У Брюсселі відбувається дводенний саміт лідерів країн Європейського Союзу. Головна тема — безпека та оборона. Лідери ЄС обговорили продовження підтримки України, а також ситуацію на Близькому Сході, питання розширення, міжнародні відносини, міграцію та сільське господарство. Учора на саміті закликали якнайшвидше затвердити переговорні рамки, які Європейська комісія підготувала для України та Молдови. Про це сьогодні, 22 березня, в ефірі FREEДОМ повідомив спеціальний кореспондент телеканалу у Європі Віталій Сізов.
Саміт приніс Україні добрі новини — як у сфері оборони, так і у сфері сільського господарства. Безпеку та допомогу Україні обговорювали вчора. То був головний день для України. Але сьогодні на тлі великих атак на українську інфраструктуру європейські лідери повторили слова підтримки на адресу України та її народу.
“Ми продовжимо надавати підтримку Україні та збільшуватимемо її. І як Бельгія, два тижні тому ми вирішили стати частиною так званої чеської угоди про купівлю боєприпасів за межами Європейського Союзу. І це 200 млн євро, які ми вносимо тільки з бельгійського боку. Я гадаю, вчора ми вирішили, як ми можемо фінансувати майбутню допомогу Україні. Але знову ж таки, ці атаки показують незаконність російської війни та необхідність того, щоб ми продовжували надавати повну та зростаючу підтримку Україні”, — сказав прем’єр-міністр Бельгії Олександр де Кроо.
Прем’єр-міністр Ірландії Лео Варадкар заявив про готовність брати участь у закупівлі засобів протиповітряної оборони (ППО), а президент Литви Гітанас Науседа старанно закликав збільшити допомогу Україні, назвав Україну першою стіною, яка захищає свободу, за якою вже перебуває сама Європа.
За традицією перед учасниками саміту по відеозв’язку виступив президент України Володимир Зеленський. Він закликав збільшити допомогу, використати російські заморожені активи для підтримки України та закупівлі озброєнь, обмежити доступ російського зерна на європейські ринки. Президент говорив і про системи ППО, які так необхідні Україні.
“Війна Росії не лише проти України, а й проти всіх нас, проти ваших країн, проти всієї нашої Європи та європейського способу життя. [Володимир] Путін намагається розширити систему, протилежну до європейської. У його системі люди взагалі не мають значення. Права людини, гідність всіх спільнот у суспільстві, рівність народів — всього цього за путінської системи не існує. Він озброїв цю систему, поставив їй на службу ресурси Росії та кинув у війну. І він має програти. Це питання життя та смерті для всього, що цінне для нас із вами в Європі”, — заявив Зеленський.
За підсумками зустрічі з кожного питання, яке порушував український президент, було отримано позитивну відповідь. Безумовно, головна новина — це те, що лідери Європейського Союзу дійшли політичної угоди про використання доходів від заморожених активів для того, щоб закуповувати зброю для України. У цьому питанні не заперечувала навіть Угорщина.
“Я рада, що лідери підтримали нашу пропозицію використати надзвичайні доходи від заморожених російських активів. Це забезпечить фінансування військового обладнання України. Ми можемо розраховувати зібрати близько 3 млрд євро у 2024 році та аналогічні суми у наступні роки. І я дуже вдячна Чехії за її ініціативу надати Україні разом із партнерами 800 тис. снарядів. Фінансування також могло б піти на цю ініціативу”, — наголосила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн.
Важливо відзначити, що ці 3 млрд євро на рік — це плюс до 5 млрд євро, про виділення яких заявили єврочиновники в рамках Європейського фонду світу. Європейський Союз діяв і в економічній сфері, яка також важлива. Тому лідери Європейського Союзу підтримали ініціативу щодо запровадження додаткових мит для зерна з Росії та Білорусі, яке зараз потрапляє на європейський ринок.
“Ми підготували пропозицію щодо підвищення тарифів на імпорт зернових, олійних культур та продуктів їх перероблення з Росії та Білорусії. І є кілька вагомих причин для внесення цієї пропозиції. Це не дозволить російському зерну дестабілізувати ринок цієї продукції до ЄС. Це завадить Росії використовувати доходи від експорту цих товарів до Європейського Союзу та гарантує, що нелегальний російський експорт краденого українського зерна не потрапить на ринок ЄС”, — додала дер Ляйєн.
Це рішення вже підтримує Єврокомісія. Залежно від конкретного продукту тарифи для зерна збільшаться або до 95 євро за т, або до 50% оцінної вартості. Росія та Білорусь більше не матимуть доступу до жодної з квот ЄС на зерно.
Глави Європейського Союзу обговорили збільшення фінансування для нарощування військового виробництва та особливу роль у цьому проєкті Європейського інвестиційного банку. Саміт відбувався під галас мітингу проукраїнських активістів, які закликали прискорити допомогу Україні.
За підсумками зустрічі Європейська рада й надалі працюватиме над підтримкою восьмого траншу Європейського фонду світу, а це 500 млн євро, заблоковані Угорщиною.
Європейська рада закликала голову європейської дипломатії Жозепа Борреля та Єврокомісію розробити нові санкції щодо Ірану, Північної Кореї та Білорусії. Якщо інформація про постачання іранських балістичних ракет до Росії підтвердиться, то проти Ірану буде введено суттєві обмежувальні заходи.
Отримала підтримку й українська формула світу. Лідери ЄС закликали прийняти до літа дорожню карту, необхідну для розширення українських реформ, і оперативно обговорити переговорну рамку для вступу до Європейського Союзу України.
Сьогодні обговорюється ситуація в аграрному секторі та відбувається зустріч із лідерами країн європейської економічної зони — це Ісландія, Норвегія, Ліхтенштейн.
Читайте також: Путінська система повинна програти в цій війні проти України, — Зеленський під час виступу на засіданні Європейської Ради (ВІДЕО)