Сьогодні, 1 жовтня, — День захисників та захисниць України. Їм довіряє абсолютна більшість громадян країни, як свідчать дані соціологічних опитувань. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну рейтинг довіри до Збройних Сил України зріс на десятки відсотків. Та й сама українська армія за цей час значно змінилася, повідомляє FREEДОМ.
Повномасштабне вторгнення російської армії до України у лютому 2022 року стало початком війни, якої Європа не переживала з часів Другої світової. Українці усвідомили: допоки є Сили оборони — є й Україна.
“Серед державних та громадських інститутів найчастіше довіра висловлюється до Збройних сил України (їм довіряють 90% опитаних), волонтерських організацій (81%), добровольчих батальйонів (80%), Державної служби з надзвичайних ситуацій (79%), Національної гвардії України ( 75%), Державної прикордонної служби (71%)”, — повідомляв Центр економічних та політичних досліджень ім. Разумкова цього літа.
Ще до лютого 2022 року — за вісім років гібридної російської агресії — українська армія довела, що може захищати країну від сильнішого противника. А після початку повномасштабного російського вторгнення показала здатність як успішно оборонятися, так і планувати та здійснювати масштабні наступальні операції, зокрема й на території РФ. Західні практики ведення бою, нова зброя та підходи до навчання військовослужбовців — це сьогоднішня реальність для Сил оборони України.
“Українська армія має унікальний досвід за всіма категоріями: знищення ворожого флоту, не маючи свого власного, знищення в небі повітряної компоненти, не маючи повноцінної ешелонованої ППО. Сухопутне питання — безумовно, так: домінування над противником, нав’язування йому своєї стратегії ведення бойових дій, при тому, що у противника набагато більше і людського ресурсу, і механізованого, техніки тощо”, — наголосив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір” Олександр Коваленко.
Успіхи української армії прискорили постачання зброї та техніки західними партнерами. Арсенал ЗСУ поповнився сучасним озброєнням у масштабах, про які раніше доводилося лише мріяти: від стрілецької зброї до передових систем протиповітряної оборони, бойової авіації та далекобійних ракет. Україна збільшує і власний випуск озброєнь.
“Україна, попри дуже складні умови, у форматі повномасштабної війни спромоглася відновити виробництво певної низки своїх засобів як ураження, так і безпосередньо для наповнення Сил оборони технікою. Це легкоброньована та середньоброньована техніка насамперед. Дрони — це дуже важливий показник. Україна зараз є лідером у питанні морських дронів. Аналогічно і з повітряними дронами”, — зауважив Олександр Коваленко.
Наприкінці серпня 2024 року в Збройних силах України створили новий рід військ — Сили безпілотних систем. Однією з причин стрімкого розвитку цієї сфери експерти називають поповнення лав армії фахівцями, далекими від військової сфери. У перші дні повномасштабної війни Росії проти України у черзі до територіальних центрів комплектування вишикувалися тисячі людей. З 2022-го в українській армії значно зросла кількість жінок, зокрема на бойових посадах.
“У Збройних силах за останні три роки збільшилась кількість жінок на 23%. Наразі у Збройних силах служить 68 тис. жінок, з них 48 тис. — це військовослужбовиці. На бойових посадах безпосередньо у зоні бойових дій перебуває трохи більше ніж 5 тис. жінок”, — розповіла державна секретарка Міністерства оборони України Людмила Дараган.
Уперше День захисників та захисниць України у свято Покрови Пресвятої Богородиці та Дня українського козацтва відзначили 2015-го. Тоді він називався Днем захисника України. Цього дня українці віддають шану тим, хто віддав життя у боротьбі за незалежність. А ще — дякують та вітають солдатів та офіцерів Сил оборони України — усіх, хто захищає країну від російської агресії.
Читайте також: Журналіст, який став воїном: про що розповість документальний фільм пам’яті Олександра Махова (ВІДЕО)