Кандидати на виборах у Фінляндії займають чітку позицію проти Росії. Агресивна політика РФ щодо України визначила негативне ставлення до неї з боку фінів. Таку думку сьогодні, 28 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив надзвичайний і повноважний посол України, президент громадської організації “Українська асоціація зовнішньої політики” Володимир Хандогій.
“Ми маємо вибори, які не викликають в українців і України якихось занепокоєнь, як це бувало раніше під час виборів у деяких державах Європи, зокрема й тих, що є сусідами з Україною. Перші два кандидати займають чітку позицію на підтримку України у війні, розв’язаній Російською Федерацією. Так сталося тому, що, ймовірно, це все-таки результат подій 2022 року — агресії Росії проти України”, — сказав він.
Дипломат нагадав, що Фінляндія практично одразу після широкомасштабного вторгнення РФ до України разом зі Швецією подали заявку до НАТО, тим самим продемонструвавши свою позицію щодо цієї війни.
“Так, це було дещо несподівано, з огляду на те, що протягом цілої низки років Фінляндія виявляла якщо не проросійську позицію, то принаймні позицію таку, що давала змогу Росії дуже себе досить привільно почувати на території Фінляндії. Не потрібно забувати, що Фінляндія і Росія мають найдовший кордон серед усіх європейських держав. І, звичайно, питання безпеки для Фінляндії є дуже важливими. І зокрема Фінляндія — одна з небагатьох держав, які вели війну з Радянським Союзом. А Росія — дуже старанний послідовник Радянського Союзу в тому, що стосується застосування сили. Тому така ситуація з НАТО дала можливість кандидатам, які займають проєвропейську й антиросійську позицію, бути важливими, бути попереду президентських перегонів. Хто з них переможе — складно відповісти”, — каже Хандогій.
За його словами, позиція нейтралітету, на якомусь етапі навіть політика загравання з великим таким сусідом, яким був Радянський Союз, згодом Росія щодо Фінляндії, політика “не дражнити звіра”, себе не виправдала.
“У відносинах між Росією і Фінляндією поки що конфліктів не спостерігається, але вона дискредитувала себе з точки зору можливості нападу, агресії на держави, які не користуються колективною системою безпеки. І швидко після повномасштабного вторгнення РФ до України вступ Фінляндії до НАТО і продемонстрував, що майбутнє європейських держав у системі колективної безпеки, яка має охоплювати всі європейські держави, що сповідують спільні цінності. Не тільки військові аспекти, а й економічні аспекти вступу до Європейського Союзу, що є також прикладом для нас у відносинах з Євросоюзом, я маю на увазі позицію Фінляндії, наприклад, для нас у відносинах з ЄС”, — резюмував Володимир Хандогій.
Читайте також: “Зараз Альянс найсильніший від моменту заснування”: як війна Росії проти України вплинула на НАТО (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, у Фінляндії сьогодні, 28 січня, відбуваються перші після вступу країни до Північноатлантичного альянсу вибори президента. Фіни голосують за 13-го главу держави. Право голосу мають близько 4,5 млн громадян.