однозначно підтверджують факт руйнувань унаслідок падіння української ракети ППО, запущеної із зенітного ракетного комплексу в межах міста”.

Слідом за можновладцями виправдовувати російську армію взялися чи не всі російські ЗМІ.

Трагедію, що сталася внаслідок російської атаки, там назвали “піар-акцією на крові”, “спробою заробити собі бали”.

З’явилися і так звані “експертні” розслідування. Федеральні канали заявили, що удар завдано не крилатою ракетою Х-101, а нібито АІМ-120 норвезького комплексу NASAMS.

Але всі ці гучні крики російських пропагандистів — лише класична дезінформація. Правду легко відновити завдяки відеокадрам, знятим очевидцями в момент атаки.

“На відеозаписі потрапляння ракети в лікарню є кілька доволі чітких відмінних ознак. Насамперед це великий турбовентилятор у задній частині ракети. У ракет систем ППО, що застосовуються Україною, відсутній подібний зовнішній двигун”, — говорить дослідник Bellingcat Майкл Шелдон.

Друга відмінна риса — крила ракети.

“Російські пропагандисти говорили, що ці крила схожі на крила ракети AIM-120 ППО комплексу NASAMS. Щоб довести, що це не крила, я створив 3D-модель X-101, а потім AIM-120. Я зробив їх у перспективі, як на відео. І коли я зіставив картинку з відео і дві 3D-моделі, найбільш схожою з 3D-моделлю була все-таки картинка із зображенням ракети X-101”, — каже Шелдон.

Ще один факт — масштаб руйнувань. Унаслідок влучання повністю знищено двоповерховий корпус лікарні, а будівлі поруч сильно зруйновані. Вибух такої сили характерний саме для бойової частини Х-101, у якої маса вибухівки становить 400 кг. На відміну від ракети комплексу NASAMS, де бойова частина становить лише 18 кг.

“Це менше, ніж боєголовка в іранського безпілотника “Шахед” або в російських похідних. І настільки потужний вибух свідчить про те, що боєголовка була набагато потужнішою, ніж стоїть на зенітних ракетах”, — вказав ізраїльський військовий журналіст Сергій Ауслендер.

Про удар саме ракетою Х-101 говорить і звук під час польоту, і відсутність димового сліду. А головне — уламки, які виявили на місці.

“Ми виявили уламки механізму розкриття крил, уламок блоку постановки завад, середня частина корпусу, оптовик хвостового відсіку та уламок гідроблоку, уламки кожуха двигуна, на яких відображено інвентарний номер, а він розміщений із внутрішнього боку обшивки, а також серійний номер ракети, який розміщено на зовнішньому боці обшивки. Причому всі ці уламки, всі ці деталі належать російській ракеті Х-101”, — спікер Служби безпеки України Артем Дехтяренко.

На важливості знайдених уламків ракети також акцентував Майкл Шелдон.

“Що дійсно допомогло нам ідентифікувати цю ракету як X-101 — це, звісно ж, уламки. А саме складаний механізм для крил. Там використано дуже щільний метал. І це одна з небагатьох частин, яка пережила аварію більш-менш цілою. Це була відмітна особливість, яку ми бачили. Також деякі з металевих кришок двигуна залишилися неушкодженими, і ми змогли зіставити їх з іншими частинами, які раніше були з’єднані з клітиною. І ось цей механізм є тільки в російської ракети X-101”, — сказав він.

За оцінками Служби безпеки України, Моніторингової місії ООН з прав людини та Інституту вивчення війни, удар по лікарні було здійснено саме російською крилатою ракетою. І здійснений — навмисно.

“Це однозначно був цілеспрямований удар росіян. Це доводять не тільки уламки ракети, які знайдені на місці удару, а й аналіз даних траєкторії польоту, і характер завданих ушкоджень”, — розповів Дехтяренко.

Ізраїльський військовий журналіст Ауслендер, зі свого боку, наголошує: неважливо, якою була початкова мотивація військ РФ, але вони вчинили в підсумку військовий злочин, вдаривши по дитячій лікарні.

Того дня російські ракети атакували ще кілька медустанов української столиці.

“Тривога, яка для нас стала трагедією, пролунала о 12:57. Пацієнти та медперсонал почали терміново збиратися в бомбосховище. О 13:02 по камерах ми бачимо, що зв’язок перервався. Минули лічені хвилини, як клініка зазнала удару”, — згадує співробітниця медичної групи компанії ADONIS Олена Старовойтенко.

Російська ракета влучила в дах будівлі, зруйнувавши четвертий і третій поверхи лікарні.

“Епіцентром влучання російської ракети стали кабінети гінекологів і перинатального УЗД-фахівця. Фактично тут перебували жінки, які прийшли на обстеження до гінеколога або супроводжували вагітність”, — зазначила Старовойтенко.

Вона додала, що загинуло семеро людей, із них 5 — співробітники клініки, а також два пацієнти.

“Серед нашого медичного персоналу — це лікарка-гінеколог, УЗД-фахівець перинатальної діагностики. Люди тут працювали роками. Деякі з них приїхали зі сходу країни ще 2014 року, тому фактично вони тікали від війни, але російський снаряд дістав їх тут…” — розповіла співробітниця медгрупи.

Унаслідок атак на медзаклади 8 липня вбито вісьмох людей, із них шестеро — медичні співробітники. Отримали поранення понад 70 осіб. І такі цинічні обстріли — не випадковість.

Війська РФ атакують і руйнують медзаклади України, залишаючи тисячі людей, яких нібито прийшли “рятувати”, без медичної допомоги. За підрахунками Міністерства охорони здоров’я України, російські військові пошкодили понад 1600 медзакладів. Ще понад 200 зруйновано повністю, відновити їх неможливо.

Чернігів

“Повномасштабне вторгнення розпочалося з 5 години ранку — нас розбудили вибухи. Ми тоді не розуміли, що відбувається, просто зібралися і поїхали на роботу. На роботі всі були розгублені, ніхто не розумів і не хотів сприймати “нову реальність”. Потім цілий день ми чули вибухи, які наближалися до міста, ставали гучнішими, техніка туди-сюди їздила повз вікна”, — згадує директорка Чернігівського районного центру первинної медико-санітарної допомоги Раїса Коробейнікова.

Жінка працює сімейним лікарем. До початку облоги Чернігова вона працювала в місцевій районній поліклініці.

“Ми працювали до п’ятниці, потім пішли на вихідні і з понеділка на роботу вже не повернулися. Це було дуже небезпечно, тому що нас щодня обстрілювали, з шостої ранку і до пізнього вечора”, — каже жінка.

Це врятувало життя багатьом співробітникам, адже від лікарні окупанти стояли всього за пару кілометрів.

“Спочатку перші снаряди прилетіли поруч із поліклінікою, потім уже влучили і в саму будівлю, постраждали лише вікна та фасад будівлі”, — розповіла Коробейнікова.

А через кілька днів на лікарню окупанти здійснили авіанапад.

“Пряме влучання було в будівлю, у третій поверх. Якраз над хірургічними кабінетами, повністю впала стеля, плити попадали, міжстінні проміжки розвалилися, тріщини пішли. Повибивало вікна, що залишилися. Будівля стала зовсім непридатною для подальшого відновлення і потребує реконструкції. Пошкоджено багато оргтехніки: комп’ютери, принтери, телефони, різне медичне обладнання: тонометри, аналізатори, глюкометри — все, що було”, — поскаржилася медикиня.

Сьогодні в Чернігові з 14 лікарень і медцентрів немає жодного, який би повністю вцілів.

Баштанка

У Баштанку Миколаївської області окупанти увійшли в березні 2022 року. Це — багатопрофільна опорна лікарня для 140 тисяч жителів прилеглих районів. У неї влетіла російська ракета.

Директорка лікарні Алла Барсегян показує, куди прилетіла російська ракета.

“Тут знаходився рентгенівський кабінет, з обладнанням. Це була поліклініка, що працює, у момент удару, на щастя, тут медперсоналу і пацієнтів не було”, — розповіла жінка.

Щоб захистити лікарню, убезпечити пацієнтів і персонал, працівники позначили будівлю червоним хрестом.

“На лікарні було вивішено дуже велике біле полотно, на якому був червоний хрест. Тобто росіяни знали, що вони обстрілюють лікарню, тобто в ній не було українських військових. І все одно обстріляли”, — каже аналітикиня Медійної ініціативи за права людини Любов Смачило.

“Це мало б нас убезпечити від агресії з боку противника, але після Маріуполя ми були однією з лікарень, куди було цілеспрямовано завдано удару. “Калібром” цілеспрямовано вдарили в поліклінічне відділення», — підкреслила Барсегян.

Тростянець

Місто Тростянець Сумської області окупували в перший день вторгнення. Навіть під час вуличних боїв поруч тут продовжували надавати допомогу місцевим жителям. У середині березня до лікарні під’їхали російські військові.

“Заїхали два танки на територію лікарні і зробили два постріли прямо по лікарні… вони так хотіли нас залякати”, — згадує генеральний директор міської лікарні Анатолій Плахтиря.

Тоді на території лікарні перебувало близько 80 пацієнтів, серед них — вагітні жінки та матері з новонародженими.

Було пошкоджено частину будівлі стаціонарного корпуса, пропали світло, тепло, тому що котельня не могла працювати без електроенергії. Половина будівлі була зруйнована, ми своїми силами, що могли — привели до ладу і продовжували роботу, приймали пологи у жінок, приймали поранене цивільне населення”, — розповів Плахтиря.

Російські військові обстрілювали лікарню свідомо.

“Танки прямою наводкою стріляли по нашій п’ятиповерховій будівлі стаціонару, по поліклініці. Було знищено поліклінічне відділення, триповерхову будівлю, руйнування були значними. Вигорів повністю наш операційний блок. Були влучання в реанімаційне, пологове та інші відділення”, — перерахував гендиректор лікарні.

Селидове

У фронтовому Селидовому Донецької області військові РФ обстріляли лікарню в листопаді 2023 року. Вона була опорною для сіл Донецької області.

“У нас тут не було такого дня, щоб хтось не лікувався тут, у наших відділеннях, із тих, хто постраждав унаслідок цих обстрілів. На відстані 10-20 км від нас тривають жорсткі бойові дії. Ми — перша лікарня на цьому шляху евакуації”, — зазначив директор Селидівської центральної міської лікарні Ігор Кияшко.

До війни в місті було три медичні центри. Нині тут немає закладу, який не пошкодили б окупанти.

У лютому росіяни обстріляли останню лікарню, що працювала, коли в ній було 149 пацієнтів. Серед загиблих — восьмирічна дитина та її вагітна мама.

Росія порушує міжнародні норми навмисно

Під час воєнних конфліктів, згідно з Женевськими конвенціями, медичні заклади мають особливий статус серед усіх цивільних об’єктів. Атакувати, наражати на ризик або навмисно завдавати ударів по лікарнях — заборонено. Росія, попри те, що ратифікувала конвенції, грубо ігнорує і порушує всі приписи та норми цих документів.

“Це не помилки або неправильна траєкторія бомби, як любить говорити російська пропаганда. Це прицільні удари по лікарнях України. Росіяни повинні попереджати про атаки, які можуть вплинути на життя цивільних осіб. І вони мають навіть скасувати такий удар, коли очевидно, що порушено принцип відмінності між цивільним об’єктом і військовим. Тобто коли в них військова перевага, вона не пропорційна тій, якої вони шкоди завдадуть цивільному населенню”, — пояснює міжнародні правила аналітикиня Медійної ініціативи за права людини Любов Смачило.

Поряд з атаками на лікарні стоять і обстріли карет швидкої допомоги. З лютого 2022 року кілька десятків атак.

“Росія взагалі не дотримується міжнародного гуманітарного права. Карети швидкої допомоги є важливими під час збройного конфлікту. І вони мають ще більш посилений захист. Коли росіяни ведуть свої військові дії, вони мають розуміти і розрізняти, де — цивільний об’єкт, де — військовий об’єкт. Звичайно, це все ігнорується Російською Федерацією”, — дійшла висновку аналітик.

Знищуючи лікарні, вбиваючи лікарів і позбавляючи українців доступу до медичної допомоги, РФ провокує ще одну гуманітарну катастрофу в Україні. Коли ні дітям, ні людям похилого віку, ні породіллям, ні пораненим унаслідок злочинних обстрілів мирним українцям буде просто ніде і ні від кого отримати медичну допомогу.

“Вони намагаються залякати мирне населення, людей, зломити дух їхнього опору. Вони намагаються продемонструвати, що для них немає ніяких так званих червоних ліній, ніяких обмежень. Ніяке обурення світової спільноти про гуманітарну катастрофу їх теж особливо не зачіпає. Це геноцид”, — міркує політолог Руслан Айсін.

Воєнні злочини РФ у Сирії

Подібну тактику російські війська використовували і в інших війнах.

“Це Чечня, Грузія, Сирія. Тобто скрізь, де Росія бере участь у конфліктах, або сама їх починає, вона веде таку війну, атакуючи систему охорони здоров’я. Тобто це було задокументовано і в Чечні, коли вони проводили репресії проти цивільного населення у 2000 році. Далі 2008 рік — це російсько-грузинська війна, і звичайно ж Сирія”, — наводить приклад Смачило.

Коли росіяни розпочали свою операцію в Сирії, путінські війська, які допомагали армії президента Башара Асада придушити повстанців, використовували отриману інформацію від волонтерів, щоб розгромити лікарні в районах, непідконтрольних сирійському уряду.

“Це дуже цинічна спроба підірвати моральний дух і міцність тих, хто чинить опір. Ці люди все це роблять досить свідомо, вони отримують необхідні координати для удару по лікарнях. Тобто це не випадкові влучання, як нам намагаються деякі пропагандисти донести”, — міркує політолог Айсін.

За даними правозахисної організації “Лікарі за права людини”, російська авіація знищила 266 медичних установ у Сирії. І залишилася безкарною.

Аналітик Медійної ініціативи за права людини Любвоь Смачило зазначає, що притягнути до відповідальності на міжнародному рівні за атаки на об’єкти охорони здоров’я досить складно. Тому Росія і продовжує завдавати таких ударів по Україні.

Київ має намір домагатися відповідальності Росії за подібні воєнні злочини. З перших днів повномасштабного вторгнення українські правоохоронці, правозахисники спільно з міжнародними організаціями фіксують усі атаки російської армії на медзаклади та медпрацівників України.

Є вже вирок щодо обстрілу Тростянецької лікарні, де засудили двох солдатів, які обстрілювали лікарню з танка, доведено їхню провину, навела приклад Смачило.

Будуть знайдені й ті, хто віддавав накази, і ті, хто ухвалював рішення, упевнений військовий аналітик Ян Матвєєв.

“Льотчик у бомбардувальнику — виконавець. Він теж понесе свою частину відповідальності. Але умовно план цього обстрілу складається і підписується Путіним”, — переконаний аналітик.

Міжнародні організації та моніторингові місії, які документують злочинні обстріли медзакладів, уже визнали ці планомірні атаки елементом стратегії війни Росії проти України. А цілі агресора вражають цинізмом — знищити якомога більше українців, позбавивши їх вчасної та кваліфікованої медичної допомоги та якісних медичних послуг. А отже, є воєнним злочином, геноцидною практикою та мають ознаки злочину проти людяності. І вони стануть предметом розгляду не лише в українському, а й у Міжнародному кримінальному суді.

Читайте також: Фанатики Гітлера в російських військах: нацизм процвітає в армії РФ

Прямий ефір