Лідери ЄС їдуть до Китаю: цілі та можливості оцінив експерт

Прапор Китаю. Фото: ukrinform.ua

На початку квітня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та президент Франції Емманюель Макрон відвідають Китай для переговорів з його керівництвом щодо війни РФ проти України. Європа має аргументи для того, щоб Пекін прислухався до її позиції, але домовлятися буде все складніше. Таким прогнозом поділився директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос сьогодні, 25 березня, у прямому ефірі FREEДОМ.

Він вважає, що розмовляти сторони, безперечно, будуть про китайський мирний план і звертає увагу на те, що зараз Пекін не робить жодних заяв щодо цих 12 пропозицій.

“Іншими словами, китайці, можливо, спеціально залишають максимальний простір для маневру, щоб продовжити переговори, у тому числі і з лідерами третіх країн, і намагатися знайти прийнятну формулу, де китайські пропозиції можуть отримати подальший розвиток”, — коментує гість ефіру.

Європейські лідери їдуть, щоб як мінімум, за його визначенням, зрозуміти чи промацати китайську позицію. Пекіну теж цікаво, наскільки його мирні пропозиції підтримають.

“Навряд чи китайці будуть готові викласти всі карти на стіл, але у будь-якому випадку вони мають активно консультуватися з іншими учасниками політичного процесу, залученими до конфлікту або такими, що так чи інакше беруть участь у цьому конфлікті. Тому китайцям це теж дуже цікаво”, — пояснює Семиволос.

Директор Центру близькосхідних досліджень нагадав, що ЄС є важливим торговим партнером і джерелом технічних інновацій для Китаю.

“І це теж додатковий стимул для того, щоб прислухатися до європейського порядку денного, європейських пропозицій, європейських аргументів”, — говорить він.

Водночас Семиволос зазначає, що китайська політика змінюється, і економіка може вже не тяжіти над ухваленням Пекіном рішень.

“Боюсь, що значна частина того, що раніше було визначальним у китайсько-європейських чи китайсько-американських відносинах, тепер визначатиметься лише думкою власне лідера Китаю. Це складніше. Складніше працювати з такою країною, рішення якої залежить лише від однієї людини”, — коментує експерт.

Він також зазначив, якщо Китай ухвалив рішення надавати РФ військову допомогу, візит лідерів ЄС нічого не змінить. У разі ж, якщо рішення не ухвалено, президенти Франції та Єврокомісії зможуть знайти аргументи, щоб зупинити Пекін. Сам Семиволос вважає, що Сі поки що не прийняв рішення про військову підтримку Путіна.

Читайте також: Інтереси Китаю зовсім не в путінській війні проти України, — сходознавиця

Прямий ефір