Результати парламентських виборів у Німеччині демонструють стан суспільства і певний розлом, який у ньому спостерігається. Існує серйозний розбіг голосів: у східних регіонах перевагу здобула праворадикальна партія, яка підтримує Путіна — “Альтернатива для Німеччини”, а в західних — блок “Християнсько-демократичного союзу” і “Християнсько-соціального союзу” (ХДС/ХСС). Про це сьогодні, 24 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів директор Діалогового офісу для громадянського співробітництва зі Східною та Південно-Східною Європою Штефан Мелле.
Він зауважив, що за останні роки “Альтернатива для Німеччини” стала більш популярною, водночас ХДС/ХСС певною мірою втратили підтримку виборців, тож лідер блоку Фрідріх Мерц починає свою кар’єру в новому парламенті не з найсильнішої позиції.
“Учора ввечері з’ясувалося, що не потрапив до парламенту “Союз Сари Вагенкнехт”. Це нова партія, яка була створена лише рік тому. Сара вийшла з лівої партії, але сама досить-таки жорстка консерваторка. І вона якраз найбільше відмовлялася підтримувати Україну, навіть просто визнання факту, що це саме Росія напала на Україну. Вона просто говорила, що нам потрібен мир, нам потрібні якісь переговори”, — сказав Мелле.
За його словами, “Союзу Сари Вагенкнехт” забракло всього 0,03%, щоб подолати 5-відсотковий бар’єр і потрапити до парламенту.
“Що дуже цікаво, ще чотири тижні тому ніхто не передбачав, що ліва партія здійснить великий підйом і набере 9% голосів, адже навіть не було зрозуміло, чи отримає вона 3-4% і чи увійде взагалі до парламенту. Мені здається, це вийшло з двох чинників. По-перше, найбільш дискусійним питанням під час передвиборчих перегонів було саме питання міграції, як його регулювати, і що зараз потрібно зменшувати міграційний приплив. Але водночас проводити міграцію — це все-таки теж позиція відкритого світу. І це була важлива позиція, яка виявляється дуже близька великій частині молоді. 25% молоді вчора обрали саме лівих, і вони отримали такий значний результат. І це цікаво ще тому, що ця партія неоднозначна щодо питань підтримки України. Тобто її учасники визнають і на цьому наполягають, що Україна, звісно, жертва, на неї напали, але вони теж хотіли б, щоб були переговори”, — пояснив експерт.
Щодо “Соціал-демократичної партії”, то, за словами Мелле, такого слабкого результату, як учора, у неї не було давно.
Читайте також: У Німеччині відбулися вибори до Бундестагу — деталі (ВІДЕО)
Нагадаємо, у Німеччині 23 лютого відбулися дострокові вибори до Бундестагу. Перемогу здобув блок ХДС/ХСС (“Християнсько-демократичний союз” і “Християнсько-соціальний союз”) на чолі з Фрідріхом Мерцом. Політик уже заявив, що до настання Великодня (20 квітня) сформує новий уряд. Але поки що не можна однозначно вважати, що Фрідріх Мерц стане новим канцлером Німеччини.